Bakan Tekin'den dikkat çeken 'mülakat' açıklaması

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti grup toplantısı öncesinde “Biz mülakatın etkisini yüzde 50’ye düşürüyoruz. İlginç bir şekilde mülakata karşı çıkanlar, yüzde 100 mülakat etkili olsun diyorlar” dedi.

GİRİŞ 15.05.2024 14:16 GÜNCELLEME 15.05.2024 14:16
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, AK Parti Grup Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı.

ÖĞRETMENE ŞİDDET

Öğretmene şiddete cezanın artırılması hakkında açıklamada bulunan Bakan Tekin, “Hapis cezalarının artırılması, erteleme taleplerinin reddedilmesi, özel okullardaki öğretmen arkadaşlarımızın aynı şekilde koruma altına alınması gibi yasal düzenleme yapılacak. Şunun altının çizilmesi lazım; bu konular salt yasal düzenlemeler ile çözülebilecek konular değil. Hep beraber toplumsal farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Sektördeki bütün paydaşlarımız, toplumun bütün katmanları ile farkındalık oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun gelecek hafta Milli Eğitim Komisyonu’nun gündemine geleceğini belirten Tekin, TBMM Genel Kurulu gündemine gelmesini komisyondaki tartışmaların seyrinin belirleyeceğini kaydetti.

Kamuda yeni dönem! İşte yeni mülakat sistemi! İlk uygulama MEB'de!Kamuda yeni dönem! İşte yeni mülakat sistemi! İlk uygulama MEB'de!

MÜLAKAT KALDIRILACAK MI?

Öğretmen atamalarında mülakatın tamamen kaldırılmasının gündemde olmadığını dile getiren Bakan Tekin, “Öğretmen arkadaşlarımızın atanmasında şu anki mevcut duruma göre mülakat yüzde 100 etkili. Biz mülakatın etkisini yüzde 50’ye düşürüyoruz. İlginç bir şekilde mülakata karşı çıkanlar, yüzde 100 mülakat etkili olsun diyorlar. Biz yönetmeliğimizi yayınladık. Süreci ona göre işleteceğiz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  İhtiyaç kadar fakültelerde öğretmen yetişsin. Ayrıca atanabilsin. Neden fazla öğrenci alıp gençliği,umutları, ana-abanın imkanları, ülkenin kaynakları telef ediliyor. Şöyle bir mantık olabilir mi? Bir fabrika pazarı olmayan ürünü fazlaca üretip sonrada çöpe atmayı kar saysın. İsrafa burada ömürler, kaynaklar, hayaller gidiyor. Yazık. Mülakat asla güven vermez. Yarım öğretmen görmektir.
  Cevapla
 • Hacı nasıf 1 ay önce Şikayet Et
  Bu insanlar yıllarca oku du mademki bu okuyanlar atanamayacak okumayın zaman yılardır biz bu çocuk ları okutmak için ne zorlukla okutmuşuz sonu boş
  Cevapla
 • serhat 1 ay önce Şikayet Et
  mülakat ve kpss notu rasında enfazla5 puan oynasın ortalamada 2 puan oynar
  Cevapla
 • aliş 1 ay önce Şikayet Et
  mülakatı kaldırma mülakattaki torpili kaldır. kpss si 95 olana mülakatta 40 verirsen olmaz
  Cevapla
 • emekli öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  mülakat toplumun adalet duygusunu sarsıyor sınavdan 95 alan mülakatta elenip 80 alan öğretmen oluyor ,mülakat kalkmalı ama devlet sıkı güvenlik soruşturması yaparak devlet düşmanlarının memur olmasını engellemelidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir'de 2 kişinin öldüğü ihmal geliyorum demiş! Yıllardır defalarca şikayette bulundular
Sadece 'bir uydu' değil! Artık uzayda tam bağımsız bir Türkiye var...