İki belediyecilik anlayışı: Temel atmama töreni veya dünya çapında projeler

Gazeteci Mahmut Övür bir taraftan siyasi tarihe utanç belgesi olarak geçen İmamoğlu'nun "temel atmama" töreni zihniyetini ve diğer taraftan yıllardır bütün Marmara'nın kirini temizleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ni analiz etti.

İki belediyecilik anlayışı: Temel atmama töreni veya dünya çapında projeler
İki belediyecilik anlayışı: Temel atmama töreni veya dünya çapında projeler
GİRİŞ 02.03.2024 17:40 GÜNCELLEME 02.03.2024 17:48
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başkan Ekrem İmamoğlu'nun iptal ederek 2019'da 'temel atmama töreni' düzenlediği Eyüpsultan'da yapılamayan Biyolojik Arıtma Sistemi vakasının üzerinden yıllar geçti. Yaşanan gelişmeler ve çevre felaketleri sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin dünya çapında projelerle bütün Marmara'nın kirlerini yıllardır temizlediği gerçeği şimdi daha iyi anlaşılıyor.

İşte Mahmut Övür'ün çevre duyarlılığı açısında belediyeleri masaya yatırdığı "İki belediyecilik anlayışı" başlıklı yazsı;

Yerel seçim çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Seçimin teması da ağırlıkla şehirlerin depreme dayanıklı hâle getirilmesi ve çevre sorunlarına el atılması. Bu nedenle AK Parti'nin "Dirençli Şehirler" projesi gündemle bire bir örtüşüyor. Kuşkusuz şehirlerin başka birçok ihtiyacı da var ama öncelik deprem ve çevre sorunlarında. Her ikisi de İstanbul için çok acil.

Ama ne yazık ki İstanbul'un bu acil ihtiyacı seçim meydanlarının acil meselesi hâline bir türlü gelmiyor. Özellikle CHP'li siyasetçiler gündemi değiştirmek için ellerinden geleni yapıyor.

Oysa bir belediye başkanı isterse çok şeyi değiştirebilir. Bunun çok sayıda örneği var.
Alın İstanbul Esenler örneğini...

ESENLER'DE DÖNÜŞÜM DEVRİMİ

Esenler'de gerçekten depreme karşı bir "devrim" başlatılmış durumda. Önceki gün Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun projelerini anlattığı sunumu izledim. Bilgiye ve veriye dayalı çıkışlarıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde İmamoğlu'nun korkulu rüyası olan Göksu, aynı kararlılığını ilçenin kaderini değiştirirken de göstermiş. İstanbul'un en yoğun ve depreme dayanıksız yapı stokuna sahip Esenler'i, bugün nefes alabilen, yeşil alanları, meydanları, kültür merkezleri, spor sahaları olan bir ilçeye dönüştürmüş.

Tevfik Göksu yeni dönem projelerini tanıttı:

Bu başarının arkasında da kentsel dönüşüm projesi var. Kentsel dönüşümle bugün tam 60 bin konut bitmiş durumda. İlçenin en yoğun merkezleri öbek öbek boşaltılmış ve ev sahipleri yeni konutlara taşınmış.

Başkan Göksu, kentsel dönüşümü gerçekleştirmenin özgüveniyle şöyle diyor:

"Esenler sadece Türkiye'nin değil dünyanın en fazla kentsel dönüşüm yapılan ilçesidir. Esenler'de 60 bin konut dönüşümü yapıldı. Yeterli mi? Elbette hayır. Esenler'in geleceğini inşa etmeye devam edeceğiz. Esenler'de olası bir depremde; 'Devlet nerede?' dedirtmek istemiyoruz. Esenler'de tek bir riskli konut kalmayıncaya kadar kentsel dönüşüme devam edeceğiz."

MARMARA'YI KİM KİRLETİYOR?

Kuşkusuz İstanbul'un çileye dönen ulaşım meselesi var ama çok daha acil olanı İstanbul'u İstanbul yapan Marmara Denizi'nin kirliliğidir. Bir iç deniz olan Marmara, artık nefes alamayacak hâlde... Çevresinde İstanbul'la birlikte Bursa, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Tekirdağ gibi çok önemli şehirlerin atık suları, ön arıtmadan sonra derin deşarj yöntemiyle Marmara'ya verilecek ve Marmara acımasızca kirletilecekti.

Bu konuda en büyük kirletici de İstanbul. Önceki akşam Marmara Belediyeler Birliği Başkanı da olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'la Ülke TV'de birlikteydik. Marmara Denizi'yle ilgili çok çarpıcı bir bilgi verdi:

"Marmara'ya verilen atık suların yüzde 53'ü biyolojik arıtmayla, geriye kalan yüzde 47'si ise ön arıtmayla veriliyor. Bu ön arıtmayla verilen atıkların yüzde 47'sinin yüzde 93'ünü de İstanbul veriyor."

Başkan Büyükakın: Tüm enerjimle Kocaeli’yi depreme hazırlayacağızBaşkan Büyükakın: Tüm enerjimle Kocaeli’yi depreme hazırlayacağız

Yeni yüzyıla Kocaeli imzasıYeni yüzyıla Kocaeli imzası

Dehşet verici değil mi? Marmara'yı esas kirleten İstanbul.

Şimdi gelin İmamoğlu'nun İstanbul'u yönetmeye başladığı 6 Kasım 2019'a gidelim. O gün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi tarihe bir utanç belgesi olarak geçen "temel atmama" töreni düzenlemişti. Böylece İstanbul Silahtarağa'da yapılacak olan Biyolojik Arıtma Sistemi yapılmayacak ve son teknolojiyle evsel atıklar temizlenip Marmara'ya verilmeyecekti. İmamoğlu bunu da "Ağaçlar beni çılgınca alkışlıyor" diyerek yaptı. O bunu yaparken, nefes alamayan, müsilajla kuşatılan Marmara'nın körfez bölgesindeki çamurlarını ise devasa borularla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi taşıyarak temizliyordu.
İki belediyecilik anlayışıyla karşı karşıyayız; biri dünya çapında projelere imza atıyor, diğeri ya Atatürk'e sığınıp seçim malzemesi yapıyor ya da kendisini ağaçlara alkışlatıyor, seçim sizin...

İmamoğlu iptal etmişti! Murat Kurum 'İlk işim olacak' diyerek söz verdiİmamoğlu iptal etmişti! Murat Kurum 'İlk işim olacak' diyerek söz verdi

Murat Kurum: İmamoğlu’nun 5 yıl da başlayıp da bitirdiği tek şey var, o da İstanbul!Murat Kurum: İmamoğlu’nun 5 yıl da başlayıp da bitirdiği tek şey var, o da İstanbul!

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 16
 • Hakan bütün 1 ay önce Şikayet Et
  Efendim artık kimse özelliklede düşük maaş alan emekli hizmete falan bakmıyor,karnını rahat doyuracak potansiyalı kimde görüyorsa ona tabi oluyor.Bence haklılarda önce aç karnımız doymalı.
  Cevapla
 • sor 1 ay önce Şikayet Et
  vallahi Kocaeli de deniz pırıl pırıl özellikle darıca Eskihisar balyonoz köy millet bahçeleri çok güzel olmuş başkanı tebrik büyükakını tebrik ediyoruz bu şekilde devam ederse Antalya gibi olacak plajlar.
  Cevapla
 • Mehmet Turgut 1 ay önce Şikayet Et
  yüzsüzlükte zirve yapmış bir insanla kimse uğraşamaz. Önemli olan olayları görmek istemeyen deve kuşları. onlar var oldukça yüzsüzler asla vaz geçmez
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Temel atmama üzerine kurulu bir belediye bütçesini nasıl batırır. Demekki yatırımlara gitmesi gereken tüm paralar başka yerlere iç ediliyor. İşe aldığı 50-60 bin personel ve hizmet alma bahanesiyle para aktardığı yerler incelenmeli. pkk lı ve fetöcüler varmı diye.
  Cevapla
 • Mazlum 1 ay önce Şikayet Et
  Tahir Başkan'dan Allah razı olsun Bütün Kocaeli'nin ve deprem bölgesinin gönlünü kazanmış bir insan özellikle deprem bölgesinde çizmeleri ile günlerce ekibinin başında bekledi. Biz ondan razıyız Allah da ondan razı olsun. Kocaeli de ise duyduğumuza göre partili partisiz herkesin gönlünü sevgisini kazanmış bir insanmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kiralarda tavan zam uygulaması, Temmuz'da sona erecek! Zam oranı kalkarsa ne olur?
Selçuk Bayraktar'dan PKK destekçisi Geerdink'e iki dilde yanıt