İBB'de seçimin ardından dev borçlanma! Söz konusu rakam şaşkına çevirdi

Muhammet Kaynar, İmamoğlu’nun seçimin ardından yapılan Nisan ayı meclis toplantısında 13 milyar liralık borçlanma yetkisi aldığını açıkladı. Kaynar, 2024 yılsonu itibariyle İBB’nin borcunun 300 milyarı geçebileceğini ifade etti.

GİRİŞ 20.04.2024 18:43 GÜNCELLEME 20.04.2024 18:43
Bu Habere 323 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Nisan ayı üçüncü oturumda 2023 Yılı Meclis Denetim Raporu açıklandı.

Önceki dönem Hukuk Komisyonu Başkanı ve Denetim Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar tarafından açıklanan raporda, İmamoğlu yönetiminin 2019’da belediyeyi devraldığında 26 milyar 700 milyon 454 bin 224 TL olan borcun 2023 yılı sonu itibariyle 150 milyar 837 milyon TL’ye çıktığı belirtildi.

Kaynar, komisyon tarafından talep edilmesine rağmen 2023 yılı bütçe gelir tertiplerine ilişkin yevmiye kayıtları ve gider tertiplerine ilişkin yevmiye kayıtlarının komisyona verilmediğini aktardı. Bazı belediyelerin duvarlarına asılan borç konusundan bahseden Kaynar, "Benim, Cumhuriyet Halk Partisi'ne ve Belediye Başkanımıza bir önerim var, bu modaya kendisi de uysun" diye konuştu.

Öte yandan Haber7’ye özel açıklamalarda bulunan Denetim Komisyonu Başkanı Kaynar, seçimin hemen ardından yapılan Nisan ayı meclis toplantısı ile ilgili konuştu. Nisan ayı meclis toplantısında İmamoğlu’nun 13 milyar liralık borçlanma yetkisi aldığını dile getiren Kaynar, İBB’nin 2024 yıl sonu itibariyle borcunun 300 milyarı geçebileceğini öngördüklerini ifade etti.

TOPLAM BORÇ 180 MİLYAR 32 MİLYON TL

Büyükşehir belediyesinin 2023 yılı bilanço borç durumu, öz kaynak durumuyla ilgili bilgi veren Kaynar denetim komisyonunun defalarca talep etmesine rağmen 2023 yılı bilanço tertiplerine ilişkin yevmiye kayıtlarının komisyon ile paylaşılmadığını dolayısıyla proje bazlı borçlanmaların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda yeterli inceleme yapılamadığının dikkatini çekti. İBB’nin 2018 yılında 26 milyar 700 milyon TL olan borcunun 2023 yılı itibariyle katlanarak 150 milyar 837 TL’ye yükseldiğini ifade eden Muhammet Kaynar, 31 şirket hariç İSKİ’nin 16 milyar 799 milyon 443 bin TL, İETT'nin de 12 milyar 394 milyon 885 bin TL olan borcu olduğunu diğer şirketler ile birlikte hiçbir şirketin kar etmeyerek ve öz sermayelerini tüketerek zarara girdiğini belirtti.

BAŞKANA TAVSİYEM MODAYA UYSUN

CHP'ye geçen belediyelerde alçakların dahil edilmediği ve sadece borçların belediyenin dışına pankartla asılma modası olduğunu ve bu modaya İBB Başkanının da uymasını istediğini aktaran Kaynar, "2019 yılında bu belediyeyi devraldığı tarihteki borç durumunu ve bugün itibariyle yeni döneme başladığı tarih itibariyle borç durumunu lütfen şu belediyenin önüne assın. Diğer belediyelerin uyguladığı bu modaya kendisinin de uyumaya davet ediyorum.” dedi.

SEÇİMDEN SONRA 13 MİLYAR LİRALIK BORÇ YETKİSİ

Öte yandan seçim sonrası ilk meclis olan Nisan ayı meclis toplantısını Haber7’ye değerlendiren Muhammet Kaynar, İmamoğlu’nun seçimin hemen ardından 13 milyar liralık borçlanma yetkisi aldığını açıkladı. CHP’li İBB yönetiminde yaşanan ihale skandallarına değinen Muhammet Kaynar, belediyenin deprem bütçesinin reklam tanıtım bütçesinden az olduğunu dile getirerek mevcut yönetimi eleştirdi.

2018’den bu yana İBB’nin borcundaki kontrolsüz şekilde gerçekleşen aşırı artışı değerlendiren Muhammet Kaynar, belediyenin birçok alanda israf yaptığını ve belediye projelerinde sürdürebilirlik olmadığı için öz kaynaklarının tükendiğini bu sebeple sürekli zarar ettiğini vurguladı. 31 Aralık 2024’ün sonunda İBB borcunun 300 milyarı geçeceğini öngördüklerini söyleyen Kaynar, “İSKİ ve İETT’nin de borcu göz önünde bulundurulsa İBB’nin 2024 yılı itibariyle borcu 300 milyarı geçerdedi.

KAYNAK: HABER7
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 323
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet bütün borç limitini aşmış belediyelerin borçlanmasına izin vermemesi lazım belediyeler öz kaynaklarıyla yoluna devam etmesi gerekir büyük projeleri devlet yapması gerekir
  Cevapla
 • Gurbetci66 1 ay önce Şikayet Et
  Ist daha ders almamis chp ist.yillarca cop camur v.s tayip bey temizledi.simdi soru eski chp belediye baskanlri nerde lütfen bir bakin. Ama Istanbul.kafasinin edigini ayaklri cekeck.
  Cevapla
 • Salih 2 hafta önce Şikayet Et
  Çok doğru kardesim
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul hizmetinden memnun olmasaydı seçilirmi idi başkasını hak etmiyorlar vesselam
  Cevapla
 • Gevreli Suat 1 ay önce Şikayet Et
  Bunu vatandaş hak etti vebalide bizden olup bunlara çanak tutanlarındır.
  Cevapla
 • GENÇTÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Hükumet belediyelerin böyle sorumsuzca borclanmalarinin önüne geçmeli. Gerekirse borçlu olan belediyelere devlet yardımını tamamen kesmeli ki borcunu tamamen odeyinceye kadar. Yoksa belediyeler böyle gidişle devleti batiracaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de sezonun en iyi oyuncuları seçildi! Gol kralına büyük şok
İkinci el araç satışında yeni dolandırıcılık: İkiz araçla ekspertiz