MSB'den son dakika F-16, F-35 ve Eurofighter açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları F-16 tedariki konusu, ABD tarafından yapılan F-35 açıklamaları, Eurofighter konusuna ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 01.02.2024 11:59 GÜNCELLEME 01.02.2024 13:30
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Milli Savunma Bakanlığı kaynakları F-16 tedariki konusu, ABD tarafından yapılan F-35 açıklamaları, Eurofighter konusu ve Kanada’nın savunma sanayii ürünlerine ilişkin ambargoyu kaldırmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"F-16 TEDARİKİNDE HERHANGİ BİR ŞART SÖZ KONUSU DEĞİL"

Kaynaklar, Yunan haber sitelerinde iddia edilen F-16 tedariki ve modernizasyonu konusunu yalanladı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD’den talep edilen F-16 konusundaki sorulara ilişkin şunları söyledi:

"Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda, 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır. Teklif ve Kabul Mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir.

Talep edilen mühimmat istekleri harekât ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır.

Bazı Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı değildir."

"ABD'NİN F-35 AÇIKLAMALARINI İYİ NİYET BEYANI OLARAK DEĞERLENDİRMEK GEREKİR"

Bakanlık kaynakları ayrıca, ABD tarafından yapılan F-35 ile ilgili son açıklamalarına ilişkin de şunları ifade etti:

Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Her iki ülkenin duruşunda şuan herhangi bir değişiklik yok. ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir. Bu konuda herhangi bir değişiklik veya gelişme olursa bilgilendirme yaparız.

EUROFIGHTER İÇİN ALMANYA BEKLENİYOR!

Bakanlık kaynakları, Türkiye’nin Eurofighter talebinin devam edip etmediğine dair bir soru üzerine de “Talebimiz devam etmektedir. Konsorsiyum ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. Görüşme ve çalışmalara devam edilmektedir” yanıtını verdi.

Eurofighter

KANADA’NIN AMBARGOSU: SAVUNMA SANAYİSİNDE MİLLİLEŞTİRMENİN ÖNEMİNİ GÖSTERMİŞTİR

Bakanlık kaynakları, Kanada’nın savunma sanayii ürünlerine ilişkin ambargoyu kaldırmasıyla ilgili de şunları kaydetti:

“Kanada tarafından 2019 yılından bu yana çeşitli gerekçelerle ülkemize yönelik savunma malzemelerine uygulanan ihracat kısıtlamaları, NATO çerçevesindeki dayanışma ruhu, ayrıca bölgesel ve uluslararası  güvenliği korumayı amaçlayan kolektif çabalarla bağdaşmamakta idi. Kanada tarafından atılan bu son adım olumlu değerlendirilmekle birlikte, müttefiklerimizden beklentimiz ülkemize yönelik her türlü kısıtlamanın tümüyle kaldırılmasıdır. Karşılaştığımız açık veya kapalı ambargo ve kısıtlamalar savunma sanayiinde son yıllardaki millileştirme çabalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle önemli çalışmalar yürütülen yerli ve milli savunma sanayimize güvenerek destek olmamız gerekmektedir.”

MSB'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Aktürk, bakanlığın haftalık basın bilgilendirme toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Aktürk, "Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için kendisine tevdi edilen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmektedir." dedi.

Tuğamiral Aktürk'ün açıklamaları da şöyle:

SON BİR HAFTADA 63 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

 • Son bir haftada 63 terörist etkisiz hâle getirilmiş,
 • 1 Ocak 2023’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2.541’e ulaşmıştır.

Suriye’de ise son bir haftada 13 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, anında ve misliyle verilen karşılık ile 42 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece; 01 Ocak 2023’ten itibaren etkisiz hâle getirilen terörist sayısı ise 1.704’e yükselmiştir.

Ayrıca, bu hafta içerisinde de, Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı bölgesinde sızma girişiminde bulunan teröristlere ait çok sayıda silah ve muhtelif cinste mühimmat ile çeşitli miktarlarda malzeme ele geçirilmiştir. (2 adet M-4 piyade tüfeği, 1 adet M4A1 piyade tüfeği,1 adet RPG-7 roketatar,1 adet AK-47 piyade tüfeği, 10 adet RPG-7 mühimmatı,10 adet RPG-7 sevk fişeği,25 adet el bombası,19 adet şarjör,1 adet kamera,1 adet telefon,2 adet telsiz,1 adet termal dürbün.)

SON BİR HAFTADA 7 TERÖRİST SINIRDA YAKALANDI

Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

 • Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 188 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 6’sı FETÖ, 1’i DEAŞ olmak üzere 7’si terör örgütü mensubudur. 3.441 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.
 • Böylelikle, 2024 yılı başından bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 686’ya yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 18.594 olmuştur.

KOSOVA İLE 'ASKERİ ÇERÇEVE ANLAŞMASI' İMZALANDI

Devletimizin bekası, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar kapsamında birçok coğrafyada başarıyla görev yapmakta; bölgesel ve küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmaktadır.

Bu vesileyle; Türk askerinin Kore Savaşı'nda elde ettiği zaferin 73'üncü yıl dönümünde aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hayattaki gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Yine, ‘‘29 Ocak Millî Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü” dolayısıyla Batı Trakya Türkü soydaşlarımızın haklı mücadelelerinde daima yanlarında olduğumuzu belirtiyor, mücadelenin öncü ismi Dr. Sadık Ahmet’i bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Öte yandan, İsrail-Filistin meselesiyle ilgili olarak Uluslararası Adalet Divanı’nın, 26 Ocak tarihinde almış olduğu ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşılıyor. Bu tedbirin, Filistin’de akan kanın durdurulması için önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor, alınan karara İsrail’in uymasını bekliyoruz.

26-27 Ocak’ta Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile birlikte Hatay Valiliğini ziyaret etmiş, ardından 2’nci Hudut Alay Komutanlığı, 8’inci Komando Tugay Komutanlığı ve Ziyaret Hudut Karakolu’nda inceleme ve denetlemelerde bulunmuş,

29 Ocak’ta resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Kosova Savunma Bakanı ile ikili görüşme gerçekleştirmiş, daha sonra da iki ülke arasında “Askerî Çerçeve Anlaşması” imzalanmış,

30 Ocak’ta ise Sayın Genelkurmay Başkanımızın resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Romanya Genelkurmay Başkanını makamında kabul etmiştir.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harbe hazırlığının en üst seviyede tutulması maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam edilmektedir. Bu kapsamda,

 • 23 Ocak’ta, Akdeniz’de, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ile Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın Hava Savunma Harbi kapsamında harbe hazırlığını artıran ADEX Eğitimi (Hava Savunma Harbi Eğitimleri),
 • 26 Ocak’ta NATO Güvence Tedbirleri çerçevesinde Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından Romanya hava sahasında uçuş görevi,
 • Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait LISSUS gemisi tarafından 24-28 Ocak’ta İzmir’e liman ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca;  Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığınca 27 Ocak-03 Mart tarihleri arasında icra edilen Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılım sağlanmaktadır.

NATO, ABD ve çok uluslu birliklere yönelik eğitim, iş birliği ile birlikte çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla DYNAMIC FRONT 2024 Tatbikatı’nın icra edilmesi planlanmaktadır.

İki safha olarak icra edilecek tatbikatın;

 • Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Safhası, 05-16 Şubat tarihleri arasında Almanya’da,
 • Fiilî Atışlı Safhası ise 17-19 Şubat tarihleri arasında ABD, Kosova, Çekya ve Slovakya’nın katılımıyla Polatlı/Ankara’da icra edilecektir.

Ayrıca, İtalya Deniz Kuvvetlerine ait BERGAMINI gemisi tarafından 02-06 Şubat tarihleri arasında Aksaz’a,

 • Almanya Deniz Kuvvetlerine ait GROMITZ gemisi tarafından ise 06-09 Şubat tarihleri arasında İzmir’e liman ziyaretleri gerçekleştirilecektir.

Öte yandan, Türk Yıldızları tarafından 2024 Uluslararası Savunma Fuarı kapsamında 04-08 Şubat tarihleri arasında Suudi Arabistan’da gösteri uçuşu icra edilecektir.

ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda, 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır.

Yine, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca muhtelif miktarlarda;

 • Yerli motorlu Vuran aracının,
 • Zırhlı Tanksavar Aracının,
 • Taktik İHA sisteminin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2023 Yılı Verimlilik Proje Ödülleri’nde:

 • Askerî Fabrikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Kara Dikimevi Müdürlüğü “Eğitim Elbiselerinin Geri Dönüştürülerek Yeniden Üretime Dâhil Edilmesi” projesinde birincilik ödülüne,
 • MSB Tersaneler Genel Müdürlüğü bağlısı İstanbul Tersanesi Komutanlığı yalın dönüşüm kategorisinde, “Yalın Üretim ile Donatılmış Blok Gemi İnşası” projesiyle ikincilik ödülüne,
 • Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi de “35 mm Kovan Üretim Prosesi Fosfat Operasyonu Kapasite Artırımı” projesi ile ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Kara Dikimevi Müdürlüğümüzü, İstanbul Tersanesi Komutanlığımızı ve Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

SÖZLEŞMELİ ER BAŞVURULARI 11 ŞUBAT'A KADAR DEVAM EDECEK

Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir. Millî Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başvuruları 30 Ocak’ta sona ermiştir. Sınava başvuramayan adaylar için 07 Şubat “Geç Başvuru Günü”dür. Yine, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Sözleşmeli Er Temini başvuruları 15 Ocak’ta başlamış olup 11 Şubat’a kadar devam edecektir.

Şanlı ordumuzda görev almak isteyen tüm gençlerimizi başvuru yapmaya davet ediyoruz. Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla;

 • Bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye,
 • Ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya,
 • Üstlenmiş olduğu tüm görevleri, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.   
KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 36
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Askerlere baktığımda , Maşallah diyorum , Ayrıca , Balkanlarda güçlenmemiz gurur vericidir . Kendilerini güvensiz ve savunmasız jeopolitik tehditler altında hisseden küçük ve çok etnik yapılı Balkan devletleri , Türk ordusunun gücü sayesinde güvende hissediyorlar .
  Cevapla
 • Net 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş uçak dediğin tofaş kuş serisi değil. Bir kaç inişte fren balatasından tut, tekerine bir çok parça değişiyor. Bunların ne kadarını üretebiliyoruz meçhul, yani sadece uçağı alınca sorun bitmiyor, parça vermese gene sıkıntı, Türkiye ya israfı bitirip, park bahçe yapmak yerine, sanayiye yatırım yapacak, yada böyle kapılarda bekleyecek....
  Cevapla
 • Neyzen 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes sihayı yaptığımız gibi yapalım diyor da, siha motorlarını ilk başta Ukrayna verdi, sonra teknoloji de paylaştı. Tank ve uçak motoru da paylaşacaktı ama Rus işgali ile bitti. Şimdi ise halk Rusyayı destekleyip, Ukraynayı gömüyor. Kanada ve Abd motor vermese Hürjet vsnin de motoru yok. Üret motorunu kimse de ambargo koyamasın....
  Cevapla
 • Analizini yapın 2 ay önce Şikayet Et
  ABD ve batı mensşeili uçaklar doğu bloku uçaklardan teknolojik olarak çok üstündür çünkü batı çip teknolojinde üstün ve ileri! Çin malı savaş uçaklarını hayal yapanlar youtube "China observer" ve "China uncensored" kanalını arayıp izlesin çin uçaklarını kalitesini görünce hayal kırıkliğina uğrayabilirsiniz! Çinlinler Jet motorları Rus yapımı yada Rus patentli yada kopiyesi!
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Eurofighter alacaksak , Türkiye'nin Avrupa Birliği Gümrük Serbestisi güncellenmesi pazarlığını neticeye ulaştırmalıyız . Almanya , serbest ticaretin gelişmesine yeşil ışık yakmalıdır .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİT Başkanı İbrahim Kalın ile CIA Başkanı William Burns'ten kritik Gazze görüşmesi
İran, İsrail'i vurdu, piyasalar alt üst oldu! ABD'li devden bomba altın tahmini