Tehlike sanıldığından da büyük! Sınırımızı yığınaklarla kuşatıyorlar

CIA Başkanı William Burns’ün, Dedeağaç'a gerçekleştirdiği gizli ziyaret gündemdeki yerini korurken konuya ilişkin olarak yeni detaylar ortaya çıkıyor.

GİRİŞ 10.06.2023 12:49 GÜNCELLEME 10.06.2023 17:00
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

ABD Merkezi Haber Alma Örgütü (CIA) Başkanı William Burns’ün, 1 Haziran tarihinde gizli bir şekilde Türkiye'ye sadece 40 kilometre mesafede bulunan Dedeağaç'ı ziyaret ettiği ortaya çıkmıştı. Söz konusu durum Yunan basınında yapılan bir sızdırma sonucunda ortaya çıkarken olaydan bir gün sonra da ABD’nin Atina Büyükelçisi Yunan asıllı George Tsunis, beraberinde Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Moldova büyükelçileri ile birlikte Dedeağaç limanını teftiş etmişti. 

40 km ötemizde neler oluyor? Türkiye'ye buradan saldırmayı planlıyorlar! 40 km ötemizde neler oluyor? Türkiye'ye buradan saldırmayı planlıyorlar!

YUNAN İSTİHBARATI DAHİ ZİYARETİ BİLMİYORDU

CIA Başkanı Burns'ün gizli bir şekilde gerçekleştirdiği Dedeağaç ziyareti gündemdeki yerini korurken Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TURKDEGS) Araştırmacısı Şafak Yıldırım konuya ilişkin olarak önemli bilgiler verdi. Burns'ün Dedeağaç'a gerçekleştirdiği ziyaretten Yunan istihbaratı ve polisinin dahi haberdar olmadığını kaydeden Yıldırım, "Dedeağaç Limanı, Türkiye'ye en yakın büyük Yunan limanlarından biridir. Bu liman, kara ve deniz ticaretinin önemli bir geçiş noktası olduğu için hem ABD hem de Yunanistan için özel önem verilen bir nokta konumundadır. Dedeağaç Türkiye ile olan sınıra yakınlığı, askeri harekat ve sınıra yakın bölgelerin kontrolü açısından stratejik bir avantaj sağlamaktadır. Diğer yandan Dedeağaç kentinde stratejik öneme sahip bir deniz üssü ve hava üssü bulunmaktadır. Deniz üssü, Yunanistan Donanması'nın operasyonlarını desteklemek için kullanılan bir üssüdür. Hava üssü ise hava kuvvetlerinin operasyonlarını desteklemek ve hava sahasını kontrol etmek için kullanılan bir üstür. Dedeağaç, Doğu Akdeniz açısından da son derece stratejik bir noktadır. Bölgedeki doğal gaz ve enerji kaynaklarının çıkarılması, depolanması ve dağıtılması açısından stratejik bir rol oynayabilir. Özellikle Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarına erişim ve güvenli taşıma rotaları açısından önemli bir noktada bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN, MEİS, MİDİLLİ VE SİSAM ADALARINA YIĞINAK YAPTI

TURKDEGS Araştırmacısı Şafak Yıldırım, kaleme aldığı 'ABD’nin Dedeağaç’a Silah ve İstihbarat Yığınağı' başlıklı yazıda çok önemli bilgiler verdi. Yıldırım, ABD'nin Dedeağaç’a gönderdiği silahlar arasında M1A2 Abrams tankları, M117 zırhlı araçlar, M2A2 Bradley zırhlı muharebe araçları, Black Hawks helikopterleri, Apache tipi saldırı helikopterleri, Chinook ağır nakliye helikopterleri ve çeşitli mühimmatlar olduğunu belirtti. ABD’nin Dedeağaç’a yaptığı sevkiyatlar ve askeri hibelerden elde edilen silah ve mühimmatların gayri askeri statüde kalması gereken adalara sevk edildiğini de kaydeden Yıldırım, "Yunanistan, Lozan Barış Antlaşmasına göre gayri askeri statüde kalması koşuluyla kendisine devredilen 23 adanın tamamını askerileştirmiş vaziyettedir. ABD’nin Dedeağaç’a yaptığı sevkiyatlar ve askeri hibelerden elde edilen silah ve mühimmatlarda bu adalar sevk edilmektedir. Özellikle Eylül ayındaki gelişmelere bu durumu net bir şekilde gözler önüne sermiştir. Yunanistan 'Gayri Askeri Statüdeki Ada' (GASA) konumundaki Meis, Midilli ve Sisam adalarına askeri yığınak yapmıştır. Elde edilen görüntülere göre Yunanistan bu adalara M1A2 Abrams tankları, M117 zırhlı araçlar, M2A2 Bradley zırhlı muharebe araçlarını yani ABD’nin hibe ettiği ve Dedeağaç’a sevk ettiği taarruz silahlarını konuşlandırmış vaziyettedir." dedi.

KAYNAK: HABER7
Bekir Sıtkı Şirin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bekir Sıtkı Şirin
YORUMLAR 100
 • BAŞAK 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistana kıta sahanlığını 12 mile çıkarmalarını, Türkiye tehdit ederse arkalarında ABD'nin olduğunu söyleyip Ukrayna gibi yunanistanı gaza getirerek bizimle savaştıracaklar,biz Yunanistan ile uğraşırken bir taraftan Rumları kışkırtıp Kıbrıs'ı karıştıracak,biz Yunanistan ve Kıbrıs ile uğraşırken güneyden pkk'yı bize saldırtacak, cephanemiz azaldığında da bize saldıracak
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Bölgede yaşananları biliyoruz (Irak-Suriye uzantısı bir garnizon devlet kurma projesi, FETÖ hain darbe girişimi, vs). Buradan hareketle, 2016 öncesi şartlarda ABD planını sürdürebilseydi yeni küresel anlayış içinde olacaklar belliydi: Kolay yönetilebilir ve hatta bölünmüş bir Türkiye! ABD açısından bu olmadığına göre Türkiye kendisine alternatif yaratmakta serbesttir.
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd saldırırsa kendi sonunu hazırlamış olur.
  Cevapla
 • Cezmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Abi onlar bizim hedefimize girmiyor mu sadece bana mı öyle geliyor
  Cevapla
 • Garo 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyyyyy amerika sihalarimiz var haaaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mescid-i Aksa ve Ayasofya doldu taştı; Kariye'de yıllar sonra ilk bayram namazı
Bakan Fidan dünyaya seslendi! Nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir