TBMM Başkanı Kurtulmuş: Filistin'de öldürülen masumların elindeki kanda ABD'nin payı var

Son dakika haberine göre TBMM Başkanı Kurtulmuş ABD'nin BMGK'da Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesine tepki gösterdi.

GİRİŞ 09.12.2023 13:30 GÜNCELLEME 09.12.2023 16:26
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etti.

"ABD'NİN YAPTIĞI KABUL EDİLEMEZ"

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Galeri Eyüpsultan'da Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla düzenlenen "100 Sanatçı 100 Eser" adlı serginin açılışında konuştu.

Kurtulmuş BMGK'deki veto kararı hakkında "Dünkü karardan sonra Filistin'de öldürülen her çocuğun, her kadının elindeki kanda ABD yönetiminin de payı vardır. Onların da suçu vardır. Bu kabul edilemez. İnsanlık bunu müsamaha ederek asla geçiştiremez." dedi.

Kurtulmuş, Eyüpsultan Belediyesi tarafından Galeri Eyüpsultan'da düzenlenen "Cumhuriyetin 100. Yılı Anısına 100 Sanatçı 100 Eser" sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, 1900'lerin başlarında inşa edilen tarihi bir konağın restore edilerek sanat merkezine, kültür evine dönüştürülmesinin kültürel belediyecilik anlayışının güzel bir örneği olduğunu söyledi.

Eyüpsultan'ın, İstanbul ve tarih için müstesna bir yerinin olduğunu dile getiren Kurtulmuş, her sokağında tarihin, kültürün, medeniyetin izlerine şahit olunan ilçede son yıllarda tarihi eserlerin de gün yüzüne çıkarılmasının büyük kazanım olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, 1994'te İstanbul'da belediyecilikte atılan büyük adımlar sonucu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Haliç'in kıyılarının sanat merkezleriyle, üniversitelerle, kültür salonlarıyla donatıldığını ifade ederek, "Eyüpsultan başta olmak üzere Haliç'in çevresindeki yapılaşmanın da önümüzdeki dönemde daha iyi bir hale gelmesini, bu şehrin kadim değerleriyle de uyumlu bir estetiğe kavuşmasını temenni ederiz. Bu alanda atılan adımları da takdir ettiğimizi ama hızlı bir şekilde, bu tarihi dokuya uygun bir yapılaşmayı da beklediğimizi ifade etmek isterim." diye konuştu.

 "TÜRKİYE'DEKİ BAZI SANAT ÇEVRELERI BU KATLİAMA SESSİZ KALIYOR"

Numan Kurtulmuş, Gazze'de iki ayı aşkın süredir dur durak bilmeyen, her gün daha çirkefleşen, şiddetlenen, insanlıktan soyutlanarak devam ettirilen bir etnik temizliğin, soykırım boyutlarına ulaşmış çok adi bir katliamın yaşandığını vurguladı.

Dünyanın çoğu hükümetinin sessiz kalmayı, görmezden gelmeyi ve bir şekilde duyarsız davranmayı tercih ettiği dönemde, vicdan ve insaf sahibi halkların bu konuda duyarlı olduklarına, meydanları doldurduklarına, sokaklara çıktıklarına ve "Yeter artık bu zulmü durdurun" diye feryat ettiklerine şahit olunduğunu belirten Kurtulmuş, halklardaki bu duyarlılığın hem küresel ölçekte hem de Türkiye ölçeğinde bazı sanat çevrelerinde de olduğunu anlattı.

Bu katliama karşı insanlık vicdanının harekete geçmesi gerektiğini savunan ve sabredemeyip "yeter artık" diyen çok sayıda sanatçının olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Ama onların nasıl bir lince tabi tutulduğunu da sanat çevrelerini takip eden herkes çok iyi görüyor. Ne yazık ki Türkiye'deki bazı sanat çevreleri de olmak üzere, bir kısmı ya sessiz kalıyor ya duymazdan geliyor ya da İsrail'in bu katliamlarına mazeret üreten seslere kulak vererek o sesleri çoğaltıyorlar." şeklinde konuştu.

Sanatın en büyük gücünün insanları birleştirme kabiliyeti olduğunun altını çizen Kurtulmuş, "Eğer bugün sanat ve sanatçılık da insanlık düşmanı bu canilere karşı birleştirici bir insanlık cephesinde toplanmaya vesile olmuyorsa öyle sanata, öyle sanatçılara yazıklar olsun demek de insanlık vicdanına sahip olanlar için herhalde bir haktır diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"ESAS SORUMLULARI 'SEN İŞİNE DEVAM ET, ARKANDAYIZ' DİYENLERDİR"

Numan Kurtulmuş, bu katliamın tek sorumlusunun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve çetesinin olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Bu katliamın, bu etnik temizliğin, soykırım boyutlarına varan bu katliamın esas sorumluları 'Sen işine devam et, biz senin arkandayız.' diyerek destek verenlerdir aynı zamanda. Onlara, silahlarıyla, siyasetleriyle, dünyada sahip oldukları teknolojik ve finansal güçle, medya gücüyle her alanda destek vererek bu etnik temizliği bir kere daha görmezden gelerek destek verenlerin tarih önünde en az Netanyahu ve çetesi kadar sorumlu olacağını biliyoruz."

ABD yönetiminin Amerika halklarının önemli bir kısmının da karşı çıkmasına rağmen BMGK'deki oylamada veto yetkisini kullanmasının da bu durumu teyit eden bir gelişme olduğunu aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Sayın Guterres, Birleşmiş Milletler'e mektup yazarak Güvenlik Konseyi'ni çağırdığı zaman şunu söylemiştik. 'Sayın Guterres'i tebrik ederiz. Bu artık insanlık adına son haykırıştır.' O daveti yaptı, Konsey toplandı. 13 kişi 'bu durdurulsun' dedi. İngiltere o ince siyasetinin gereği sessiz kaldı. Amerika da kaba siyasetinin gereğini yaparak İsrail'e bir kere daha destek verdi, bir kere daha zulmün arkasında durdu. Lafı evirip çevirmeden söylememiz lazım. Dünkü karardan sonra Filistin'de öldürülen her çocuğun, her kadının elindeki kanda Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetiminin de payı vardır, onların da suçu vardır, onların da maalesef bunda büyük bir vebali vardır.

Bu kadar mı zor? Oraya gelen BMGK'nin üyesi diğer ülkeler İsrail'e karşı bir şey yapın demiyor. 'Bir acil ateşkes yapın, insani yardımları oraya ulaştırın' diyor. Gerekçeniz nedir diye sorduğumuz zaman söyledikleri aynen İsrail'in ürettiği sahte gerekçelerin birebir aynısıdır. Bu kabul edilemez. İnsanlık vicdanı, bunu asla müsamaha ederek geçiştiremez."

"BU DÜNYA SİSTEMİNİN ARTIK TAŞINAMAZ, AĞIR BİR GAYRİİNSANİ YÜK OLDUĞUNU İLAN EDİYORUZ"

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, dünyada böylesine bir sistemin devam edemeyeceğine işaret ederek, "Bizim milletimiz haktan, insaftan, hakikatten, vicdandan ve insanlıktan yanadır. Dünya beşten büyüktür derken, sadece bir slogan söylemiyoruz. Bu dünya sisteminin artık taşınamaz, ağır bir gayriinsani yük olduğunu bütün dünyaya ilan ediyoruz." dedi.

BMGK'deki oylamanın sonucunun 13'e karşı bir değil, bütün insanlığa karşı birin karşı gelmesi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Ömrümüz olursa biz görürüz, görmeyiz. Genç arkadaşlarım hayatları içerisinde yeni bir Birleşmiş Milletler'in kurulduğunu ve yeryüzünde adalete, hakkaniyete, vicdana dayalı bir sistemin tesis edileceğini mutlaka ama mutlaka göreceklerdir. O gün geldiğinde, yeni bir dünya siyasal sistemi inşa edildiğinde hep beraber şunu diyeceğiz. Allah rahmet eylesin, ruhları şad olsun, Filistin'deki o on binlerce şehit kardeşimiz eğer öyle büyük bir mücadelenin içinde olmasaydı bugün dünya bu gayriinsani sistemden kurtulmayacak ve yeryüzü adalete dayalı bir sistemin inşasını görmeyecekti."

Konuşmaların ardından Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, TBMM Başkanı Kurtulmuş'a tablo takdim etti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, daha sonra sergiyi gezerek sanatçılarla eserleriyle ilgili sohbet etti.

 

KAYNAK: HABER7, AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 107
 • nail 2 ay önce Şikayet Et
  iyi güzelde biz abd ye tapıyoruz adeta .nato dan çıkmıyoruz incirlik ve kürecikten kovmuyoruz abd doları ile iş yapıyoruz .ab kapısında dilenci olduk müslümanız diyoruz filistin e sahip çıkamıyoruz gavur malları baş ucumuzda şimdi suç gavur da mı biz müslümanlarda mı .elbette gavur gavurluğunu yapacak biz islama sarılmazsak.mevlam sonumuzu hayır eylesin kafir siyonist yahudi israilin
  Cevapla
 • Türk 2 ay önce Şikayet Et
  1 terörist israil diğer terörist abd zaten..
  Cevapla
 • Tr yerli 2 ay önce Şikayet Et
  Dünya ülkelerine birleşmiş milletler den istifa çağrısı yapılsın istifa edenlerle yeni birleşmiş kurulsun veya Müslüman ülkeler istifa etsin kendi birlesimini kursun
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  BM 'den bir netice çıkmadığını hem Kıbrıs konusunda hem de Filistin konusunda görüyoruz . AB 'den de bir sonuç çıkmayacak illa ki Kıbrıs böyledir , Doğu Akdeniz şöyledir deyip bildiğini okuyacak . AB almıyorsa BRICS gibi alternatiflere yönelelim .
  Cevapla
 • nurettin demir 2 ay önce Şikayet Et
  "Kardeş!’ Katar’ın, Türkiye’nin tanımadığı GKRY ile, turizm, eğitim, enerji ve alt yapı sektörlerinde sıkı iş birliği yapmak üzere el sıkışmasını, karşılıklı Memorandum anlaşması imzalamasını ve yatırım fonları ile Güney Kıbrıs’ı ihya etmeye hazırlanmasını kimse bana izah edemez. Hristodulidis’in Katar Emiri Teim bin Hamad Al Sani ile samimi fotoğraflarını hazmetmek kolay değil"
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşin Mengü'den çok konuşulacak Ankara uyarısı: Travma yaşarsınız
Belediye otobüsünde dehşete düşüren anlar: Lise müdürü ve oğlu, yaşlı çifti dövdü