Adli Tıp'tan akla ziyan ruh sağlığı raporu

Güven Dursun cinayet işledi. Avukatı "Akli dengesi yerinde değil raporu var" dedi. Adli Tıp ise başkasının bilgilerinin yeraldığı bir raporu okumadan "sağlıklıdır" diye Dursun'a verdi.

Adli Tıp'tan akla ziyan ruh sağlığı raporu
Adli Tıp'tan akla ziyan ruh sağlığı raporu
GİRİŞ 25.05.2011 10:51 GÜNCELLEME 25.05.2011 10:51

Ali Eyce'nin haberi

İzmir'de 18 ayrı hastaneden "psikolojik rahatsızlığı" olduğuna dair, askeri hastaneden de "akli dengesi yerinde değildir, askerlik yapamaz" raporu olan cinayet hükümlüsü 29 yaşındaki Güven Dursun, Adli Tıp Kurumu'nun muayene etmeden verdiği ve başka birinin bilgilerinin de yer aldığı "Akli dengesi yerindedir" raporu üzerine 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

İzmirli 29 yaşındaki Güven Dursun, 6 Aralık 2006'da Güzel Deniz isimli kişiyi öldürmek ve hırsızlık suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılırken Güven Dursun hakkında işlediği iddia edilen suçlardan dolayı 24 yıl hapis cezası istendi. Dursun savunmasında, "Güzel Deniz 'iş arıyorsan yardımcı olurum' dedi.

Yolda bana sarkıntılık edip, para vereceğini söyleyerek, ilişki teklifinde bulundu. Çok sinirlendim ve kendimi korumak için bıçakla öldürdüm" dedi.

İlk duruşmanın ardından Güven Dursun'un avukatı Yıldırım Kandemir, sanığın psikolojik rahatsızlığı olduğunu belirterek, Adli Tıp Kurumu'na sevkini istedi. Mahkemenin talebi üzerine Dursun'u inceleyen İstanbul Adli Tıp 4'üncü İhtisas Dairesi, Dursun'un akli dengesinin yerinde olduğuna karar verip, raporu mahkemeye gönderdi.

Avukat Kandemir, Güven Dursun'la ilgili "çalışarak hayatını kazanamayacağını bildirir" ve "bipolar bozukluk" teşhisi ve tedavi edilmesi gerektiğinin bildirildiği belge ile 2003'te İzmir'deki Asker Hastanesi'nden verilen "psikotik bozukluk nedeniyle askerliğe elverişli değildir" belgelerini mahkemeye sundu. Mahkeme heyeti, bu çelişki üzerine raporla ilgili itirazı yerinde bulup, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'na yeniden rapor yazılması için yazı gönderdi.

15 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce ve beraberindeki 34 tıp uzmanından oluşan İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu 24 Aralık 2009 tarihinde imzaladığı raporda, sanığın akli dengesinin yerinde olduğunu belirtti. Ancak avukat Kandemir bir kez daha itiraz etti.

Kandemir, raporun başlangıcında Dursun'a ait bilgiler yer aldığını ancak son sayfada bekar olan Güven Dursun yerine evli ve 3 çocuk babası olan ve eşini öldürdüğü belirlenen 42 yaşındaki Sadık Kılınç'ın bilgilerinin yer aldığını söyledi.

Avukat, raporun hatalı yazıldığını ve okunmadan imzalandığını öne sürdü. Mahkeme heyeti bunun üzerine Adli Tıp Kurumu'na yeniden yazı yazarak, rapordaki hatanın düzeltilmesini istedi. Yaklaşık 5 ay sonra gelen ikinci raporda, başkasına ait olan bilgiler rapordan çıkarılıp, sanık muayene edilmeden akli dengesinin yerinde olduğuna dair yeni rapor gönderildi. Rapor üzerine mahkeme heyeti, Dursun'u ağır tahrik altında cinayeti işlediği için15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Baba isyan etti

Postanede çalışan baba Recep Dursun, oğlunun akli dengesinin yerinde olmadığını belirterek, 15 yıl hapis cezasına isyan etti. Baba Dursun, "Oğlum bir insanın canına kıydı. Cezası neyse çeksin. Ama benim oğlumun akli dengesi bozuk. Sürekli tedavi görmesi gerekiyor. Elimizde tedavi gördüğüne, askerlik yapamayacağını belirten raporlar var ama Adli Tıp oğlumu 'alim' yaptı" dedi. Baba Dursun, TBMM'ye dilekçeyle başvurarak, İnsan Hakları Komisyonu'ndan yardım istedi.

SABAH

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması! Tahminler değişiyor
CHP'de taşlar yerinden oynuyor: Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu baş başa buluşacak