Başkan Erdoğan kesin çözüm için talimatı verdi! Türkiye gündeminden düşecek...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun zamandır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen sokak köpekleriyle ilgili harekete geçti. Başkan Erdoğan'ın talimatıyla "Hayvanları Koruma Kanunu" Meclis'te gündeme geliyor.

GİRİŞ 21.05.2024 16:48 GÜNCELLEME 21.05.2024 17:24
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun zamandır Türkiye'de tartışılan sokak hayvanları meselesini Meclis'e taşıyor.

PERŞEMBE GÜNÜ MECLİS'TE GÖRÜŞÜLECEK

Odatv'nin ulaştığı kulis bilgisine göre; Erdoğan, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun revize edilmesi için talimat verdi. Kanun perşembe günü Meclis'te görüşülecek.

AK Parti'de yapılan sokak hayvanları zirvesinde sokak köpeklerinin aynı anda kısırlaştırılmasının mümkün olmadığı, bunun için yeterli barınak bulunmadığı aktarılırken, maliyetlerin çok yüksek olması sebebiyle sıkıntı yaşandığı belirtildi.

EN DOĞRU YOL

Zirvede her ilde barınakların kapasitesine göre çalışmaların aşamalı sürdürülmesinin en doğru yol olduğu aktarılırken, etap etap kısırlaştırma ve aşılama yapılması, köpeklerin sahiplendirilmesi için belli bir süre verilmesi, bu sürenin sonunda sahiplendirilmeyen hayvanların uyutulması önerisinin gündeme geldiği öğrenildi.

Daha önce de defalarca konuşulan ve üzerinde çalışılan Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklik gündem olmuştu. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan "Meclis kapanmadan bu kanunu çıkarın" talimatını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklardır" mesajı vermişti.

AK Parti'nin yaptığı çalışmayla, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 24 Haziran 2004'te yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nda sokak hayvanları, barınak sorunları görüşülerek revize edilmesi bekleniyor.

KAYNAK: ODATV.COM
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 154
 • Demir 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu köpekleri savunan sözde hayvanseverler, şeytanın bir numaralı askeridir. Köpek şeytanın hamurundan almıştır. O yüzdendir ki kendi hemcinslerini bu kadar savunuyorlar. İnsanların felaket yaşaması onların üzülmeyi bırak hoşlarına dahi gidiyor. O yüzden onların isyanlarının hiç bir ehemmiyeti olmamalı. Hükümet doğru kararı versin ve uyutsun bu saldırganları.
  Cevapla
 • Admin 3 hafta önce Şikayet Et
  En doğru karar uyutulmalı yeter artık insanlarımızın canı bu kadar mı ucuz
  Cevapla
 • konuk 3 hafta önce Şikayet Et
  başı boş sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesi veya alınmayanların 1 ay sonra uyutulması kararı meclisten geçerse doğru bir karar olacak, ama mama lobisinden bir eylem bekliyorum.
  Cevapla
 • Kiraci 4 hafta önce Şikayet Et
  Sokaktaki kopekler ve onlar uzerinden cebini dolduranlar ve insani sevmeyi beceremeyip hayvan sevdigini iddia eden aklini kaybetmislerle baş edemeyen bir hukumet olarak anilmayin daha fazla bakin artik sunlarin caresine iki ayaklosi dort ayaklisi halledin artik bu problemi
  Cevapla
 • Geç Kaldınız 4 hafta önce Şikayet Et
  Bu hayvanların uyutulması gerektiği şöyle mantıklı, vahşi ırklar çocuklar için ve diğer hayvanlar için tehlike oluşturan, sağlıksız hastalık riski taşıyan, güçsüz ve yaşlı olanların elzem olarak uyutulması, geri kalanların sahiplendirilmeye özendirilmesi ve barınakların kapasite ve imkanlarının iyileştirilerek yaşamlarını sürdürmesi. Sokaklarda başıboş hayvan olmaz, olmamalı!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Lirası’na geçiş hızlandı! Mevduat artışı rekora koşuyor...
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinde acı bilanço arttı