Bahçesini çapaladı, altın fışkırdı

Hatay’da bir çiftçi, bahçesini çapalarken traktörünün pulluğuna takılan küpten çıkan Bizans dönemine ait 22 altın sikkeyi yetkililere teslim etti.

GİRİŞ 18.04.2024 17:46 GÜNCELLEME 18.04.2024 17:47
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

Antakya ilçesi Saçaklı Mahallesi’nde traktörle zeytin bahçesini çapalamak isteyen çiftçi İsmet Kaya’nın pulluğuna içi altın sikke dolu küp takıldı.

Pulluğun temasıyla parçalanan küpü kontrol eden Kaya, altınların çevreye yayıldığını fark etti. Kaya, durumu jandarma ekiplerine bildirdi ve bölgeye kolluk kuvvetleri ile müze müdürlüğü görevlileri intikal etti. Kontrollerde; altınların 22 adet olduğu ve Bizans dönemine ait sikkeler oldukları ortaya çıktı. Sikkeler, müze müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alınarak koruma altına alındı.

BÜTÜN AKRABALARIMIZ ARADI

İçinden altın çıkan küp karşısında şaşırdığını ifade eden çiftçi İsmet Kaya, 22 adet altın sikkeyi ekiplere teslim etmenin memnuniyeti yaşadığını belirterek, “Zeytinlerimiz daha iyi olsun diye traktörümüzle bahçeyi sürüyordum. O esnada çapaya bir tane kırık testi denk geldi, inip baktığımda içinde altın vardı. İçinde altın sikke vardı, onları aldım ve devletimize teslim ettim. İçerisinden 22 tane Bizans dönemine altın sikke çıktı. Biz zeytin hasadının iyi olmasını beklerken topraktan altın sikke hasat ettik bu yıl. Memnunuz, devletimiz memnun. Bizler çok şaşırdık, mahallede yaşayanlar olarak. Bütün akrabalarımız bizleri aradı, bütün akşam telefonlarımız susmadı. Devlete teslim etmekle en iyisini yaptın diyenler de oldu, farklı şeyler söyleyenler de oldu. Niye teslim ettin, niye kuyumcuya satmadın, daha iyi para ederdi diyenler oldu. Biz tarihimizin ortaya çıkması için bunları devletimize teslim ettik. Antakya ilçesindeki Saçaklı Mahallemiz tarihi açıdan zengin" dedi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 94
 • Okur 1 ay önce Şikayet Et
  22 adet bir gr olsa 50bin tl eder kuyumcuda demek ki fışkırmamış. Ama tarihi değerini de eklersen 500bin eder yakın tarih ise, nadir ve çil ise 3-5 milyon eder.
  Cevapla
 • Ömer Genç 1 ay önce Şikayet Et
  Fışkırdı ne ya...
  Cevapla
 • Nasıl yani 1 ay önce Şikayet Et
  Artık koylü traktör kullanmasına gerek yok başkaları deşer tarlayı
  Cevapla
 • Atila 1 ay önce Şikayet Et
  22 tane ha sen onu başkalarına yutturmaya ben olsam aynı yapardım hatta hiç laf söz etmeden cukka yapardım
  Cevapla
 • Şenol 1 ay önce Şikayet Et
  Burada yorum yapanların aklına şaşıyorum. 22 sini vermiş, çoğunu cebe atmış. Böyle birşey olsa birincisi akrabalar arasında niza çıkar, ikincisi neden 22 sini versin hepsini kendi alırdı. Kalplerimiz ne ara bu kadar kötü oldu bizim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok
Sorunun çözümünde son viraj: Yenişehirlioğlu kimlerle görüştü?