Japon deprem uzmanından korkutan Marmara uyarısı! 6 Şubat depreminin 3 katı can kaybı...

Adıyaman’da deprem semineri veren Japon Deprem Uzmanı Yoshınorı Morıwakı, Marmara Bölgesi'ni ciddi bir depremin beklediğini belirterek, "6 Şubat depreminin 2-3 kat fazla can kaybı Marmara Bölgesi'nde yaşanabilir." dedi.

Japon deprem uzmanından korkutan Marmara uyarısı! 6 Şubat depreminin 3 katı can kaybı...
Japon deprem uzmanından korkutan Marmara uyarısı! 6 Şubat depreminin 3 katı can kaybı...
GİRİŞ 02.11.2023 09:49 GÜNCELLEME 02.11.2023 09:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Adıyaman'da düzenlenen bir seminere katılan Japon Deprem Uzmanı Yoshınorı Morıwakı, Marmara Bölgesi'ni çok ciddi bir depremin beklediğini ve olacak olan depremin 7.9 ve üzeri bir deprem olabileceğini söyledi.

Marmara Bölgesi'ni bekleyen depremle ilgili açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Yoshınorı Morıwakı, “Özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı uzun zamandır kırılmıyordu. Elazığ depreminden sonra Kahramanmaraş, Adıyaman’da dahil olmak üzere bu bölgede deprem oldu. Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay’da artık 7.7 ve 7.6 şiddetinde deprem oldu ve bu bölgelerde yaklaşık 2 sene boyunca artçı depremler devam edecek. Ama bu bölgede yine aynı depremi beklemiyoruz. İleri de nerede olur diye sorarsanız da Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay’dan sonra denizin içerisinde Kıbrıs’ta dahil bu Güney tarafta olur. Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş bu bölgeler, Marmara ve İzmir’de deprem olabilir diye düşünüyoruz. Zaten Türkiye ve Japonya aynı, her yerde deprem olabilir. Türkiye’nin şimdiye kadar enerji biriktirdiğini biliyoruz daha bu enerji kırılmadı ve depremler devam edebilir. Buna her zaman hazır olmak lazım. Marmara Bölgesi tamamen İzmir’den sonra deniz içerisinde fay kırılırsa 7.7 ve 7.9’a kadar gelebilir. Başlangıçlar yumuşak zeminde oluşuyor, bina temellerinin iyi olması lazım. Zeminde iyileşme yaptıktan sonra bina yapmak lazım. Hatay’da yeni binalarda çöktü. Bunun nedeni ise zeminin tam iyileştirilmeden bina yapılmasından kaynaklı. Bina güçlü ama zemin sağlam değil. Tünel kalıp yada forekazık yapmak lazım. Zemin kötüyse 2000’den sonraki bina mı, binanın yapımına izin var mı, yok mu bunlara da bakmak lazım. Maalesef Türkiye’de izinsiz bina çok var" dedi."MARMARA'DA ÇOK DAHA FAZLA CAN KAYBI YAŞANABİLİR"

6 Şubat depreminin yaşandığını bölgelerde yeni bir büyük deprem beklemediklerini ancak Marmara Bölgesi'ne dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayan Yoshınorı Morıwakı, "6 Şubat depreminin yaşandığı bölgede artık artçı depremler dışında depremin olacağını sanmıyorum. 6 Şubat depreminin 2-3 kat fazla can kaybı Marmara Bölgesi'nde yaşanabilir. Çok çok kötü bir hale gelebilir çünkü orada insan nüfusu daha çok. Maalesef ki Marmara’yı çok kötü bir deprem bekliyor” diye konuştu.

 

Deprem tehlike haritası güncellenecekDeprem tehlike haritası güncellenecek

KAYNAK: İHA
Nursena Akbaba Haber7.com - Editör
Haber 7 - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Haber7.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 13
 • hhüseyin 3 ay önce Şikayet Et
  Evlerimiz başımızı sokacak kadar olsun, küçük olsun ama sağlam olsun. Şatafata gösterişe özenmeyi bırakalım o zaman. Hem özümüze dönmüş oluruz yani inanç değerlerimize
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  bu uzmanlar oldu olacak geldi gelecek diyeceklerine bir icat yapmaya çalışsalar. çünkü deprem her an Türkiyenin her yerinde ola ibilir.deprem haberlerine yasak getirmek lazım anlatıyorsunuz değişen ne yine çok katlılar yükseliyo yine herkes bildiğini yapıyo o yüzden lütfen susun insanları paranoyak yaptınız deprem bir gece olacağı varsa olur ya ölürüz ya kalırız taktir yüce yaradanındır
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  niye o zaman istanbul dan ev aldın diye sormazlar mı insana he Yuri bey
  Cevapla
 • yorumcu 3 ay önce Şikayet Et
  Bu adam deprem uzmanı değil
  Cevapla
 • Bandırmalı 3 ay önce Şikayet Et
  Bizim uzmanlar artık prim yapmıyor, Japonya' dan ithal uzman mı getirdiniz. Felaket tellallığı yapmaya gerek yok. Önemli olan hazırlıklı mıyız. Hükümet yıllardır yırtınıyor kentsel dönüşüm diye. İlk karşı çıkan CHP'li belediyeler ile her şeye maydanoz olan STK' lar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Senatosundan Türkiye ve F-16 kararı! Teklif reddedildi
Türk Savunma Sanayisine sızma girişimi! İşin arkasındakiler yakayı ele verdi