İlber Ortaylı: Utanç ve hazin verici! Bütün nesiller bilsin bu adamları

Kocaeli'de gerçekleştirilen programda konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, terör örgütü FETÖ'yü işaret ederek eğitim sistemiyle dikkat çeken ifadeler kullandı.

GİRİŞ 26.02.2024 20:41 GÜNCELLEME 26.02.2024 20:41
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, Kocaeli'de gerçekleştirilen MARMAKAF’ta ‘İnsan Geleceğini Nasıl Kurar’ başlıklı söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Eğitim sistemimiz FETÖ ile birlikte dejenere olmuştur. Bunun suçluları tespit de edildi; mahkum da edildiler. O mahkumiyeti çekmeleri gerekir çünkü hiçbir hırsızlık insanların hayatını çalıp bir cepten bir cebe sokmak kadar hazin ve utanç verici değildir. Bu işi tertipleyenlerin isimlerinin bronza kazınması gerekir ta ki silinmesin, bütün nesiller bilsin bu adamları” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ev sahipliğinde, 15 üniversitenin paydaşlığında, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ve 2 gün sürecek Marmara Kariyer Fuarı (MARMARAKAF) bugün itibariyle başladı.

Fuardaki söyleşi takvimi kapsamında tarihçi, akademisyen ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay moderatörlüğünde ‘İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?’ başlıklı söyleşi gerçekleştirdi.

‘AĞIR CEZAYA ÇARPTIRILMASI GEREKİR’

Eğitim sistemini anlatan Prof. Dr. Ortaylı, “Okumak denilen şey insanların kafasına sokulur; modern devlet de bunu hazırlamakla mükelleftir. Geçen asırda değildi. Bizim zavallı çocuklarımız, gençlerimiz istediğini seçmek şansına sahip değil. Onun için hayatımda en çok kızdığım şey, bu seçim safhasında adaletsizliktir. Yani eğer üniversite seçme sınavlarında bu seküriteyi, imtihan güvenliğini sağlamak mümkün değilse, biri bunu yapamıyorsa ağır cezaya çarptırılması gerekir. Bilhassa bizim dönemimizde bu iş daha evvel de vardı; şahsi kopyalar, yerine adam sokmalar falan ama eğitim sistemimiz FETÖ ile birlikte dejenere olmuştur. Bunun suçluları tespit de edildi; mahkum da edildiler. O mahkumiyeti çekmeleri gerekir çünkü hiçbir hırsızlık insanların hayatını çalıp bir cepten bir cebe sokmak kadar hazin ve utanç verici değildir. Bu işi tertipleyenlerin isimlerinin bronza kazınması gerekir ta ki silinmesin, bütün nesiller bilsin bu adamları” dedi.

’20 YAŞINA YAKLAŞIYOR HALEN NE OKUMAK İSTEDİĞİNİ BİLMİYOR’

“Türkiye’de çocuklar, gençler 20 yaşına yaklaşıyor daha halen ne okumak istediğini, ne yapacağını bilmiyor” diyen Prof. Dr. Ortaylı, “Birinci nedeni bunun umumi kültür noksanlığıdır. Yani şu kitabı, bu kitabı, edebiyatı, tarihi, biyoloji ve coğrafyayı çok iyi öğrenmediğiniz için ilgi duyacağınız dallarla alakanız olmuyor. Yani bu çok hazin bir şey. Buna karar vermeniz lazım” ifadelerini kullandı.

‘EĞİTİMDE BİR HİYERARŞİ LAZIM’

Türkiye’de eğitim sistemi tarihine değinen Ortaylı, “Bunu söylemek çok zor ama örneğimiz var. Neler yapmışız biz düşünebiliyor musunuz? 1920’lerin, 30’ların yetiştirdiği insanlarla birinci harbin kayıplarını karşıladık. Biz cihan harbinde çok yetişkin çocuk kaybettik; 10 sene sürdü. Niye şimdi bu kadar insan malzemesiyle bunu yapmayalım? ‘Uçak sanayi kuruldu’ deniliyor, güzel, bunları kim karşılayacak? ‘Efendim çok dahi mühendislerimiz var’ eyvallah ama orada senin dahi mühendis yardımcısına, teknisyene ve çırağa da ihtiyacın var. O da bu okullarla olacak. Ara eleman sıkıntısı var Türkiye’de yani herkes reis olabiliyor. Herkesin reis olabileceği bir Türkiye, Kızılderili yok. Kızılderilileri nasıl yetiştireceğiz? Üzerinde durduğunuz staj programı çok iyi bir şey ama bir de gerisi var, onu da düşünmek lazım. Eğitim. Bu kadar açık. Eğitimde bir hiyerarşi lazım. Herkesi mühendis yapamayız, herkes hekim olmaz. Herkes savcı olmak zorunda değil ama herkesin zabıt katibini, hapishane müdürünü, gardiyan şefini bile yetiştirmek zorundayız. Çünkü onlar da meslek” dedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • Yörük GURD 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanların inancına müdehale ettiniz siz laist-oligarklar; ve onların kucağına ittiniz !!! Reis geldi de insanlar müslümanlığını söyleyebiliyor oldular. Daha düne kadar inançlı insanları valilikten içeri almıyordunuz ! O insanlar bu bu yurdun öz sahipleriydiler. Baktılar adam yerine koyulmuyorlar ; denize düşen insan misali yılana sarıldılar.
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Darbe Anayasasına dokundurtmayan ana ve yavru muhalefetimizi ne yapcagız.Yada şimdi günah keçisi yaptıkları kılıçdaroğlu %48oy almışdı....
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  eğitim sistemi 10 para etmez herkes üniversite okumak istiyor oysaki ülkemizin meslek okullarına ihtiyacı var tabi memura bu kadar yüksek zam verirsen üniversiteyi bitiren masabaşı iş ister
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 ay önce Şikayet Et
  Rahmetli Kadir mısıroğlu'na DELİ diyenlerden 100 yıllık GERİ vites !
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  İlkokulda dahil sınıf mevcutları 20 kişiye düşürülmeden ve 12senelik zorunlu eğitim kalkmadan eğitim yoluna girmez. herkesi zorla okutmanın alemi yok. 12 sene mecburi eğitimmi olur. okuyacak olan okula alınır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'daki görüşme manşetlerde! Hangi gazete nasıl gördü?
Arabalı vapurda korku dolu anlar! Dev dalgalar camları kırdı