Skandal 'İsrail' yalanı sonrası tepkiler peş peşe: Bedelini ödeyecekler!

Sosyal medyada “İsrail'e jet yakıtı satıldığı” iddialarını yayan kişinin İmamoğlu'nun iletişim kampanyalarını yöneten strateji ekibinden Evren Barış Yavuz olduğu ortaya çıkmasının ardından tepkiler peş peşe geliyor...

GİRİŞ 10.04.2024 16:38 GÜNCELLEME 10.04.2024 16:47
Bu Habere 177 Yorum Yapılmış

Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, iddiaların ardından yaptığı açıklamada "Bunlar İsrail'in tetiklemesiyle, yapılan açıklamalar söylemler, eylemler ama Sayın Bayraktar'ın ifade ettiği gibi onu anmak bile bana göre zul. Hiçbir şey yapmaz. Bunlar attığı iftirada ve yalanda boğulacaklar. Bunun da bedelini ödeyecekler." dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iletişim kampanyalarını yöneten ekipten olduğu ortaya çıkan Evren Barış Yavuz, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılı projelerine imza atan neferlerinden BAYKAR Teknoloji'ye "İsrail'e jet yakıtı satıldı" diyerek çirkin bir iftiraya imza attı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, İsrail'e jet yakıtı satıldığı iddialarına çok sert tepki göstererek yalanladı. Bayraktar, konuyu yargıya taşıyacaklarının altını çizerek, kazanılan tazminatın Gazze'ye yardım olarak gönderileceğini vurguladı.

COŞKUN BAŞBUĞ: ATTIKLARI İFTİRADA VE YALANDA BOĞULACAKLAR, BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Baykar'a atılan iftirayı katıldığı canlı yayında değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, "Bunlar İsrail'in değirmenine su taşıyan, oradan gelen talimatla dillendirilen ve dışarıdan güdümlü algı operasyonları." dedi.

Başbuğ, "Alçakça iftira olan hususları dillendirmek neyin nesi? Bunu söyleyen bu ülkenin evladı mı sorgularım." diye konuştu.

Başbuğ, "Bunlar İsrail'in tetiklemesiyle, yapılan açıklamalar söylemler, eylemler ama Sayın Bayraktar'ın ifade ettiği gibi onu anmak bile bana göre zul. Hiçbir şey yapmaz. Bunlar attığı iftirada ve yalanda boğulacaklar. Bunun da bedelini ödeyecekler. Bu millet bunu unutmaz. Çünkü bugün gidin Filistin'e sorun, inin sahaya Gazze'ye "Türkiye'ye nasıl bakıyorsunuz" deyin. Oradaki insanların Türkiye'ye bakış açısını görün. Hepsi şükran ve minnet dolu. Niye? "Siz olmasanız burada çok daha sıkıntılı bir süreç yaşatılır bize." diyorlar." dedi.

"İSRAİL TÜRKİYE'NİN SAYIYI ARTIRMASINDAN KORKUYOR"

Türkiye'nin kısıtlamaya kararıyla ilgili de konuşan Başbuğ, "İsrail, Türkiye'nin bu kalemlerin sayısını artırmasından korkuyor." ifadelerini kullandı.

BU İFTİRA İLK KEZ ORTAYA ATILMIYOR

CHP medyası yıllar sonra aynı yalanın butonuna tekrar bastı. Türkiye, Filistin'e dünyada en çok yardım eden ilk sıradaki ülke konumunda olsa da bazı kirli siyaset odakları tarafından sosyal medya aracılığıyla Türkiye-İsrail ekseninde algı operasyonları yürütülmeye başlandı. 2014 yılında da benzer bir algı operasyonuna girişilmişti.

ERDOĞAN 10 YIL ÖNCE YAPTIĞI KONUŞMAYLA JET YAKITI İFTİRASINA SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o dönem konuyla ilgili yaptığı açıklama da yeniden gündem oldu. Türkiye'de kaos çıkarmak ve İsrail'in ekmeğine yağ sürmek için durmaksızın çalışan provokatörler, 2014 yılında da benzer bir algı operasyonuna girişmiş ve Türkiye'nin İsrail'e jet yakıtı satıldığını iddia etmişti.

'ZATEN ÇIKININIZDA TEK ŞEY VAR. YALAN, İFTİRA, TAKİYE...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2014'te yaptığı açıklamada, "Gazze katliamını örtmek, perdelemek için her gün alçakça iftiralar atılıyor. Neymiş Türkiye, İsrail'e jet yakıtı satıyormuş. Dürüst olun dürüst. Zaten çıkınınızda tek şey var. Yalan, iftira, takiye. Siz busunuz, siz busunuz. Enerji Bakanım kaç kez açıkladı, böyle bir şey söz konusu değil ama bunlar yalanı ciddi anlamda meslek edinmişler. Buraya İsrail'in uçağı gelir ve havalimanından kendi yakıtını alır. Bu her ulus için gittiği ülkelerde orada bakımını yapar, yakıtını alır, sonra yoluna devam eder." tepkisini göstermişti.

PAYLAŞIMINI SİLMEK ZORUNDA KALDI

Sosyal medya kullanıcılarından da iftiraya tepki yağdı. BAYKAR'a destek mesajları paylaşıldı. İftiracı Evren Barış Yavuz, bu sebeple de paylaşımını silmek zorunda kaldı. Paylaşımı yaptığı sosyal medya hesabını da askıya aldı.

DEZENFORMASYONLA MÜCADELE MERKEZİ "İSRAİL'İN JET YAKITLARI, TÜRKİYE'DEN GİDİYOR" İDDİASINI YALANLADI

İsrail'e jet yakıtı temini iddiasına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM) "İsrail'in jet yakıtları, Türkiye'den gidiyor" iddiasının doğru olmadığını, bahse konu yakıtın, Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail'e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtı olduğunu bildirdi. DMM'den yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan "İsrail'in jet yakıtları, Türkiye'den gidiyor" iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun verilerinde de görülen jet yakıt satışının İsrail savaş uçaklarıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bahse konu yakıt, İsrail'e gönderilen bir yakıt değil, tamamen Türkiye topraklarındaki havalimanlarında İsrail'e ait sivil uçaklar için satın alınan jet yakıtıdır. Yakıt alan uçakların tamamı yolcu uçağıdır. Kamuoyunun hassasiyetleri üzerinden yürütülen manipülasyon kampanyalarına itibar etmeyiniz."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 177
 • Sakaryalı 2 ay önce Şikayet Et
  CHP denilen bu oluşum içindeki fertlerin amaç ve isteklerini gizliden içindeki itleri sağa sola saldırdatarak batı ve abd nin uşaklığını piyonlugunu yapmaktadır tabiiki imamoğlunun her turlu tezgah ve hainliklerden haberı vardir onlara yol gosteren ta kendisi imamogludur
  Cevapla
 • Maho 2 ay önce Şikayet Et
  Bunların hep yaptığı iş bu yalan dolan horsızlık milletm de bunlara soğan sarımsağı bahane edip oy verdi vatan olmazsa soğan sarımsağın olsa neye yarar uyan ey millletim uyan gaflet uykusundan uyan söz konusu vatansa gerisi teferraut olmalı bu savunma sanaymiz ordumuz güçlü olmazsa Suriye ye ırakaa döneriz
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Allah hepimizin belasını versin yaptığı Uşakları ikimizdeki Hainler olmasa ülkemiz daha da iyi olacak cehennemlikler İnşallah oraya gireceksiniz
  Cevapla
 • Necati 2 ay önce Şikayet Et
  CHP demek ABD -İSRAİL uşağı demektir
  Cevapla
 • Yakup 35 2 ay önce Şikayet Et
  Ya gerçekten bu tur iftiralar dan bıktık.Ya bu iftiraları atanlara bi ceza falan yokmu.Bunlar bazen vatana ihanet derecesinde iftiralarla ugraşıyorlar.Ha eline silah almış askerlerimizi şehit etmiş , ha devleti zan altında bırakacak iftiralar atmış .Bence yargı mekanizması ve devlet bunlara esastan bi dur demeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor'dan 4 transfer birden! İşte formalı ilk pozları...
MSB acı haberi duyurdu: 1 askerimiz şehit oldu!