Erdoğan: Bürokratımızı kimseye yedirmeyiz

Başbakan Erdoğan, Kosava'ya gitti. Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan Hakan Fidan'ın arkasında olduklarını söyledi.

GİRİŞ 23.10.2013 10:08 GÜNCELLEME 23.10.2013 13:29
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kosova ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

Bölge için çok önemli bir yatırım olan ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine destek sağlayacak havalimanının açılışını gerçekleştirmiş olacağız. Kosova'nın üst düzey yöneticileriyle görüşmelerde bulunacağım. Kosovalılara hitap edeceğim. Buradaki askerlerimizle beraber olacağım.

İşbirliği imkanlarını ele alacağız. Hükümet olarak balkanlarda kalıcı barışın tesisi için her zaman samimi gayretler içerisinde olduk. Dostane ilişkilerimiz mevcut ve bunu geliştirmeye devam ediyoruz. Bu ziyaretimin ikili ilişkilere fayda sağlayacağını düşünüyorum.

SORU-CEVAP

Meclis'te başörtüsüyle ilgili siyasetle ilgili MHP, BDP'den olumlu mesajlar geldi. CHP soğuk yaklaştı. İçtüzük değişikliği gerekli mi?

Herhangi bir içtüzük değişikliğine gerek yok, şartlar buna müsaittir. Milletin seçtiği başörtülü vekiller görevini yapabilir. Bu konuyla ilgili tavrımız çok net. Destekliyoruz.

HAKAN FİDAN İLE İLGİLİ İDDİALAR

Ağzı olan konuşur ve konuşuyor. Kimseye neden böyle dedin deme hakkımız yok. İsrail açıklamasını yaptığına göre bu açıklamaya inanırız. Biz bürokratlarımızı, ki bazıları ile 15 yıldır birlikte çalışmışlığımız var. Bu insanlar bizim yol arkadaşımızdır. Onlara vefasızlık yapmak bizim kitabımızda yok. Önemli olan biz kendi bürokratlarımıza, siyasi mücadeledeki arkadaşlarımıza bir şey olmadığı sürece biz bu arkadaşlarımızı yedirmeyiz. Bu arkadaşlarımızın arkadaşındayız. Bunlar yol arkadaşlarımız. Bunun için de TSK'dan arkadaşlarımız da var. Karşımıza bir belge gelmediği sürece o onu dedi bu bunu dedi diye biz sırtımızı dönmeyiz.

FÜZE SİSTEMLERİ

Burada aranan özelliklerden bahsettik. Fiyatların uygunluğuna varıncaya kadar konuştuk. Biz böyle bir adımı attığımız zaman isteriz ki bunun üretimini ülkemizde de yapalım. Buna evet denilmediği sürece bu bizim için değerlendirme puanıdır. Arkadaşlarımız bu puanlamayı değerlendirir karşımıza çıkarır. Biz icrada konuşuruz, arkadaşlar bir sunum yaparlar. Nihai kararımızı veririz. Müsteşarlar siz görüşmeleri başlatın nihai kararı verelim deriz

En uygun şartlar Çin'in göstermektedir. Bu çalışmayı müsteşar yetkilileri Çin'le görüşme yapmaktadır. NATO bu kararı vermekte bu kadar hassassa Rusya'daki kimyasal silahları envanterinden çıkartır. Biz belirlenen konsepte aykırı bir şey yok. Çin'le zaten ortak tatbikat da yaptık. Bunlar NATO'nun bilgisi bizim bağımsızlık anlayışımız kimsenin gölgelemeye hakkı yoktur

AB MÜZAKERELERİ

Kaybedilmiş çok büyük zaman var. Bizim 50 yıllık AB sürecinde yaşadığımız olaylardır. Liderlerin katıldığı bir süreçten, liderlerin katılmadığı bir sürece geçtik. Fransa'nın bu işe müdahalesi bu işi olumsuz etkiledi. Sarkozy döneminden bahsediyorum. Ama bu süreç son bulmuş gözüküyor. Üç faslı aştık. Bu Türkiye'ye yönelik Almanya'nın da Merkel'in yaklaşımı bakımından önemlidir. Çok daha süratle yol alabileceğiz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Önce kapısı kapalı olanın kapısını çalmaya gerek yok. Öyle bir arayış içinde de değiliz. Üzerinde 4 partinin mutabık kaldığı 48 maddeyle ilgili hemen süratle gelin meclisten geçirelim çalışmalar devam etsin, mutabık kalınanlar geçsin dedim. Buna yanaşılmadı. 60 maddeye çıkarıldı. Bu konuda da Sayın Kılıçdaroğlu bunları meclisten geçirebiliriz dedi. Biz de arkadaşlarımızla görüşün dedik.

"BİZ ŞART KABUL ETMİYORUZ"

Diğer partilerin katılıp katılmaması önemli değil. CHP ile bu maddeleri geçirelim dedik. Biz şart kabul etmiyoruz. Üzerinde mutabık kalınan maddeler bunlardır. Yok onu da yaparsak falan yok. Herhangi bir şart öne sürmeden bu 60 maddeye varsalar yola devam ederiz. Ama yok derlerse yapacak bir şey yok. Meclis başkanımızın kararı sondur. Biz de bu karara uyarız.

CENEVRE-2 KONFERANSI

11 ülkeden buradan döndü. Yapılan toplantılarda bizim de ısrarla üzerinde durduğumuz konularda bir mutabakat sağlandı. Cenevre 2'ye gidilecek. Türkiye, Katar, Birleşik Arap Emirliklerinin ortak kararı olmadan mutabakata varılamayacağı olayı var. Türkiye'nin yüklendiği bir yük var. 600 bini aşan bir sığınmacı kardeşimiz var. Yatırımlar ortada. Dünyanın yaklaşımı ortada. Cenevre 2'yi göreceğiz.

YORUMLAR 9
 • H.İsmail ARSLANTAŞ 10 yıl önce Şikayet Et
  Düşman belli: İsrail. Her olumsuzlukta İsrail'in parmağı olduğunu düşünmek şizofrenik bir rahatsızlıktır. Onu bunu suçlayacağımıza kendimize bakalım. Bu ülkede insan kalitesi her açıdan yerlerde sürünüyor. Erdemli insan parmakla sayılacak kadar az. Sizin eğitim sisteminiz her açıdan dökülüyor; adam yetiştiremiyor. Sisteminiz ayakları baş, başları ayak yapıyor. Adaleti öncelemeyen bir devlet yönetimi anlayışınız var. Türkiye'de değişen tek şey İKTİDARLAR. Akla, bilgiye, hikmete değer vermeyen toplumlar sömürülmeye ve geri kalmaya mahkumdur.
  Cevapla
 • Murat Diniz 10 yıl önce Şikayet Et
  Yorumcular olarak buradan atıp tutuyoruz ama. İşin aslı ne? Kim ne yapıyor? Gerçekte hiç bir fikrimiz yok. Görününenin ötesinde şeyler olduğu kesin ve biz bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Belki 40-50 sene sonra öğreniriz. Şu soruyu somak lazım dünyayı parmağında oynatan siyonistler bu kadar mı salak? Türkiye'deki israil nefretini bilmiyorlar mı? Yani sevmedikleri adama böyle cephe almaları o kişiyi Türkiye'de dokunulmaz yapmak anlamına gelir. İsrail başbakanı çıksa "Murat Diniz" israilin en büyük düşmanıdır bize çok zarar verdi dese benim bile milletvekilliğim garanti olur. Demem o ki ters psikoloji uyguluyor olabilirler. Biz medyada gördüğümüzle olayın 1. boyutu üzerinden konuşuyoruz. 2. boyut benim dediğim israilin ters psikoloji uygulamasıdır ama bu bile çok basit kalır kesinlikle olayın 3. 4. boyutları da vardır. Bizimkilerde bir oyun oynuyordur. Vardır bir planları.
  Cevapla
 • alihsan paşa 10 yıl önce Şikayet Et
  ha...fi...ye. hakan fidanı yedirmeyiz...
  Cevapla
 • Barbaros Gülcan 10 yıl önce Şikayet Et
  Gökhan kardeşim... Birincisi başbakan Aselsan'ın koruma memuru mu? İkincisi mevcut MİT yönetimi Aselsan çalışanlarının şüpheli intiharları ve Atlas jetin düşürülerek içindeki ilim adanlarının öldürüldüğü süreçte görevde değildi. Aynı dönem, İsrailli ajanların ülke genelinde etkili ve faal olduğu dönemlerdi. Bu tür olaylar Hakan Fidan döneminden sonra olmadı, olamadı. Bazılarının hazımsızlığı oradan geliyor, farkında değilmisin? Neden Gül, Erdoğan, Fidan üçlüsü her zaman Siyonist ve Masonlar la birlikte içerideki düşmanların hedefinde dersin?
  Cevapla
 • H.İsmail ARSLANTAŞ 10 yıl önce Şikayet Et
  Doğruya Doğru. Sayın Başbakan "sizin kitabınızda adam satmak yok" doğru; bu adamlarınız apaçık zulüm yapsa bile. DEĞİL Mİ? Herkesi inandırabilirsiniz ama beni ASLA. Gerçek test edilme yerine çok yakınız, haberiniz ola.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Veli Gündüz Şahin insanlıktan çıktı: Çocukların karşısında skandal sözler
Son Dakika: 46 ilde uyuşturucu operasyonu!