Sokak köpeği saldıran kişi valilik, büyükşehir ve ilçe belediyesine açtığı davayı kazandı

Antalya'da parkta yürürken sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan ve 4 defa kuduz aşısı olan Bülent Uluğ, Valilik ile Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerine açtığı davada 10'ar bin lira tazminat almaya hak kazandı.

GİRİŞ 16.08.2023 15:33 GÜNCELLEME 16.08.2023 17:00
Bu Habere 235 Yorum Yapılmış

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden emekli olan Prof. Dr. Bülent Uluğ (70), 19 Mayıs 2022'de Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi'ndeki Eski Lara Yolu'nda yürürken sahipsiz köpeklerin saldırısı sonucu baldırından yaralandı.

Özel hastaneye kaldırılan Uluğ, tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Uluğ, daha sonra Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesine "idarenin hizmet kusurundan doğan sorumluluğu" maddesince tazminat davası açtı.

Başıboş sokak köpekleri dehşet saçtı: Yavrularını koruyan kediyi vahşice öldürdülerBaşıboş sokak köpekleri dehşet saçtı: Yavrularını koruyan kediyi vahşice öldürdüler

İstanbul Valisi Gül'den net açıklama: Sokak hayvanı diye bir şey yoktur!İstanbul Valisi Gül'den net açıklama: Sokak hayvanı diye bir şey yoktur!

SALDIRGAN HAYVANLARI KONTROL ALTINA ALMA KONUSUNDA KUSURLU BULUNDULAR

Antalya 1. İdare Mahkemesi incelediği dosyada, çevre sağlığı hizmetlerini sağlamanın belediyelerin görevi olduğu, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların yerel yönetimlerce kurulan hayvan bakımevlerine götürülmelerinin zorunlu olduğu belirtildi.

Bu kapsamda, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesinin Bülent Uluğ'a 10'ar bin lira tazminat ödemesine hükmedilen kararda, mevzuat hükümlerince insan ve çevre sağlığı açısında tehdit mahiyetinde bulunan saldırgan hayvanları toplayıp rehabilite etme ve kontrol altında tutma konusunda davalı idarelerin görevlerini gereği gibi yapmadıkları ve kusur sorumluluklarının bulunduğu kaydedildi.

"4 DEFA KUDUZ AŞISI OLDU"

Davacı Uluğ'un avukatı Barış Vardı, müvekkilinin 5-6 sahipsiz köpeğin saldırısına uğradığını söyledi.

Köpeklerden birinin müvekkilini baldırından ısırdığını belirten Vardı, "Müvekkilim ısırıldıktan sonra hemen belediye yetkililerine ulaşıyor ve hastaneye gidiyor. Hastanede gerekli tedavinin ardından 4 defa da kuduz aşısı oldu ve kuduz ölümle sonuçlanabiliyor. Müvekkilimde çocukken köpek korkusunu yenmesine rağmen tekrar köpek korkusu başladı" dedi.

Sahipsiz köpeklerin sorumluluğunun belediyeler ve valiliklerde olduğunu vurgulayan Vardı, bu nedenle sahipsiz köpeklerinin saldırısına uğrayan insanların maddi ve manevi tazminat açma hakkı doğduğunu kaydetti.

Bunun için Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesinin taraf olduğu dava yoluna başvurduklarını anlatan Vardı, şöyle konuştu:

"Sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan müvekkilim için açtığımız davayı bir yıl sonunda kazandık. Müvekkilim manevi tazminat alma hakkı kazandı, verilen kararda tazminat miktarı nedeniyle istinaf yolu kapalı, kesin bir karar verildi. Biz 2022 dönemi için 10'ar bin lira dava açtık. Bu, hayvanın ısırmanın şiddetine göre, olayın büyüklüğüne göre miktar değişebilir. Muratpaşa ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ödemeleri gerçekleştirdi. Valilikten bir ödeme henüz yapılmadı, o da kendi içlerindeki bir mevzuattan kaynaklı. Valilik bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığının sorumlu olduğunu ve ödemeyi onların yapması gerektiğini belirtiyor. Yakın zamanda onunla ilgili de bir sonuç çıkar."

Sokakta herhangi bir köpek veya kedi saldırısına uğrayan kişinin, bunu belgelendirmek için 112 Acil Sağlık veya sorumlu belediyelere bir kayıt bırakmaları gerektiğine dikkati çeken Vardı, bunun dava sürecinde delil olarak kullanıldığını ifade etti.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 235
 • Hayri 9 ay önce Şikayet Et
  Ceza davası açılabilse sorumlular hakkında bak bakalım bir tane sahipsiz köpek kalıyor mu sokakta
  Cevapla
 • Mustafa keser 9 ay önce Şikayet Et
  Kimin umurunda olcakki nasıl olsa para bizim cebimizden çıkmış.
  Cevapla
 • Muhammed 9 ay önce Şikayet Et
  Örnek olsun. Herkes açmalı. Sokaklar herkesin ortak malı. Mahalledeki birı eglenecek diye coluk cocuk sokakta yuruyemıyor.
  Cevapla
 • Demir Bezmez 9 ay önce Şikayet Et
  Evet köpek vahesetine karsi mücadele etmenin zamani gelmistir,seven evine alip beslesin ve sorumlulugunu üstlensin.
  Cevapla
 • Hadsizler 9 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru herkesin ortak malı canlı olarak kedilerin ve kopeklerinde ortak malı kendinizi boşa paralamayin
  Cevapla
 • Abdullah BİRİSİ 9 ay önce Şikayet Et
  Sahipsiz sokak hayvanlarını Çin'e gönderelim. Orada kasaplık hayvan olarak değerlendirilsin.
  Cevapla
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru bir karar..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"Evden çalışarak para kazanmak ister misiniz?" diyerek bakın nasıl dolandırıyorlar
İsrail'e bir günde dört koldan darbe: Keskin nişancı, roket, pusu, füze salvoları