Fon vurgununda ikinci perde! Seçil Erzan ifşaatlara başladı... İsim isim anlattı

Halk arasında "yüksek karlı gizli fon" olarak bilinen dolandırıcılık davasının 2. duruşması görüldü. Vurgunun tutuklu sanığı Seçil Erzan, ağlayarak verdiği ifadesinde, “Beni suçlayanlar hep kazandı, ben bir canımla kaldım” diye konuştu.

GİRİŞ 13.01.2024 18:33 GÜNCELLEME 13.01.2024 21:04
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Eski futbolcuları dolandırmakla suçlanan bankacı Seçil Erzan, İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ikinci duruşmasında yeniden hakim karşısına çıktı. Şikayetçiler Arda Turan, Selçuk İnan ve Emre Belözoğlu mazeret bildirip duruşmaya katılmadı.

"SEMİH BU KADAR FAİZ ALMASAYDI BÖYLE OLMAZDI"

Para kazandırdığı kişilerin daha fazlasını istediğini öne süren Erzan, Semih Kaya'yı için şunları söyledi:

"Semih bu kadar faiz almasaydı böyle olmazdı. Ona 4.5 milyon dolardan çok verdim."

4'Ü DE MAZARET SUNARAK MAHKEMEYE KATILMADI

İstanbul'da özel bir bankanın şube müdürüyken gizli fon yöntemiyle yüksek kâr vaat ederek futbol dünyasının önemli isimlerini ve çevresindeki kişileri dolandırmakla suçlanan Seçil Erzan ikinci kez hakim karşısına çıktı. Diğer tutuklu sanık Ali Yörük ile tutuksuz sanıklar Nazlı Can ve Asiye Öztürk de hazır bulundu. Duruşmaya müşteki sıfatıyla katılması beklenen Arda Turan, Emre Belözoğlu, Muslera ve Selçuk İnan mazeret dilekçesi sundu; mahkemeye gelmedi.

MİRAS EVİ SATTIM

41. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma kalabalık nedeniyle 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin büyük salonuna alındı. Mahkeme Başkanı, Erzan'a her şeyi en baştan yeniden anlatmasını istedi. Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Erzan, şunları söyledi:

"2010'da borsada 1 milyon TL kaybettim. Aralık 2011'de Florya şubesine geçtim. Çorlu'da arsa satışında Metin Taş'la tanıştım. Faktoringle yardımcı oldu. 100 bin alıyorduk, 30'u bana 70'i ona kalıyordu. Babaannemden kalma Florya'daki evi sattım. Atilla Baltaş'tan yardım istedim. 2013'e kadar borcumu bitirdim."

9 YIL BENDEN GEÇİNDİ

2013'te kuzenim Tanin Yılmaz'ın Yalova'daki gayrimenkulüne vadeli mevduat işlemi yaptık. 200 bin lirayı eşi Merve ticaret faaliyetinde kullandı. Bu para bana 93 bin euro olarak geldi. Bunu yasal şekilde değerlendirdim. Parayı çoğaltmak için stresim başladı. 2014'ten 2023'e kadar Tanin'in iğneden ipliğe kadar tüm harcamasını ben ödedim.

PARALAR 1 SAATTE GİTTİ

"2021'de Atilla Baltaş 25 bin dolar daha getirdi; 40 günde bir 100 bin dolar olarak alıyordu. 2019'dan itibaren paraları kurtaramamaya başladım. Ali'nin getirdiği iki adet 5 milyondan bir tanesi tefeci parasıymış. Bunu ödeme aşamasında öğrendim" dedi. Erzan, Mart 2021'den itibaren aldığı parayı 1 saat sonra başkasına verip borç döndürdüğünü de söyledi." 

HEP DAHA FAZLA İSTEDİ

Fon kelimesini sadece Semih Kaya'ya kullandığını söyleyen Erzan, şöyle devam etti:

"Semih'ten ilk 300 bin dolar aldım. 1.3 milyon dolar geri ödedim. Herkesin tefecisi vardı. Az para verdiğimde şubeye geliyorlardı. Ayhan Akman 300 verdi, 500 verdim. 500 verdi bin verdim. Semih, menajeri Fırat Özdemir'in de kazanmasını istedi. Özdemir'in 700 bin dolarını 1.5 milyon dolar olarak geri ödedim. Emre Belezöğlu'ndan aldığım parayı da Semih ve Fırat'a verdim. Semih bu kadar faiz almasa böyle olmayacaktı."

HERKES YER İÇER, HESABI SEÇİL ÖDER

Seçil Erzan, herkesin hesaplarının incelenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Beni suçlayan insanlar, verdiklerinin çok üzerinde paralar aldılar. MASAK herkesin hesaplarını incelesin. Ben bir canımla ortada kaldım. Herkes yer içer, hesabı Seçil öder" ifadesini kullandı.

"'ARTIK PARA GETİRME' DİYE YALVARDIM"

Etrafındakilere çok fazla para ödemeye başladığı dönemde kuzeninin eşi Merve Yılmaz'ın 1.2 milyon TL getirdiğini söyleyen Erzan, "Bazen 'Para getirmeyin artık' diye yalvardım" dedi. Hakimin, "Almasaydın o zaman" demesi üzerine Erzan, "Açığım çoktu" yanıtı verdi. Erzan, Yılmaz çiftinin kendisine zorla 10-15 tane senet imzalattığını da öne sürdü.

Seçil Erzan'ın kırık telefonundan çıkan yazışmalarla 553 sayfalık bilirkişi raporu hazırlandı. Rapora Arda Turan, Fatih ve Fulya Terim çiftiyle yazışmaları da girmişti.

BENİ GÖRÜNCE GÖZLERİNİN ÖNÜNE DOLAR GELİYORDU!

Seçil Erzan, tutuksuz sanıklardan Nazlı Can'ın hasta annesiyle ilgilenmesi üzerine daha fazla görüşmeye başladığını söyleyerek, "Nazlı da kazanılan parayı fark etti, etrafından para aldı. Akrabalar para verip fazla fazla aldılar. İnsanlar 'Seçil'i gördüğümüz zaman gözümüzün önüne dolar geliyor, para geliyor' diyorlardı." şeklinde konuştu.

Duruşmada diğer sanık ve şikayetçilerden bazıları da ifade verdi. Nazlı Can, "Beni Fatih Terim'le tanıştırdı. Kendi paramı, akrabalarımın paralarını verdim. Seçil bize hiçbir zaman para yok demedi. Herkesten fazla fazla istedi. Son dakikaya kadar bir fon olduğunu biliyordum." dedi.

Buse Terim, "Biriktirdiğim 190 bin dolarım vardı. Seçil Erzan beni aradı, vadede olan paramı gördüğünü ve bu parayı değerlendirmek istediğini, bir fon olduğunu söyledi. Parayı verdim, babama sormadım. Şikayetçiyim." sözlerini sarf etti.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 60
 • Ah y 5 ay önce Şikayet Et
  Ben olsam seçili bırakır parayı verenleri hepsini içeri tıkar ömür boyu hapis yatırırdım parayı verenler hepsi tefecilik yapmıştır
  Cevapla
 • Bursadan bir genc 5 ay önce Şikayet Et
  Bence hakim hepsini tutuklasin gerçek ortaya çıkana kadar
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Kim kimi dolandırdı, kim ne yaptı beni ilgilendirmez, benim korkum bu aç gözlü kişilerin kaybettiği paraları bize ödetmesinler, gaygılıyım.
  Cevapla
 • Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Fatih Terim i kaçırdınız elinizden adam Yunanistan'a iltica edecek paçayı kurtaracak.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  fatih terim tam zamanında Yunanistan a kaçtı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Acun'un "Bu ismi bir yere yazın" dediği isme dünya devi talip oldu
15 kişinin öldüğü anız yangınında büyük çelişki! Çarpıcı uydu görüntüleri paylaşıldı