Bakan Fahrettin Koca'dan sağlıkta provokasyonların adresi TTB'ye tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hekim haklarının ve saygınlığının mücadele yeri sendikalarda değil esas tabip odalarında olmalıdır. Tabip odalarının amacı, sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır" dedi.

Bakan Fahrettin Koca'dan sağlıkta provokasyonların adresi TTB'ye tepki
Bakan Fahrettin Koca'dan sağlıkta provokasyonların adresi TTB'ye tepki
GİRİŞ 07.12.2023 13:40 GÜNCELLEME 07.12.2023 13:49
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, bir basın mensubunun, 'Gazze'de İsrail'in baskıları arttı. Ateşkesten sonra sizin o bölgeden yaralı, yeni hasta transferine ilişkin bir planlamanız var mı?' sorusuna, "Bildiğiniz gibi hasta transferleriyle ilgili İsrail, Mısır ve Türkiye'den oluşan 3'lü koordinasyon ekibimiz çalışıyor. Şu ana kadar ülkemize 114'ü hasta 86'sı refakatçi olmak üzere 200 kişi ulaştı. 114 hastamızdan çocuk hasta sayısı 26 kişiydi. 2 hastamızı da maalesef kaybettik. Halen 7 hastamız yoğun bakımda takip edilmektedir. Diğer hastalarımızın şu an için ciddi bir sorunu görünmüyor. Takipleri devam ediyor" diye yanıt verdi.

'20 AMBULANSIMIZ SINIRDA BEKLİYOR'

Bakan Koca, bundan sonraki süreç için de koordinasyon ekibinin yeni hastaların transferini yapmak üzere çalışmalarına devam ettiğini söyleyerek, "Önümüzdeki dönemde bizim temelde yapmak istediğimiz, Sahra Hastanesi'ni yerinde açarak, hizmeti yerinde vermek. Bununla ilgili bir ekibimiz Gazze'de 3 yerleşim yerini incelemişti, 3 yerleşim yerinin de altyapı açısından çok uygun olmadığını gördük, 4'üncü bir yerleşim yeri için yeniden fizibilite çalışmaları yapıldı. Refah Sınır Kapısı'na daha yakın olan bu 4'üncü noktanın uygun olacağını düşünüyoruz. Önceki gün İsrail Sağlık Bakanı, bugün Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Bu konuda mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde sanırım altyapısı daha iyi olan bu alanda hızla Sahra Hastanesi'ni kurma durumumuz söz konusu olacak. O durumda da hastaları daha çok yerinde tedavi etme konusunda imkanımız olacak. 20 ambulansımız ruhsatları alınmış şekilde sınırda bekliyor. Sahra Hastanemizle birlikte onların da Gazze'ye geçişi söz konusu olacak" dedi.

ERDOĞAN'A ÇAĞRI YAPAN ÇOCUĞUN DURUMU

Bakan Koca, bir gazetecinin de 'Bölgede bir küçük kardeşimiz vardı; O da Cumhurbaşkanımıza bir çağrıda bulundu' sözlerine karşılık, "Bir değil 2 küçük kardeşimiz vardı. Birisi Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle çağrıda bulunmuştu. 2 çocuğumuza da, yavrumuza da ulaştık. Adreslerine ulaştık, onunla ilgili de iletişim halindeyiz" ifadelerini kullandı.

CHP'den TSK'ya iftira atan TTB'ye 'yanındayız' mesajı!CHP'den TSK'ya iftira atan TTB'ye 'yanındayız' mesajı!

"TABİP ODALARININ AMACI SADECE HEKİM HAKLARINI KORUMAK OLMALI"

'Türk Tabipler Birliği ile ilgili devam eden adli süreç ve sendikalar konusunda görüşünüzü alabilir miyiz?' sorusuna da Bakan Koca, "Sizin de ifade ettiğiniz gibi devam eden hukuki bir süreç var. Hekim haklarının ve saygınlığının mücadele yeri sendikalarda değil esas tabip odalarında olmalıdır. Tabip odalarının amacı, sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır. Bütün hekim arkadaşlarımı, amacı sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olması gereken tabip odalarını desteklemeye davet ediyorum" diye cevapladı. 

KAYNAK: DHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 15
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Meclisi’nde bu Türk düşmanlarına karşı bir şeyler yapılmalı!!
  Cevapla
 • Yiğido SİVAS 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakan eylem yapan sağlık personelleri kripto PKKlı yada FETÖ cüdür bunlar bir şekilde işlerine son VERİLMELİDİR
  Cevapla
 • Erkan 2 ay önce Şikayet Et
  Sayin Bakanim kapatin gitsin bu hainleri
  Cevapla
 • Mahoni 2 ay önce Şikayet Et
  Vayandas olarak bizmi dur diyecegiz 20 yıldır bilmiyormuydunuz bunları ağlamayın bunların seslerini kesin her şeyi vatandaştan beklemeyin bizim kanunen elimiz bagli
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Haydi İsraile birşey yapamıyorsunuz bari şu içimizdeki düşmanları bitirin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşehir'de facia gibi kaza: 3 vatandaş hayatını kaybetti, 6 yaralı
İmamoğlu'nu küplere bindiren paylaşım! Sosyal medyayı salladı: Lafla hizmet olmuyor öyle