Karadeniz'de sel felaketi: Bakan Yerlikaya'dan son dakika açıklamalar!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yoğun yağış sonucu meydana gelen sel felaketi hakkında, "Can kaybımız yok, 137 vatandaşımızı kurtardık" dedi. AFAD'dan da 13 il için tek tek açıklama geldi.

GİRİŞ 10.07.2023 11:50 GÜNCELLEME 10.07.2023 16:10
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Karadaniz'deki sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, selden etkilenen Bartın'da esnaf ve vatandaşı ziyaret etti.

Bakan Yerlikaya, "Can kaybımız yok, 137 vatandaşımızı kurtardık" açıklamasında bulunarak, riskin gece yarısına kadar sürdüğünü ifade etti. Yerlikaya, vatandaşların botlar ve helikopterlerle kurtarıldığını duyurdu.

Ali Yerlikaya'nın açıklamaları şu şekilde:

"Bartın'da 200 kilogram ile 250 kilogram arasında kuvvetli yağışlar aldı. Bu yağışlarla oluşan sel hanelerimizde, iş yerlerimizde su baskınlarına neden oldu. Karadeniz'de aşırı yağışlardan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Allah tüm afetlerden güzel yurdumuzu korusun diyorum.

İlk andan itibaren AFAD ve ekipler selden etkilenen bölgedeydi. 137'ye yakın vatandaşımızı helikopterle, iş makineleriyle kurtardık. Şükürler olsun bir can kaybımız yok. Son 3 yıldan beri buna benzer aşırı yağışlardan kaynaklanan sel oluyor. Devlet her zaman yanlarında. Sayın Cumhurbaşkanımız anbean burayı takip ediyor.

Batı Karadeniz'de kuvvetli yağış etkisini kaybetti. Yağışlı sistem Doğu Karadeniz'e gidiyor. Her vatandaşımız kendi tedbirlerini kendisi alması yönünde. En ufak bir üzüntü verici gelişmenin olmasını temenni etmiyoruz."

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise taşkınlar sebebiyle maddi hasarların oluştuğunu belirtti.

Bakan Tunç, 'Çok şükür can kaybımız olmadı. Dünden itibaren devletimizin arama kurtarma ekipleri bölgeye intikal ettiler. 137 vatandaşımız mahsur kaldıkları bölgelerden kurtarıldı.' dedi.

Bakan Tunç sözlerini şu şekilde sürdürdü:

İlçelerimizde ve beldelerimizde hasar meydana gelen köylerimiz var. Bunların hepsinin inşası önümüzdeki süreçte yapılacak. Temizlik çalışmalarına katkı için gelen AFAD gönüllülerine çok teşekkür ediyoruz. Hızlı bir şekilde yaraları sarmaya devam edeceğiz. Sevindirici tarafı yağışların durması. Tarım hasarlarımız da var, onlar da endişe etmesinler. Bunların zararları karşılanacak. Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmemiz oldu. Bölge halkına selamlarını iletti. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

BAKAN TUNÇ VE YERLİKAYA'NIN İNCELEMELERİ DEVAM EDİYOR

Tunç ve Yerlikaya, sağanak sonrasında oluşan selden etkilenen Bartın'da incelemelerine devam ediyor.

Tersane Caddesi'nde iş yerlerini su basan esnafı ziyaret eden Tunç ve Yerlikaya, bölgedeki vatandaşlarla da görüştü.

Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Tunç ve Yerlikaya, tahliye ile hasar tespit çalışmalarını yerinde inceledi, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

AFAD'DAN UYARI: 13 İL İÇİN TURUNCU KOD!

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 13 ilde yoğun yağış sonucu meydana gelen sel felaketi hakkında açıklamada bulundu.

Ülke genelindeki yağışlar hakkında açıklama yapan AFAD, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre 10 Temmuz 2023 tarihinde 13 ilde Turuncu Kod (Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Zonguldak) uyarısı bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, uyarı verilen illerde, Valilik ve İl AFAD Müdürlüklerine Mesaj Formu ile bilgilendirme yapıldığı ifade edildi. Ayrıca, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından turuncu kod uyarısı verilen 15 ilde yaşayan tüm vatandaşların başkanlık tarafından kısa mesaj ile bilgilendirildiği belirtilirken, turuncu uyarı verilen illerden periyodik olarak bilgilerin alındığı bildirildi.

Aşırı yağışlar sonucunda toplamda 2 bin 515 ihbar alındığı ifade edilirken, açıklamaya şöyle devam edildi:

“Çalışmalara destek vermek üzere bölgeye 449 arama kurtarma, 25 dalgıç olmak üzere toplam 4 bin 328 personel, 2 helikopter ve 439 iş makinesi görevlendirilmiştir. Yağışlar sonrası mahsur kalan 23 vatandaşımız helikopterlerle, 570 vatandaşımız bot ve iş makineleri ile kurtarılmıştır. Zonguldak, Bartın ve Rize illerine AFAD Başkanı, 1 Başkan Yardımcısı, 1 Genel Müdür, 4 Daire Başkanı ve 2 İl Müdürü çalışmaları koordine etmek amacıyla görevlendirilmiştir.”

Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde meydana gelen yağmurların il il bilançosu yer aldı.

AFAD’tan il il yağmurun meydana getirdiği yağış bilançosu:

Bartın:

“Yağışlar 8 Temmuz günü akşam saatlerinde tarihinde başlamış, Bartın Arıt Beldesine 201 kilogram, Amasra ilçesine 183 kilogram, Bartın Merkez’e 139 kilogram yağış düşmüştür. Bölgede yağışlar devam etmekte olup, 588 ihbar bildirilmiştir. İl genelinde 3 bin 333 personel, 80 motopomp, 170 iş makinesi, 4 çamur pompası, 13 dalgıç pompa, 1 helikopter, 156 araç, 20 ambulans, 11 kurtarma botu ve 1 adet mobil ikram aracı çalışmalara devam etmektedir. Bin 900 Jandarma personeli çalışmalara destek vermek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. DSİ’den 596 personel çalışmalara destek vermek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. 155 AFAD Gönüllüsü, 40 Yerel Destek Ekibi görevlendirilmiştir.

Aşırı yağışlar sonucunda olay bölgesine toplam 62 (JAK/SAK) personel görevlendirilmiştir. Merkezde ve Ulus ilçesinde toplam 61 yerleşim yerine enerji verilememektedir. İl genelinde 26 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu ve 32 farklı noktada heyelan meydana geldiği bilgisi alınmıştır. Ekiplerce 126 vatandaşımız helikopter, bot ve iş makinaları ile kurtarılmıştır. Kurucaşile ilçesinde 3, Amasra ilçesinde 1 ve Merkez ilçede 25 kişi olmak üzere toplam 29 kişi tahliye edilmiştir. Kurucaşile ilçesinde tahliye edilen 3 kişi sosyal tesislerde misafir edilmektedir. Amasra tüneli geçici olarak kapatılmış, Bartın Abdipaşa yolu, İnkum Mugada yolu, İnkum - Karasu yolu kapatılmış olup çalışmalar devam etmektedir. Bartın- Karabük yolu, Bartın- Zonguldak yolu ve Boğaz girişi İnkum yolu boğaz mevki ve Karasu yol ayrımından kapalı olduğu bilgisi alınmıştır. Toplam 51 konumda 29 hasar giderilmiş, 22 konumda ise çalışmalar devam etmektedir.”

Zonguldak:

“Yağışlar 8 Temmuz günü akşam saatlerinde tarihinde başlamış, Zonguldak Radar Sahasına 232,2 kilogram, Beycuma Beldesine 201,2 kilogram yağış düşmüştür. Alınan ihbar sayısı 890 olup gelen ihbarlara AFAD ve İtfaiye ekiplerince müdahale edilmektedir. Zonguldak Valiliği bünyesinde 348 araç, 5 bot ve bin 117 personel ile olay bölgesinde çalışmalara devam edilmektedir. Arama kurtarma ekipleri tarafından 7 kişi mahsur kaldığı yerden kurtarılmıştır. Devrek İlçesinde 98, Gökçebey ilçesinde 40 kişi olmak üzere toplam 138 kişi tahliye edilerek yurtlara yerleştirilmiştir. İl genelinde 9 bölgede çalışma yapılmış olup 4 bölgenin ulaşıma kapalı olduğu ve 5 bölgenin yapılan çalışmalar sonucu ulaşıma açıldığı bilgisi alınmıştır. Çaycuma-Bartın karayolu ulaşıma kapalıdır. İl Özel İdaresince 124 adet köyde 99 personel ve 45 iş makinası ile çalışma yapılmış olup 224 km köy yolu ve 12 adet köprü hasar görmüştür. Zonguldak Gökçebey ve Devrek Devlet Hastaneleri’nde yoğun yağışlar sonrası su baskını meydana geldiği, acil servislerin kullanım dışı kaldığı, tedavisi devam eden 7 kişinin başka hastanelere sevk edildiği bilgisi alınmıştır. 38 ambulans, 2 UMKE timi, 1 acil müdahale aracı ile 123 sağlık personeli bölgeye sevk edilmiştir. İl genelinde 1700 arılı kovan, 200 bin kanatlı hayvan, 8 büyükbaş hayvanın ve 2 bin adet sera ve 37 bin dekar ekili dikili alanın zarar gördüğü tespit edilmiştir.”

Düzce:

“Düzce il genelinde dün sabahtan bu yana devam eden yoğun yağışlar sonrası Yığılca ilçesine 250,7 kilogram, Çilimli ilçesine 144 kilogram, Akçakoca ilçemizde 90,7 kilogram ve merkez ilçesine 98,2 kilogram yağış düşmüştür. Alınan ihbar sayısı 252 olup AFAD ve belediye ekiplerince müdahale edilmektedir. Merkezde 4 köy, Yığılca İlçesinde 15 köy olmak üzere 19 köyde elektrik kesintisi bulunmaktadır. Yığılca ilçesinde 24 köy yolu ulaşıma kapalıdır. Heyelan nedeniyle kapalı olan köy yollarında açma çalışmaları devam etmektedir. 96 tarım işçileri tahliye edilerek merkez KYK yurdunda misafir edilmekte olup, 474 vatandaşımız güvenli alanlara tahliye edildiği bilgisi alınmıştır. Düzce ilinde alınan bilgiye göre toplam 397 personel ve 208 araç sahada çalışmaktadır.”

Ordu:

“İl genelinde aralıklarla devam eden kuvvetli yağmur sonucunda Fatsa ilçesinde 85,9 kilogram, Perşembe ilçesine 122 kilogram yağış düşmüştür. 8 Temmuz tarihinde Ordu ili Fatsa, Altınordu ve Merkez ilçelerinde aşırı yağışlar meydana gelmiştir. İl genelinde 26 farklı bölgede heyelanın meydana geldiği, Ordu-Giresun Sahil Yolu’nun kapalı olduğu bilgisi alınmıştır. Alınan ihbar sayısı 601 olup ihbarlara AFAD, İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Belediye ekipleri tarafından müdahale edilmektedir.

Bölgede mahsur kalan 5 vatandaşımız kurtarılmıştır. Altınordu Merkezinde su basan işyerlerini temizlemek üzere toplam 85 personel sahada görev yapmaktadır. Ordu Büyükşehir Belediyesi 822 personel ve 290 iş makinesi ile kırsal bölgelerde yol açma şehir merkezinde işyeri ve konutlardan su tahliyesi çalışmalarına devam etmektedir. Altınordu Belediyesi 261 personel ve 55 iş makinesi ile su tahliyesi, yol açma ve temizlik çalışmaları ve Karayolları 35 personel ve 18 iş makinesi ile kapanan yolların ulaşımının açılması için çalışmalara devam etmektedir. Defterdarlık 44 personel ile zarar tespit çalışmalarına devam etmektedir. Dün itibarıyla 351’i işyeri, 32’si konut ve 35’i araç olmak üzere, toplam 418 zarar tespit yapılmıştır.

Kastamonu:

“112 çağrı merkezinden alınan bilgiye göre 52 ihbar alınmıştır. Aşırı yağışlar sonucu tedbir amaçlı Hacı Ahmet köyünde 4 ev, İnebolu Hayrioğlu köyünde 5 hanede yaşayan vatandaşlar yakınlarının yanına tahliye edilmiştir. Şenpazarilçesinde Azkalaycı köyünde 2 ve Korucak mahallesinde 2 ev tedbir amacıyla tahliye edilmiş olup yaşanacak olumsuzluklara karşı iş makinaları bölgede bekletilmektedir. Sel, su baskını için Cide ilçesine Kastamonu AFAD, Ankara AFAD ve İzmir AFAD toplam 16 arama kurtarma personeli, 3 İHH gönüllüsü, 2 pick-up, 2 arama kurtarma aracı, 4 minibüs, 2 bot, 11 motopomp, 1 adet çamur pompası ve 1 adet dalgıç pompa ile ilçeye görevlendirilmiştir. Meydana gelen aşırı yağışlar sonucunda Cide ilçesi ana su hattı zarar görmüş olup ilçe merkezine içme suyu verilememektedir. Cide ilçesi Derebucağı köyü yolu ve Cide-Kurucaşile karayolu tedbir amacıyla ulaşıma kapatılmıştır.”

Samsun:

“8 Temmuz’da Samsun ili Canik ilçesi ve Çarşamba ilçesinde aşırı yağışlar meydana gelmiştir.

Aşırı yağışlar sonucu Canik ilçesinde ev su baskını, Çarşamba ilçesinde selde kayıp olan vatandaşımızın cansız bedeni bulunmuştur. Alınan ihbar sayısı 4 olup ihbarlara Samsun İl AFAD (45 personel, 3 bot), İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Belediye ekipleri tarafından arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Kapalı yol bulunmamaktadır. Elektrik kesintisi yaşanmamaktadır.”

Artvin:

“8 Temmuz tarihinde Artvin İl genelinde aşırı yağışlar meydana gelmiştir. Aşırı yağışlar sonucu ev su baskınları meydana gelmiştir. Alınan ihbar sayısı 3 olup ihbarlara Artvin İl AFAD (5 personel, 2 bot), Van İl AFAD, İtfaiye, Emniyet, Jandarma ve Belediye ekipleri tarafından arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Olay bölgesine Van İl AFAD (5 personel, 2 dalgıç, 2 motopomp, 5 pompa 1 bot 1 araç) görevlendirilmiştir.”

Sinop:

“Sinop il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbir amaçlı Sinop İl AFAD (9 personel) Ankara İl AFAD (5 personel, 2 motopomp, 2 araç) görevlendirilmiştir.”

Giresun:

“Giresun ili Piraziz ilçesinde aşırı yağışlar sonucu su baskınları, toprak kayması, kaya düşmesi ve mahsur kalmalar meydana gelmiştir. Alınan ihbar sayısı 5 olup belediye ekiplerince müdahale edilmektedir. Mahsur kalan 3 vatandaş AFAD ekiplerince kurtarılmıştır.”

Bolu:

“Bolu il genelinde aşırı yağışlar sonucu sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Alınan ihbar sayısı 77 olup ihbarlara AFAD ve jandarma ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. Bolu Valiliği bünyesinde 138 araç, 4 motopomp ve 437 personel ile olay bölgesinde çalışmalara devam edilmektedir. 51 sel/su baskını, 30 mahsur kalma, 6 heyelan, 6 istinat duvarı çökmesi ve 2 trafik kazasına müdahale edilmiş olup ekipler sahada çalışmalarına devam etmektedir. Aşırı yağışlardan etkilenen 37 kişi yurt ve kamu misafirhanelerine yerleştirilmiştir. Aşırı yağışlar sonucu Mengen-Pazarköy yolu ulaşıma kapanmıştır. Bolu Dağı Tüneli İstanbul istikameti tek şeritten kontrollü olarak ulaşıma açıldığı bilgisi alınmıştır. Yeniçağ-Eskiçağ-Zonguldak yolu ulaşıma kapanmıştır. Aksaray İl AFAD’dan ve Niğde İl AFAD’dan personel ve motopomp görevlendirmesi yapılmıştır.”

Karabük

“Karabük ili ve ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle 112 çağrı merkezine 26 ihbar geldiği bilgisi alınmıştır. An itibarıyla Yenice ilçesi Kayadibi Köyü Cami mevkiinde 3 vatandaşın yol çökmesi nedeniyle mahsur kaldığı, kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisi alınmıştır. Gökçebey-Yenice yolunun sel hasarları nedeniyle trafiğe kapandığı bilgisi alınmıştır. Kayadibi köyünde su baskını olduğu olay bölgesine 1 AKT aracı ve 3 personel sevk edilmiş olup 3 evin tahliyesi gerçekleştirilmiştir.”

Rize:

“Rize il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı Rize İl AFAD (57 personel, 1 bot) teyakkuz halinde beklemektedir.”

Trabzon:

“Trabzon ili ve ilçelerinde aşırı yağışlar nedeniyle 112 çağrı merkezi tarafından 17 ihbar alındığı bilgisi alınmıştır. Trabzon il genelinde beklenen aşırı yağışlar nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı Trabzon İl AFAD (22 personel, 1 bot) teyakkuz halinde beklemektedir. İl genelinde elektrik ve su kesintisi yaşanmamaktadır. Kapalı yol bulunmamaktadır.”

ANKARA İSTANBUL İSTİKAMETİ TRAFİĞE KAPATILDI

Etkili olan yağışlardan dolayı Bolu Dağı Tüneli'nden sonra TEM Otoyolu'nda da meydana gelen heyelan sebebiyle Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapandı.

BAKAN URALOĞLU UYARDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Uraloğlu paylaşımında, "Yoğun yağıştan dolayı Bolu Dağı Tüneli'nden sonra TEM Otoyolu'nda da meydana gelen heyelan sebebiyle Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapanmıştır. Ankara'dan İstanbul'a giden sürücülerimiz Abant gişelerinden D-100'e yönelmiş ve o güzergahta yoğun bir trafik oluşmuştur. Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan yol kullanıcılarının ikinci bir duyuruya kadar Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya istikametini kullanmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

"RADİKAL ÖNLEMLER ALINACAK" 

Ordu’da incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Devletin tüm kurumlarının seferber edildiğini, selin vurduğu şehirlerde çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek, “Ordu ilimizde kapalı yolumuz bulunmuyor. Mevsim normallerinin üzerinde yağmur var. 200 kg kadar çıkan yağmurlar etkili oldu. 4 ilçemizle birlikte daha çok Altınordu ilçemiz etkilenmiş durumda. 351 iş yerimiz, 32 konut ve 35 aracımız sel ve heyelandan zarar görmüş durumda” dedi. 

Ordu’daki incelemelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Bakan Uraloğlu, “Geçmişte aldığımız önlemler sayesinde iki gündür etkili olan aşırı yağışların etkisini hafifletti. Yağışlar normale dönene kadar teyakkuz halinde olacağız. Devletimiz her zaman olduğu gibi tüm imkânlarıyla vatandaşının yanındadır. Yaraların sarılması için devletin tüm imkânlarını seferber ettik” diye konuştu. 

Sel ve heyelanın etkili olduğu Ordu’ya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Ordu ile birlikte Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce gibi özellikle sahil kesimdeki Karadeniz illerimizde sel ve heyelan afetleri yaşadık. Ordu'da da son 24 saatte yer yer 200 kg yağış kaydedildi ve bugün yağışların etkisini sürdürmesi, metrekareye 51-100 kg arası yağış düşeceği tahmin ediliyor. Maalesef, Ordu Şehir Geçişinin 37’nci ve 39’uncu kilometreleri arasında sel ile birlikte gelen teressübat nedeniyle trafikte aksamalar oldu. Gülyalı İlçe girişi 52’nci kilometresinde dağ bandında heyelan nedeniyle yolumuz ulaşıma kapanmıştı. Karayolu ekiplerimizle kapanan yollar tekrar ulaşıma açıldı.” dedi. 

Bakan Uraloğlu, “Şu ana kadar 351 iş yeri 34 konut bu felaketten etkilendi. 184 makine ve 216 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Hasar tespit çalışmalarına da hızlıca başladık. Adeta teyakkuz halindeyiz. Bundan sonrası için bu tür afetlerin tekrar yaşanmaması için neler yapmamız gerektiğini masaya yatıracağız. Geçmişte aldığımız önlemler sayesinde iki gündür etkili olan aşırı yağışların etkisini hafifletmiştir. Teknik elemanlarla yapacağımız tespitlerle bundan sonraki önlemleri arttıracağız. Bazı radikal önlemler almamız gerektiğini tespitini yaptık. Özellikle merkezlerde bulunan bazı dere yataklarının üzerinin kapatıldığı ve buralardaki akışın sağlıklı olmadığı ve geri basarak şehri sular altında bıraktığını görmüş olduk. Bunlarla ilgili de gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerekse Tarım ve Orman Bakanlığımız çalışmaları yaparak bunların önlemlerini alacağız. Ordu da can kaybımız söz konusu değil. Sadece Samsun’da can kaybımız oldu. Allah beterinden saklasın ve bütün ülkemize geçmiş olsun diyorum” dedi.

EKİPMAN VE PERSONEL TAKVİYESİ YAPTIK

Ordu’daki çalışmalarımızı Sayın Valimiz Tuncay Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile birlikte koordine ettiklerini ifade eden Bakan Uraloğlu, “Karayolu ekiplerimizle kapanan yolların tekrar ulaşıma açılması için çalışmaları en kısa sürede başlattık. Söz konusu kesimlere 2 ekskavatör, 3 kanal kazıcı yükleyici, 4 yükleyici, 15 Kamyon, 3 greyder, 4 treyler ve 45 personel ile müdahale ettik. Şu anda Ordu ilimizde kapalı yolumuz bulunmuyor. Ayrıca sel nedeniyle zarar gören ve çamur dolan iş yerleri ve kurumlardaki temizlik çalışmalarını hızlandırmak ve hayatı biran evvel normale döndürmek için çevredeki karayolu birimlerimizden Bobcat’ler yani mini yükleyiciler getiriyoruz. Onların dar alanlardaki manevra kabiliyetleri sayesinde temizlik çalışmalarını süratle bitireceğiz” dedi.

“YARALAR EN KISA SÜREDE SARILACAK”

Afetin ilk dakikasından bu yana tüm ekiplerimiz ile seferberlik içinde selin vurduğu şehirlerde çalışmaları aralıksız olarak devam ettirdiklerini de kaydeden Bakan Uraloğlu, “Şu an itibarıyla bu çalışmalar 11 noktada yoğunlaştı. Selden daha çok etkilenen kesimlerde 184 makine, 296 ekip ile kesintisiz yol açma, su boşaltma, temizleme vs. çalışmalarımız devam etmekte. Kapalı olan yollar için geçişler alternatif güzergâhlardan verilmektedir. Müsterih olun, yağışlar normale dönene kadar teyakkuz halinde olacağız. Devletimiz her zaman olduğu gibi tüm imkânlarıyla vatandaşının yanındadır. Yaraların sarılması için devletin tüm imkânlarını seferber ettik. Selden etkilenen tüm bölgelerimizde valiliklerimiz ve AFAD koordinesinde, karayolları ekiplerimiz, emniyet, jandarma, sahil güvenlik, Devlet Su İşleri, Özel İdareler, Kızılay, UMKE ve belediyelerle koordinasyon içerisinde her ihbarı hassasiyetle değerlendiriyor. Tüm afet bölgesindeki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Dün geceden itibaren selin etkili olduğu diğer il olan Bolu’da incelemeler yaptıklarını da söyleyen Bakan Uraloğlu, “Oradan bölgedeki tüm müdahale çalışmalarını sahada inceledik. Maalesef halen yağış ve akışın devam ettiği bölgelerde can güvenliği açısından yollara müdahale edip, çalışma yapamıyoruz. Müdahale edebilecek noktalarda zaten çalışmaları hemen başlatıyor ve bitiriyoruz.

Dün gece yarısı itibariyle; Ereğli-Zonguldak Yolu, Kilimli-Filyos-Saltukova Yolu, Bartın-Arıt Yolu, Bartın-Amasra Yolu, Bartın-Kurucaşile Yolu, Zonguldak-Devrek Yolu gibi kapanan yollarımızdan 14’ünü açmıştık. Meydana gelen heyelan nedeniyle kapanan Ankara-İstanbul Otoyol’u ile birlikte 7 güzergâhta da yol açma çalışmalarına gece boyunca devam ettik. Günün ilk ışıklarıyla birlikte Fatsa-Ordu Piraziz Yolumuzun 37-39. Km’lerinde yaşanan aksamalar giderdik ve saat 07:45 itibarıyla ulaşımı normale döndürdük. Ereğli-Devrek Yolu’nun 22-25. Km’leri arası Çaylıoğlu-Armutlucuma Mevkiinde, Karaman-Beycuma-Devrek Yolu’nun 17-19. Km’leri, Alaplı-Yığılca Yolu’nun 14-17. Km’leri, Perşembe-Kozcağız-Bartın Yolu’nun 8-10. Km’leri ve Gökçebey-Yenice-Karabük Yolu’nun 1. Km’sindeki sel hasarı ve 6. Km’sindeki çökme noktalarında çalışmalarımız sürüyor. Şu anda Gökçebey- Karabük arası ulaşımı Devrek-Mengen-Gerede-Karabük Yolu üzerinden sağlıyoruz. Ankara-İstanbul Otoyolu Bolu Tüneli çıkışındaki viyadüklerde meydana gelen heyelan nedeniyle Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapalı. Ama ekiplerimiz süratle yol açma çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah bu akşam saatleri itibariyle oradaki çalışmaları da bitirmeyi planlıyoruz. Şu an için Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan yol kullanıcılarımızın da ikinci bir duyuruya kadar Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya istikametini kullanmaları gerekiyor” dedi.

YAĞIŞLARIN ETKİSİ DEVAM EDECEK

Meteorolojiden alınan bilgiye göre mevsim normalleri üzerindeki sağanak yağışların bugün de etkisini sürdüreceği belirtildi. Özellikle Ordu ile birlikte; Bartın, Zonguldak, Karabük, Trabzon, Rize, Artvin, Sinop, Samsun, Giresun, Sakarya, Kastamonu, Bolu ve çevre illerde yola çıkacak vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini de kaydeden Bakan Uraloğlu, “Çok elzem olmadığı müddetçe sürücülerin yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer çıkacaklarsa da yollarımızda çalışma yapan tüm ekiplerimizden gelen talimatlara uymalarını istiyoruz” diye konuştu.

ZONGULDAK'TA SON DURUM

Zonguldak'ta sağanakla yaşanan selin yol açtığı hasarın giderilmesi amacıyla kent genelinde ekiplerin çalışması sürüyor.

Sel sularının çekilmesinin ardından temizlik çalışmalarının da başladığı bölgede, karayolları ekipleri ulaşım güzergahlarındaki balçık ve kaya ile ağaç parçalarını kaldırıyor. Belediye çalışanları yol ve kaldırımları, vatandaşlar da kendi imkanlarıyla ev ve iş yerlerini temizliyor.

BOLU'DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kentte önceki gün etkisini göstermeye başlayan kuvvetli yağışın ardından dün Bolu Dağı Tüneli çıkışında yaşanan toprak kayması sonucu kapanan yolu açma çalışmaları, sabahın ilk ışıklarıyla başlatıldı.

Bölgeye sevk edilen karayolları ekipleri, heyelanın ardından yolu kaplayan toprak ve ağaç parçalarını iş makineleriyle kaldırıyor.

Bu arada Abant Kavşağı'ndan D-100 kara yoluna yönlendirilen sürücüler nedeniyle güzergahta yoğunluk yaşanıyor. Yağışın zaman zaman etkisini gösterdiği bölgede, ekiplerin çalışmaları sürüyor.

BARTIN'DA TEMİZLİK ÇALIŞMALARI DEVAME DİYOR

Sağanağın ardından taşan Bartın Irmağı'nın sularının çekilmeye başlamasıyla kentte temizlik çalışması yapılıyor.

Şehirde önceki günden itibaren etkili olan kuvvetli yağış nedeniyle dün meydana gelen selde tarihi evlerin giriş katlarıyla iş yerlerini su bastı.

Kemerköprü ve Tersane Caddesi'nde taşan ırmağın yarattığı tahribat, günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı.

Yaklaşık 9 metre yüksekliğindeki tarihi Kemerköprü'nün su altında kaldığı bölgede, Kemer Meydanı'nda bulunan taksi durağı, minibüs durakları ile bir marketin suyla dolduğu görüldü.

Vali Nurtaç Arslan ve Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, bölgede incelemelerde bulundu.

Suyun çekildiği yerlerde, ekiplerle esnaf iş yerlerinde temizlik çalışmasına başladı.

Öte yandan selin etkilediği Tersane Caddesi'ndeki son durum havadan görüntülendi.

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • memo can 11 ay önce Şikayet Et
  AFAD a hizmetinde bulunanlardan Allah razi olsun. güzel haber.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar doğayla oynamanın bedelini ödüyor. Her yerde ağacı kesip ya bina ya yol yaparsan ve bunları da güzel yapmazsan olacağı bu. Atalarımız köprüler, eserler yapmış ne depremden ne selden etkileniyor. Bizim eserler 3-5 yıl içinde çöp oluyor.
  Cevapla
 • cahil 11 ay önce Şikayet Et
  Ankara İstanbul istikametinin trafiğe açılması niye bu kadar gecikti, yeni yol açsanız bundan hızlı olurdu
  Cevapla
 • yasin 11 ay önce Şikayet Et
  maşallah maşallahh konu istanbul ankara olunca ama herşeyde geydiriyordunuz konu sizin memleketler olunca sevindiri haber geliyor oylemi dangalaklar artık yemiyor kimse bunlarıı
  Cevapla
 • Faruk 11 ay önce Şikayet Et
  ne anlatıyorsun.aynı şey mi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti arasında 'savaş' çıktı! Canlı yayındaki olay sözler ortalığı karıştırdı..
Eylem Tok ve oğlu Küba'ya kaçma hazırlığı yapıyormuş: Anne ceza alacak mı?