Afra Saraçoğlu'nun 'Hayır' dediği paylaşımdaki gizem çözüldü! Meğer evlilik teklifi yerine…

Kadına yönelik şiddete hayır demek birçok ünlü bir araya geldi. Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin #SheSaidNo kampanyasına Afra Saracoğlu, Demet Evgar, Emre Karayel ve Mert Yazıcıoğlu gibi isimler de katıldı. İşte detaylar...

Afra Saraçoğlu'nun 'Hayır' dediği paylaşımdaki gizem çözüldü! Meğer evlilik teklifi yerine…
Afra Saraçoğlu'nun 'Hayır' dediği paylaşımdaki gizem çözüldü! Meğer evlilik teklifi yerine…
GİRİŞ 27.11.2022 17:15 GÜNCELLEME 27.11.2022 17:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Mert Yazıcıoğlu'nun Afra Saracoğlu'na evlilik teklifi ettiği ve reddedildiği haberi sosyal medyayı sallamıştı. 'She Said No' notuyla paylaşılan yüzüksüz elin gizemi ortaya çıktı. Meğer gerçek bambaşkaymış. 

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye İyi Niyet Elçisi Demet Evgar ve ünlü oyuncu Emre Karayel’in birlikte oynadığı ve büyük merak uyandıran skeç ile başlayan Kampanya ünlü oyuncular Mert Yazıcıoğlu ve Afra Saraçoğlu çiftinin sosyal medya paylaşımlarıyla geniş kitlelere ulaştı. 25 Kasım-10 Aralık süresince devam edecek olan #SheSaidNo Kampanyası yakın partner şiddetine dikkat çekiyor. 

UN Women Türkiye’nin Instagram hesabında yürütülecek olan kampanya herkesi Instagram hikayesinde 16 gün boyunca yayınlanacak olan yakın partner şiddeti testini çözmeye, shesaidno.info adresine gelerek konuyla ilgili farkındalıklarını artırmaya davet ediyor. Kampanya 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününden başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Gününde son bulan 16 Günlük Aktivizm Kadınlara Yönelik Şiddete Son küresel çağrısı kapsamında gerçekleşiyor.

Kampanyanın tanıtımı Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye İyi Niyet Elçisi Demet Evgar ve ünlü oyuncu Emre Karayel’in bir araya gelerek yayınladıkları skeç ile başladı. 25 Kasım günü yayınladıkları ikinci skeç ile yakın partner şiddetinin bilinmeyen türlerine değinen Demet Evgar ve Emre Karayel, kadınlara yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali ve suç olduğuna dikkat çekerek, herkesi #SheSaidNo kampanyasına katılıp yakın partner şiddeti hakkında bilgilenmeye çağırdılar.

Ünlü oyuncu Mert Yazıcıoğlu’nun partneri ünlü oyuncu Afra Saraçoğlu’nun yüzüksüz el fotoğrafını yayınlaması ve “She said no” mesajı vermesi ise geniş kitlelere ulaştı. Ünlü çift 25 Kasım’da yayınladıkları ikinci mesajla, #SheSaidNo kampanyasına katılarak kadınlara yönelik şiddete birlikte hayır dedi.

#SheSaidNo etiketiyle 16 gün boyunca sürecek olan kampanya, yakın partner şiddetinin belirtileri ve sonuçlarıyla ilgili farkındalık yaratmayı, şiddetin tespiti ve bununla ilgili nasıl harekete geçileceği konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor.

YAKIN PARTNER ŞİDDETİ NEDİR?

Yakın partner şiddeti; yakın ilişkide olan, mevcut ve eski eşler/partnerler tarafından, bir partnerin ötekini baskı ve kontrol altında tuttuğu, birey üzerinde uzun süreli etkisi olan fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddeti ve bunun yanı sıra dijital kötüye kullanımı da içerebilen  şiddet biçimidir. Yakın partner şiddeti dünya genelinde ve Türkiye’de kadınların yaşadığı en yaygın şiddet biçimlerinden biridir.

DÜNYADAKİ RAKAMLARLA YAKIN PARTNER ŞİDDETİ

• Dünya çapında 15 yaş ve üzeri 640 milyondan fazla kadın, eşi veya partneri tarafından şiddete maruz bırakılıyor. Yakın partner şiddeti kadınların yaşadığı en yaygın şiddet biçimlerinden biridir. 

Dünya çapında her 3 kadından 1’i, çoğunlukla yakın ilişkide olduğu partner tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakılıyor. Cinsel tacizi hesaba kattığımızda bu rakam daha da yükseliyor.   

Kadın cinayetleri her gün kadınların ve genç kızların hayatını ellerinden alıyor. 2017’de dünya çapında öldürülen yaklaşık her 5 kadından 3’ü eşleri veya aileleri tarafından öldürüldü. Kadın cinayetleri, yakın partner şiddetinin en ağır sonucudur.  

13 ülkede yapılan son UN Women araştırmasına göre, 10 kadından 7’si yakın partneri tarafından sözlü veya fiziksel tacizin pandemi başladığından beri daha yaygın hale geldiğini düşünüyor. 

UN Women ve UNODC’nin yeni yayınladığı araştırma sonuçlarına göre saatte beş kadın veya kız çocuğu kendi aile üyeleri tarafından öldürülüyorlar.

TÜRKİYE'DEKİ RAKAMLARLA YAKIN PARTNER ŞİDDETİ

  • Her 10 kadından yaklaşık 4’ü eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kalmıştır.  

Eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel veya cinsel şiddetine maruz kalmış kadınların yaklaşık yarısı yaşadıkları şiddeti kimseye anlatmamıştır.   

Her 2 kadından 1’i duygusal şiddet yaşamaktadır.   

Her 10 gebe kadından 1’i fiziksel şiddet görmektedir.  

Evli kadınlar arasında cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı %12‘dir  

Her 3 kadından 1’i ekonomik şiddete maruz kalmaktadır. Bu veri, kentte yüzde %32, kırsalda ise % 23’tür.   

Her 10 kadından yaklaşık 3’ü en az bir kez ısrarlı takibe maruz kalmıştır.  

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR 3
 • dsc 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke shesaidno demekle hallolsaydı. Bize iyi anneler lazım,bana da bu yapılmıştı bende yaparım demeyen babalar lazım. Anladınız mı!!!
  Cevapla
 • Tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadınlara yönelik şiddete kesinlikle hayır,ancak öncelikle çağdaşlık medeniyet gibi kavramların arkasına saklanan siz ahlaksız hainlere hayır..!?
  Cevapla
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  kullanma kılavuzuna bakmadan bu hayatı yaşarsanız böyle durumlarla karşılaşırsınız. kafanıza göre bir çağdaşlık uydurmuşsunuz debelenip duruyorsunuz.çıkmaz sokaktasınız asla çıkamayacaksınız debelenip durun.bizde şiddet yok mutluluk var huzur var,ailecek yer sofrasında oturup birlikte yemek var,sabahları hep birlikte namaza durma var.islamı yaşayın huzuru bulacaksınız.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Resmi açıklama geldi! Galatasaray'ın teklifi kabul edildi
Fransa'dan İsrail-Lübnan açıklaması: Felaket olur