Son dakika... Haluk Bayraktar'dan çirkin algı operasyonuna 7 soru 7 cevap!

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya yöneticisi Evren Barış Yavuz'un çirkin iftiraları ile başlayan ve İBB'den açıklamalarla devam eden algı operasyonuna 7 soru ve 7 cevapla karşılık verdi.

Son dakika... Haluk Bayraktar'dan çirkin algı operasyonuna 7 soru 7 cevap!
Son dakika... Haluk Bayraktar'dan çirkin algı operasyonuna 7 soru 7 cevap!
GİRİŞ 12.04.2024 17:09 GÜNCELLEME 13.04.2024 13:17
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

İşte Haluk Bayraktar'ın "Baykar tarafından İsrail'e jet yakıtı satıldığı" iftiasıyla ortaya atılan ve sonrasında büyüyen çirkin karalama kampanyasına sosyal medyadan verdiği detaylı cevap:

Bir kez daha yalan rüzgarı ve kara iftirayla karşı karşıyayız. Bu kez iftiranın sahibi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya yöneticisi çıktı. Akabinde “Alevilerin pkk’sı olmalı” diyen ve dhkp-c’li teröristlere güzelleme yapan bu kişiye arka çıkıldı. 

 

Hepimizin vergileriyle fonlanan İBB gibi bir kamu kurumu, kişisel hesaplara alet edilerek resmi sosyal medya hesabından tarafıma dava açacağını duyurdu.

Türkiye için Milli SİHA’lar geliştirdik. Terörle mücadeleye katkı sunmak için azimle çabaladık. Devletimizin iradesi, milli şirketlerimizin kabiliyeti, güvenlik güçlerimizin fedakarlıklarıyla yurt içinde terörün beli kırıldı. Ordumuz sınır ötesinde başarılı harekatlar icra etti.

Geliştirdiğimiz milli ve özgün İHA’lar sınıflarında dünyanın en iyisi oldu. Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketi, savunma sanayi ihracatçısı ve bu alanda dünyanın en büyük S/İHA ihracatçısı olduk.

Ahlaki değerlerden ödün vermeden bugünlere geldik. Hayatımız boyunca kimseden iltimas, torpil görmedik. Alın terinin kıymetine inandık. Elimizden geleni yaparak tevekkül ettik ve Allah’a güvendik.

Defalarca ifade ettiğimiz gibi ne Baykar ne de ortakları kuruluşundan bugüne kadar devletten tek kuruş nakit hibe desteği almadı ve tek kuruş banka kredisi dahi kullanmadı. Tüm projelerimizin finansmanını %100 öz kaynaklarımızla karşıladık. İhracattan kazandığımızı projelerimize yatırdık.

Türkiye’de bir değil binlerce BAYKAR olmalı diyerek Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nı kurduk. Milyonlarca gencimizin katıldığı TEKNOFEST’ler düzenledik.

İnsan sağlığına hizmet etmek üzere Can Sağlığı Vakfı’nı kurduk.

Elde ettiğimiz her imkanı, deprem bölgesinden Gazze’ye kadar ihtiyaç sahipleriyle paylaşmaya gayret ettik.

Bu alanlar dışında başka bir gündemimiz hiç olmadı. Tek derdimiz Milli Teknoloji Hamlesi ve Tam Bağımsız Türkiye.

Buna rağmen iftiralar bitmedi…

Devletimize maddi kaynak ve gönüllülükle destek olduğumuz işlerde devletin parasını almakla suçlandık. Dünyanın en başarılısı olan ve hâli hazırda 34 ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak torpilli olduğumuz söylendi. Ekranlarda hedef gösterilerek “dokunacağız” denildi. İftiralar sınır tanımadı, son olarak da İsrail’e jet yakıtı sattığımız yalanı yayıldı.

Biz, mücadele odaklıyız…
Yalanlar ve iftiralar ne kadar ağır olursa olsun bizleri hak bildiğimiz  yoldan geri çeviremedi. Bu iftiralara gereken cevabı her zaman vereceğiz. Algı operasyonlarına karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz...

BAYKAR’IN GELİRLERİNİN KAYNAĞI NEREDEN GELİYOR?

Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar’ın hâlihazırda imzalanan sözleşmelerinin %97.5’u ihracat kaynaklıdır. 

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %83’ünü ihracattan elde etti. 

Bu alanda dünya üzerinde gelirleri bu kadar yüksek oranda ihracattan olan benzeri bir savunma sanayii kuruluşu yoktur. Teknoloji şirketlerinde dahi benzeri zor bulunur. Küresel teknoloji şirketlerinde bile böylesi bir ihracat başarısının örneği azdır.

Baykar, yurt dışındaki ihracat faaliyetlerinde ABD, İsrail ve Çin firmalarıyla yarışarak rekabette geride bıraktı. Şimdiye kadar 34 ülkeye yüksek teknoloji ihracatı yaptı. Baykar’ın tek bir faaliyet alanı var o da insansız hava aracı teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi ve üretimidir. Jet yakıtı sattılar iftirasındaki gibi petrol, benzin, motorin vb. gibi bir yakıt işimiz hiç ama hiç olmadı.

TÜRKİYE’NİN SAVUNMA KAYNAKLARI BAYKAR’A MI AKTARILIYOR?

Baykar ve ortakları kuruluşundan bugüne kadar devletten tek kuruş nakit hibe desteği almamış ve kuruluşundan bu yana tek kuruş banka kredisi dahi kullanmamıştır. Tüm projelerimizin finansmanını %100 öz kaynaklarımızla karşılamaktayız. İhracattan kazandığımızı projelerimize yatırarak büyümekteyiz.

Türkiye’nin savunma ve güvenlik harcamaları içerisinde Baykar’a yapılan ödemelerin payı SSB’nin de daha önce açıkladığı gibi %1’in altındadır. Türkiye’ye ait savunma harcamalarının %70’i devlet firmalarına verilmektedir.

21 yıl önce ancak 100’den az firmanın bulunduğu savunma sanayiinde, bugün 3000’e yakın firma, 80 bine yakın personel ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

BAYKAR DEVLETTEN TEŞVİK ALIYOR MU?

Türkiye sanayisinin gelişimi ve desteklenmesi amacıyla devlet tarafından yatırım teşvik uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistiklerde 2012 yılından bu yana 86.897 yatırım teşvik belgesi düzenlendiği açıklanmıştır. Bu destekler arasında KDV istisnası, gümrük vergisi istisnası, kurumlar vergisi indirimi vb. nakdi olmayan destek unsurları gibi bir de yatırım kredileri için faiz veya kar payı desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği, hibe desteği gibi unsurlar yer almaktadır.

Baykar bugüne kadar yapmış olduğu yatırımlarda hiçbir zaman nakdi teşvik kullanmamıştır. Yatırım kredileri için faiz veya kar payı desteği, nitelikli personel desteği, enerji desteği, hibe desteği gibi nakdi unsurlardan hiçbiri Baykar tarafından talep edilmemiş ve Baykar’a sunulmamıştır. Ayrıca destek kararında sunulan yatırım yeri tahsisi ve SGK prim destekleri de bugüne kadar Baykar tarafından kullanılmamıştır.

Baykar’ın yaptığı tüm yatırımlar kendi özkaynaklarından karşılanmaktadır. Malum algı ajanları tarafından devletten sanki Baykar’a aktarılıyormuş gibi gösterilen 600 milyon liralık teşvik, aslında Baykar’ın yapacağı yatırıma karşılık bazı kalemlerde yabancı firmalar dahil olmak üzere tüm yatırımcı firmalara tanınan vergi indirim hakkıdır. 

Baykar, sadece geçen yıl 6.4 milyar lira vergi ödemiştir. Şimdiye kadar söz konusu 600 milyon liranın kat be kat üstünde yatırım yapmıştır. Halen binlerce personel istihdam etmekte ve genç mühendis adaylarının yetişmeleri için programlar yürüten dünyanın sayılı yüksek teknoloji firmalarından biridir.

BAYKAR REKABET ETMEDEN DEVLETTEN DOĞRUDAN MI SİPARİŞ ALMAKTADIR?

Baykar, rekabet sayesinde doğdu. Rekabetçi yapısıyla sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri haline geldi. Türkiye, Baykar'dan önce İsrail'den İHA alıyordu. Baykar İHA üreterek İsrail firmasıyla rekabet etti ve Türkiye'ye çok daha kaliteli İHA'ları 10'da 1 maliyetle tedarik etti.

Türkiye Cumhuriyeti envanterine giren ilk insansız hava aracı Bayraktar Mini İHA’dır. Bayraktar Mini İHA, 2004 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından ilk kez uygulanan rekabete açık, milli ve özgün geliştirme modeliyle yapılan yarışmanın ardından envantere girmiştir. Projeyi yarışmadaki tüm rakiplerini geride bırakarak birinci olan milli girişim Baykar gerçekleştirmiştir.

Yüksek teknolojiye sahip tüm yatırımlarımızı bugüne kadar 1 adet dahi sipariş garantisi almadan, ihracattan kazandığımız öz kaynaklarımızla finanse ettik. Tüm yatırımlarımızı aynı şekilde ihracattan kazandığımız öz kaynaklarımızla gerçekleştirdik.

34 ülkeye ihracat yapan ve bu süreçlerde gerçekleştirilen ihalelerde birçok ülkenin firmasını geride bırakarak dünyanın en büyük İHA ihracatçısı olan bir firma, rekabet etmeden dünyada birinci hale nasıl gelebilir?

BAYKAR VERGİ ÖDEMİYOR MU?

Baykar 2023 yılında ülkemize vergi ve bağış yoluyla toplamda 12.2 milyar TL doğrudan katkı sağlamıştır.

Baykar, 2023'te 6.4 milyar lira ile Türkiye'nin en yüksek vergi ödeyen firmalarından biri oldu. Ayrıca firma ortakları (Selçuk Bayraktar ve Haluk Bayraktar) 2021 ve 2022 yıllarında vergi rekortmeni oldu. 2023 yılında ise (2022 yılı için) 800 milyon TL gelir vergisi ödedik.

BAYKAR BU İŞLERİ TEK BAŞINA MI YAPIYOR?

Baykar hali hazırda yüzlerce KOBİ ölçeğinde firma ile birlikte çalışarak yüksek teknolojiye sahip bu sistemleri üretmektedir. Baykar etrafında oluşturduğu ekosistemi yukarı çekmek için milli firmalarımızla güçlü bir işbirliği yürütmektedir. Baykar’ın ihracat başarısı aynı zamanda Türkiye'de adı sanı bilinmeyen küçük ve orta ölçekli birçok firmanın da ihracat başarısıdır.

Baykar’ın ihraç ettiği SİHA’ların akıllı mühimmatları devlete ait TSKGV firması Roketsan tarafından üretilmektedir. Yine elektro-optik kamera sistemleri bir diğer TSKGV firması Aselsan tarafından geliştirilmiştir.

Devlet firmaları Baykar’ın rakibi değil beraber çalıştığı çözüm ortaklarıdır. Yakalanan millileşme vizyonu ve Milli Teknoloji Hamlesi odağındaki bu sinerji sayesinde Türk savunma sanayii arka arkaya ihracat rekorları kırmaktadır. Daha da önemlisi Türk firmaları böylesine stratejik bir alanın ana aktörü haline gelmektedir.

BAYKAR’IN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ VAR MI?

Kurduğumuz tüm vakıflar, kurucuları haricinde kimseden yardım, bağış veya hibe kabul etmez. Bu bizim temel prensibimiz hatta kırmızı çizgimizdir.

Bu vakıfları ülkemize, gençlerimize katkı sağlayabilmek için kuruyoruz.

T3 Vakfı her ay 5 bin öğrenciye Özdemir Bayraktar bursu veriyor. Dünyanın en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST'i düzenliyor.

Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli buluşma noktası olan TEKNOFEST’e 140 paydaş destek veriyor. Baykar, Milli Teknoloji Hamlesi gayesine ömrünü vakfeden Özdemir Bayraktar’ın vasiyet ettiği şekilde bu dev organizasyonun finansal yükünün yarısını tek başına karşılıyor.

Can Sağlığı Vakfı ise onkoloji, genetik, nadir hastalıklar, psikiyatri gibi alanlarda araştırma yapan bilim insanlarının araştırmalarına destek sağlıyor. Bu işlerin tamamını halkımız için maddi ve manevi birikimlerimizle destekleyerek gerçekleştiriyoruz.

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 137
 • konuk 1 ay önce Şikayet Et
  sizlerin başarılı olmasını çekemedikleri için daha önce vecihi hürkuşa nuri demirağa nuri kılligile devrim arabalarına yaptıklarını bugün sizlere yapmaya çalışıyorlar ama başarılı olamayacaklar, onların yerli işbirlikçileri dışardan destekli güdümlü yaratıklara hem toplum önünde hem de yargıda gereken cevap verilmeli ki bir daha cesaret edemesinler.
  Cevapla
 • Orhan 1 ay önce Şikayet Et
  CHP zihniyeti milli ve yerli üretim yanlısı olsa Bayraktar'ı hedef almazdı. pkk, fetö ve dış mihraklarla ortak hareket eden CHP sosyal medya üzerinden algı operasyonlarıyla insanları aldatıyor, manipüle ediyor. CHP yanlısı troll orduları çökertilmeli ve çok daha ağır cezalar verilmeli.
  Cevapla
 • Yaşasın Cehennem 1 ay önce Şikayet Et
  31 mart seçimlerinde geçmişten günümüze bir dikili taş agaclari hayırları olmadığı hertur serleri kötülükleri İslam devlet millet düşmanlığını azili kâfir ABD İsrail İngiliz Fransız... dostluğunu bile bile oy atanlar la sırf bunları bile bile bunların lehine sandığa gitmeyenlere bütün dunya ve ahiret haklarimız haram Cehnnemleri daim narı cahim Cehennem ateşi bol olsun İnşallah amin
  Cevapla
 • Adana 01... 1 ay önce Şikayet Et
  Herseyi bitirdin İmamoğlu efendi şimdi burami kaldi işine bak diyecem de Sende iş yapacak vizyonda yok İstanbul seni bir kere daha seçerek bu milletin başına bela etti ... Unutma ki bu millet verdiğini geri alması çok iyi bilir .bu lafimda kulağına küpe olsun.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu soruları bunlara ağa babalari sorduruyor.Esas tasmalilarin hesap vermesi lazım ama nerede .Bir gram Vatan hassasiyetleri olsa böyle havlamazlar.Reis artık sende su İsbankasini çöz be.Bu adiler buradan her şer odagina destek oluyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail, Refah'a havadan ve karadan saldırı başlattı! Şehit ve yaralılar var
Rusya'dan sürpriz 'Taliban' hamlesi!