Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!

Türkiye'de sayıları 10 milyondan fazla olduğu belirtilen başıboş köpekler ülkemizin yıllık 54 milyar dolar gelir sağladığı turizm sektörü için de bir tehdit! TÜRÇEV, Türkiye'nin mavi bayraklarının geri alınabileceği uyarısında bulundu.

Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!
Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!
GİRİŞ 21.05.2024 17:41 GÜNCELLEME 21.05.2024 17:41
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Başıboş köpek terörü turistik mavi bayraklı plajlara da sıçradı. Yaklaşan yaz ayları öncesi, Türkiye’nin turizmdeki en önemli kozlarından Mavi Bayraklı plajlarda başıboş köpek riski gündeme geldi.

“Mavi Bayrak” programının Türkiye temsilcisi Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), mavi bayraklı plajlara yönelik turist şikâyetlerinin önemli bölümünü hayvanların plaja girişlerinin oluşturduğunu, köpek ve evcil hayvanların mavi bayraklı plajlara girişlerinin önlenememesi hâlinde, uluslararası kriterler gereği mavi bayrağın indirilebileceğini bildirdi.

2'si korucu 8 terör yatakçısı tutuklandı2'si korucu 8 terör yatakçısı tutuklandı

İstanbul'da Pitbull dehşeti! Yerler kan içinde kaldıİstanbul'da Pitbull dehşeti! Yerler kan içinde kaldı

Başıboş köpek dehşeti: Yolda yürürken saldırdı!Başıboş köpek dehşeti: Yolda yürürken saldırdı!

TÜRÇEV’in Tarım ve Orman ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarına yönelik uyarı yazısında, 2023 yılı yaz sezonu boyunca toplamda mavi bayraklı plajlarda 109 adet evcil hayvanlarla ilgili şikâyet geldiğinin de altı çizilerek evcil hayvanların plaja girişinin önlenmesi gerektiği vurgulandı.

 

"BU HAYVANLARIN GİRİŞLERİ KISITLANMALI"

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının stratejik planları içerisinde Türkiye’deki mavi bayrak ödülü sayısının artırılmasına yönelik hedefler bulunduğuna dikkat çekilen yazıda şunlar da kaydedildi: Söz konusu hedeflere ulaşabilmek ve ülkemizin Mavi Bayrak ile turizm ve çevre alanlarında prestijini koruyabilmek için; özellikle insan sağlığı açısından plajlarda risk teşkil eden evcil, başıboş veya sahipli hayvanlar konusunda yerel yönetimlerin ve plaj işletmelerinin plajlarda gerekli tedbirleri alarak bu hayvanların girişlerini kısıtlaması gerekmektedir.

Bakanlık resmen açıkladı! İstanbul, Ankara ve İzmir'de başıboş köpeklerin korkunç sayısıBakanlık resmen açıkladı! İstanbul, Ankara ve İzmir'de başıboş köpeklerin korkunç sayısı

MAVİ BAYRAKTA 2023'TE TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

2023 Mavi Bayrak ödüllerinde Türkiye'deki 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

MAVI BAYRAK DÜNYADA 50 ÜLKEDE UYGULANIYOR

Türkiye'de Mavi Bayrak Programı, Avrupa Birliği'nin 1987'yi "Çevre Yılı" ilan etmesiyle başlatıldı. Halk sağlığını korumayı, çevre eğitimi ve bilinçlendirme faaliyetleri ile bunu devam ettirmeyi hedef alarak başlatılan program Türkiye'de 1993'te uygulamaya konuldu.

Program kapsamında, Mavi Bayraklı plajların 33, marinaların 38, turizm teknelerinin 51 ve bireysel yatların 4 kriter ile 16 davranış kuralı bulunuyor.

Plajlardaki Mavi Bayrak zorunlu kriterleri arasında sezon içerisinde 15 gün arayla yüzme suyu analizlerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme yer alıyor.

Marinalar ve turizm tekneleri için kurumsal sosyal sorumluluk, halkın katılımı ve eğitimi de ayrıca beklenen kriterler arasında bulunuyor.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 50 ülkede uygulanıyor.

Türkiye'de en çok Mavi Bayrak bulunan plajlar ve turizm tekneleri arasında Antalya ilk sırada yer alıyor. Antalya'daki 231 plaj, 5 marina, 14 turizm teknesine Mavi Bayrak'a sahip.

Muğla ise Türkiye'nin en çok Mavi Bayraklı marinasının bulunduğu turizm şehri. Muğla 110 plajı, 7 marinası ve 4 bireysel yatında dalgalanan Mavi Bayrak'la listenin ikinci sırasında yer alıyor.

İzmir 63 plaj, 4 marinayla 3'üncü sırada, Balıkesir 46 plaj, 1 marina, 6 bireysel yatıyla 4'üncü sırada, Aydın 35 plaj, 2 marinayla 5'inci sırada bulunuyor.

Bu illeri sırasıyla Samsun, Çanakkale, Mersin, Kocaeli, Tekirdağ, Bartın, Kırklareli, Ordu, Bursa, Zonguldak, İstanbul, Sakarya, Düzce, Van, Edirne ve Yalova takip ediyor.

İNGİLTERE 2022'DE TÜRKIYE'DEKI BAŞIBOŞ KÖPEKLER İÇİN UYARMIŞTI

Hükümetin resmi internet sayfası, sokak köpekleri için uyarıda bulundu. Bilgilendirme yazısında, "Başıboş köpeklere yaklaşmayın" denilmişti.

 

 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ, HABER7
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 92
 • Okannn 3 hafta önce Şikayet Et
  Amma anlattınız ne demek ya yüzlerce insanımız parçalandı sahte hayvanseverler yüzünden sokaktan köpekler toplanıp barınakta güzelce bakılmalarına engel oldunuz köpek yaparlar adam köpeğine kedi parçalatıyor bu hayvanseverlik değil köpektaparlık köpeğe nerdeyse secde edecekler yazıklar olsun sizin yüzünüzden çocuklarımız parçalandı bunun vebalini ödeyemessiniz
  Cevapla
 • çocuk hakları 3 hafta önce Şikayet Et
  sahiller köpeklerin istilası altinda. parkta kumla oynayan çocugumun gozunde iltihap oldu cocuk parkları hayvan pisligi ve istilası altında
  Cevapla
 • MEHMET ŞEVKİ GÖZ 3 hafta önce Şikayet Et
  Onlarada ocanı veren Allah'tır dünya yalnız insanların değildir yasin süresinde bile yazar biz havanları insanlar için yarattık kimin etinde sütünden kimine binmek kimindende değişik alanlarda yararlanmak için
  Cevapla
 • Okann 3 hafta önce Şikayet Et
  Ayeti alet etme hayvanlara merhamet dinimizde var ama zararlı insanları parçalayan hayvanlarıda itlaf etmek var köpek dışkısından geçilmiyor heryer hastalık saçıyor ölen çocukların vebalini sahte hayvanseverler çekemez asla onların yüzünden köpekler toplanmıyor güzelce barınakta bakmak varrken sokaklarda sizin yüzünüzden insan düşmanı sahte hayvanseverler
  Cevapla
 • Isimsiz 3 hafta önce Şikayet Et
  İyicene abarttınız sakok hayvanlarıni sizin gibi medyalar insanlarida birbirine düşman ettiniz hayvanlara karşı yaptığınız gibi
  Cevapla
 • İnsan 3 hafta önce Şikayet Et
  Kendi insanımızın değeri türisrlere zarar veriyor diye bakın görün hemen nasıl toplanaçaklar umarım biri turiste zart veriri haber olurda faydasıda bize olur toplanır bu başı boş köpekler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji yeni haritayı yayımladı: Toz aşınımı ve sağanak yağışa dikkat!
Rusya duyurdu! Putin'den 24 yıl sonra bir ilk