Demirtaş'ın dehşete düşüren 'askeri baraj' yalanı

Sabah yazarı Mahmut Övür, siyaset tarihine "askeri baraj" yalanını sokma başarısını gösteren Selahattin Demirtaş'ın asıl derdini ifşa etti.

Demirtaş'ın dehşete düşüren 'askeri baraj' yalanı
Demirtaş'ın dehşete düşüren 'askeri baraj' yalanı
GİRİŞ 31.07.2015 12:54 GÜNCELLEME 31.07.2015 17:11
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, sulama ve enerji amaçlı yapılan barajla, bölgeye yapılan duble yolları 'askeri amaçla' yapıldığı yalanını ortaya atan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı ve HDP'yi topa tuttu.

Yalanlarla örülü algı operasyonları zirve yaptığına dikkat çeken Övür, "siyaseten rahat yalan zinciri oluşturmayı başardığını" savunduğu HDP'nin zihniyetini sert sözlerle eleştirdi.

"AK Parti karşısında siyasetle başarıya ulaşamayacaklarını anlayan, bu yüzden de yalanları farklı sunmaya çalışan bir siyaset ve medya zemini var" diyen Övür, siyaset tarihine "askeri baraj" yalanını sokma başarısını gösteren Demirtaş'ın asıl derdini de ifşa etti.

İşte Demirtaş'ın Mahmut Övür'ü dehşete düşüren 'askeri baraj' yalanı:

"Bırakın silahlı güçlerin çekilmesiyle ilgili hükümetin verdiği sözlerin yerine getirilmediğine ilişkin yalanları, karşımızda "baraj" yapımını "askeri" diyerek savaş gerekçesi yapan bir zihniyet var.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Radikal'e verdiği son söyleşide baraj ve yollarla ilgili insanı dehşete düşüren şu cevabı veriyor: "Evet, başbakan bunu anlamıyor, anlatmak istiyorum. Yaptıkları sulama veya enerji için kullanılacak bir baraj değil. Askeri bir baraj. Gerillanın dağları ovaları kullanarak geçiş yapmasını engellemek için oraları suyla doldurmak için yapılan bir baraj. Dağın tepesine yapılan yollar... Duble yollar değil bunlar." 

İnanılır gibi değil. Bunu "sivil" iddiasında olan bir siyasetçi söylüyor. Peki, siyaset tarihine "askeri baraj" yalanını sokan Demirtaş'ın derdi ne? "Gerilla rahat dolaşamıyor." 

İyi de hani sen sivil siyasetçiydin? Peki, gerilla rahat dolaşıp ne yapacak? Yol kesecek, uykuda polisleri öldürecek veya yatırım yapan araçları yakacak. İşte çözüm sürecini bitiren, çatışmayı başlatan bu yalanlarla süslü zihniyet. KCK bildirisinden aynen alınmış gibi:

"Türkiye'de derin devlet denilen yapılar ve MGK bu barajların yapımını Kürdistan'ı insansızlaştırmak, tarihi kültürel değerleri yok etmek ve gerillanın hareket alanının daraltılmasını sağlamak için yapılmasını istediği ve planladığı bir gerçektir." 

Demirtaş ve KCK, "savaş" gerekçesi olarak öne sürdükleri bu yalanla çözüm sürecini sabote etmeyecek ama Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dolmabahçe Mutabakatı'nı yanlış buluyorum" deyince sabote etmiş olacak. El... İnsaf.

Anlayacağınız, bölgenin kalkınması için 5 milyar lira harcanarak yapılan ve 300 bin insana iş olanağı sağlayan bir baraj bile "savaş" gerekçesi yapılabiliyor. Siyasetin önünün açılması için oy veren Kürtlerin bu yalanları ve saçma gerçekleri bilmesi gerekiyor."

YORUMLAR 22
 • Yavuz Sultan Selim 6 yıl önce Şikayet Et
  Kimsiniz ulan siz kim olduğunuz sanıyorsunuz gerilla rahat rahat geçemeyecekmiş derdine bak buradan cumhuriyet başsavcılarına sesleniyorum daha neyi bekliyorsunuz pkk bir oyuncak markasi mi ki hala sesinizi çikartmiyorsunuz selo denen yumurta pkk yi savunuyor çığırtkanlığını yapiyor ve siz bunu demokrasi olarak ı görüyorsunuz sizede yazıklar olsun ..
  Cevapla
 • urfalı kürt: Niyetiniz üzüm yemek değil, ... 6 yıl önce Şikayet Et
  Ayrıca madem amaç barış ve kardeşlik ise;Sizin hükumete minnettar olmanız ve müteşekkir olmanız lazımdı. Çünkü kürt insanına gelen bu hizmetler; Cumhuriyet tarihinde bir ilk, hava yolları, barajlar ve yollar.Ama niyet ve dert başka,ne barışı, ne kardeşliği.? Kime hizmet ettiğinizi ben bir kürt olarak anlayabiliyorum. En azından biz kürtlere hayatı zehir ettiğinizi söylüyorum.
  Cevapla
 • yorumcu 6 yıl önce Şikayet Et
  Hem elektriği bedava kullanıyorsunuz hem de baraj yapılmasın diyorsunuz. Hem işsizlikten şikayet ediyor hem de iş makinelerini tırları yakıyorsunuz. Biraz empati kurabiliyorsanız bu ülkenin büyük bir çoğunluğunun sizlerle ilgili neler düşündüğünü tahmin edersiniz.
  Cevapla
 • erendb 6 yıl önce Şikayet Et
  velevki askeri baraj. selocan bilmelidirki, asker bu ülkenin bağrından çıkar,vatanın LEGAL silahlı savunma-taarruz-asayiş kurumudur. ihtiyaçlarını karşılarken pkk nın hassasiyetlerinimi gözetecekti yani?? senin arkandan gelenlere yazık yav. SİZ HİÇ EMİR ALAN LİDER GÖRDÜNÜZMÜ???
  Cevapla
 • harun 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu ermeni diyasporasının uşağına haddinden fazla müsamaha gösterilmiştir...??? açıkça ben vatanı bölmek için dağdaki terörü destekliyorum diyor ve biz hala yok etmiyor birde besliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de 2021 yılında satılan en ucuz sıfır otomobiller!
Çin tekeli kırılıyor! Tarihi eşik: Türkiye'ye yöneliyorlar