Sağlık Bakanı açıkladı: 35 bin sağlıkçı alımı için takvim başladı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca, "Kılavuzu bu hafta ÖSYM’ye göndermek istiyoruz. Mülakat yok. Tüm adaylar eşit koşullarda yarışacak. 15 bini hemşire, 8 bini hizmet personeli yeni çalışma arkadaşımız olacak" dedi.

Sağlık Bakanı açıkladı: 35 bin sağlıkçı alımı için takvim başladı
Sağlık Bakanı açıkladı: 35 bin sağlıkçı alımı için takvim başladı
GİRİŞ 13.02.2024 12:10 GÜNCELLEME 13.02.2024 12:35
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerin yoğun bakımlarındaki doluluk oranlarına ilişkin, "Özellikle yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk geride kaldı. 3-4 hafta önce Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72 iken bu durum İstanbul özelinde yüzde 83'e çıkmıştı. Bugün itibarıyla Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71." dedi.

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Hastanelerde özellikle yoğun bakımlarda yaşanan yer sorunu hakkında ne söylemek istersiniz?" sorusu üzerine Koca, "Özellikle yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk geride kaldı. 3-4 hafta önce Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72 iken bu durum İstanbul özelinde yüzde 83'e çıkmıştı. Bugün itibarıyla Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71." cevabını verdi.

İstanbul için yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 71 olduğu bilgisini paylaşan Koca, "Normale döndüğümüzü söyleyebilirim. Servis yatakları açısından zaten bir sorunumuz yoktu. Şu an için servis yataklarının doluluk oranı ise Türkiye genelinde yüzde 63, İstanbul özelinde ise yüzde 65." diye konuştu.

Bakan Koca, bu konuda en büyük gayreti sağlık çalışanlarının gösterdiğini vurgulayarak, teşekkürlerini iletti.

"PERSONEL ALIMI İMZALANDI"

Yeni sağlık çalışanı istihdamının olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine Koca, "Sayın Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. 35 bin yeni çalışma arkadaşımız aramıza katılacak. Gerek mevcut sağlık hizmetlerinin etkin olarak sürdürülebilmesi açısından gerekse yeni açılan hastanelerimizin personel ihtiyacı açısından 35 bin yeni istihdam, gücümüze güç katacak." ifadesini kullandı.

Personel alımına ilişkin bir tarihin olup olmadığına yönelik soruyu da yanıtlayan Koca, şunları kaydetti:

"Takvim bugün itibarıyla başladı. Personel alımı imzalandı. Kılavuzu bu hafta ÖSYM'ye göndermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi alımlarda mülakat yok. Tüm adaylar eşit koşullarda yarışacaklar. 15 bini hemşire, 8 bini hizmet personeli olmak üzere toplam 35 bin yeni çalışma arkadaşımız olacak. Branş dağılımını ve nihai takvimi ÖSYM ile birlikte hazırladığımız kılavuz ile ilan edeceğiz. Zannediyorum bir hafta içinde yetiştirebileceğiz. Şimdiden hayırlı olsun."

Fahrettin Koca, bir başka gazetecinin, "Yeni bir şehir hastanesi var mı?" sorusu üzerine ise birkaç hafta içinde Antalya Şehir Hastanesinin tam kapasite ile hizmete alınacağını söyledi.

Hastanenin hasta kabulüne başladığını anımsatan Koca, "Muhtemelen önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde Antalya Şehir Hastanemizin resmi açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak." açıklamasında bulundu.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Asımın Nesli 2 ay önce Şikayet Et
  Tıp fakültesi mezunları mezun olur olmaz atanırken diş hekimlerinin yıllarca atanmayı beklemesi büyük bir haksızlık , ağız sağlığı beden sağlığının en önemli unsurudur acil her noktada devlet diş hastaneleri açılmalı diş hekimleri atanmalı .:..
  Cevapla
 • Asımın Nesli 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım çok acil devlet kadrolarında çalışacak diş hekimlerine ihtiyaç var vatandaşı özel kliniklere gitme mecburiyetinden kurtarmalısınız diş hekimleri atanmayı bekliyor vatandaş devlet hastanesinde diş hekimlerin istiyor ,lütfen bu sorunu çözün…
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Aile hekimliğinde çalışacak hemşirelerin de devlet memuru olma zorunluğunu kaldırın ki hem oralardaki mağduriyet eksiklik giderilsin hem de açıkta kalaıp da orada çalılmak isteyen hemşireler iş imkanına kavuşsun çünkü devlet memuru olanlar o maaşları bırakıp da aile hekimliğine geçmek istemiyor zaten falat aile hekimliklerinde ise müthii bir açık var. Buna da bir düzenleme bekliyoruz.
  Cevapla
 • Asena 2 ay önce Şikayet Et
  Ben dahil iki abim Paramedik olarak 7-11 ve16 yıldan buyana atanamadık . Paramedikler enaz 85 ve üstü alıyor. Sınavlarda Birtane bile Sağlık sorusu sorulmuyor. Yazıklar olsun. Sağlıkçıya Matematik soruyorlar. Babam Muhasebeci. onun hayatında 4 işlemden fazlası işine yaramıyor.KPSS Tarihinde birtane Sağlıktan soru varsa dinim YAHUDİ OLSUN. Her Mesleğe o meslekle ilgili soru sorulsun.
  Cevapla
 • İsmail 2 ay önce Şikayet Et
  Diş hekimlerinin ataması nolacak sayın bakanım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ahmet Hakan: DEM Parti, kayyuma gel gel yapıyor
İstanbul'daki görüşme manşetlerde! Hangi gazete nasıl gördü?