Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Hükümet cephesinden açıklama geldi

Kıdem tazminatı işveren tarafından işçinin, o işyerinde çalıştığı süre boyunca kazandığı kıdemin karşılığı olarak ödenen bir tazminat türüdür. Uzun süredir kıdem tazminatının kalkacağı ile ilgili söylemler medya üzerinde gezmektedir. Peki kıdem tazminatı kalkacak mı?

Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Hükümet cephesinden açıklama geldi
Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Hükümet cephesinden açıklama geldi
GİRİŞ 26.09.2023 14:45 GÜNCELLEME 26.09.2023 16:05
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, kıdem tazminatının kalkacağı iddialarına yönelik açıklama yaptı. Yılmaz, "Maalesef çok ciddi problemler de var. Ödenmeme meseleleri var. Başka sıkıntılar var. Oluşturduğu bir belirsizlik var" ifadelerini kullandı. 

KIDEM TAZMİNATI KALKIYOR MU?

Kıdem tazminatı konusuna değinen Yılmaz, "Burada hükümetlerimizin yaklaşımı şu. İşçi kesiminin temsilcileriyle, istişare içinde bu işi sonuçlandırmak. Yani tek yanlı bir çözüm dayatmak değil. Çözülmesi gereken bir mesele mi? Evet öyle. Ama bunu istişarelerle, işçi ve işveren dengesi içinde ve özellikle işçi kesiminin temsilcileri, sendikalarla istişare içinde bu konuya yaklaşmak. Kıdem tazminatında maalesef çok ciddi problemler de var. Ödenmeme meseleleri var. Başka sıkıntılar var. Oluşturduğu bir belirsizlik var. Özellikle iş dünyası firmaları üzerinde. Dolayısıyla bir dönem bir fon oluşturup bununla bu problemi çözme gibi bir yaklaşım vardı. Dolayısıyla bunlar önümüzdeki dönemde yine Türkiye'nin gündemde olan konuları olacak." diye konuştu.

TÜRK-İŞ ‘’TAVİZ VERİLMEZ’’ DEDİ

Kıdem tazminatının 1936'dan bu yana yapılan her değişiklikte gelişme kaydederek işçiler bakımından taviz verilmez, vazgeçilmez, kazanılmış bir hak haline geldiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk-İş, kıdem tazminatı hakkının aşındırılması, biçim değiştirmesi, emekliliğin bir parçası haline getirilmesini değil, korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu haktan yararlanamayan işçilerin kapsama alınması amaçlanıyorsa bu konuda katkı vermeye hazır olduğumuz her zaman ifade edilmiştir. OVP'de böyle bir düzenleme teklifinin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Getirilmek istenen emeklilik sistemiyle amaçlanan emeklilerin gelir kaybını telafi edecek ve çalışma dönemindeki yaşam standartlarını korumayı sağlayacak bir yapının oluşturulması değil, ekonominin kaynak ihtiyacının karşılanmasıdır."

"KIDEM TAZMİNATININ AŞINMASINA 'DUR' DENMELİ"

İşçi kesiminin kıdem tazminatı hakkının tartışmaya açılmasından rahatsızlık duyulduğu belirtilen açıklamada, "Kıdem tazminatının özüne yönelik herhangi bir düzenleme, işçilerin verimliliğini ve çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyecek, iş barışını bozacaktır. İşçiler için geleceğinin güvencesi olan kıdem tazminatının enflasyon karşısında aşınmasına artık 'dur' denilmeli, kıdem tazminatında hak kaybına neden olabilecek girişimler artık sona ermelidir." ifadeleri kullanıldı.

"FEDAKARLIĞI GELİR VE SERVETİNİ ARTIRANLAR YAPMALI"

Ekonomik ve mali krizi hafifletmek ve ortadan kaldırmak için birtakım politikaların uygulanmaya çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Ülke ekonomisinde bir kriz yaşandığı açıktır. Başta işçiler olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları ağırlaşmıştır. Gerçekleşen yüksek enflasyon ücret zamlarının etkisini ortadan kaldırmış, alım gücü giderek azalmıştır. Vergi yükü taşınmaz boyutlara gelmiştir. Çalışanların beklentisi, yaşama ve çalışma şartlarını iyileştirecek tedbirlerin süratle yürürlüğe girmesidir. Fedakarlığı, geçmiş dönemde gelir ve servetlerini artıranlar yapmalıdır."

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • kul hakkı 8 ay önce Şikayet Et
  kıdemin kalkması ALLAH muhafaza çok büyük sonuçları olur hükümet adına millet affetmez işçinin dayanağı toplu para olarak bir bunu kaldı kaynak arayışı için hükemet umarım bunada el atmaz
  Cevapla
 • Yasin 8 ay önce Şikayet Et
  Siz boşverin işverenin yükünü biz mahkemeye verir gene alırız onu devlet olarak sen düşünme bunları tazminatımız geleceğimiz dir ona da el koyarsanız bu millet sizi asla affetmez yer gök yıkılır sonra
  Cevapla
 • Saim 8 ay önce Şikayet Et
  Cidden gözlerim yaşardı, çok duygulandım.. Meğer milletin Vekili milleti düşünürmüş de Biz kıymet vilmemişiz. Desek de inanmayın. Ülke olarak hükümet ek gelirler nasıl elde ederiz in derdinde. Kıdem tazminatı da iştah kabartmam için iyi bir sebep
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bu özelliklerin bulunmadığı otomobiller 7 Temmuz'dan sonra satılamayacak
Öğretmenlikte yeni dönem! İşte madde madde detaylar: 23 bin TL ödeme...