3. CNR EXPO İstanbul Kitap Fuarı açıldı

CNR İstanbul Kitap Fuarının açılışı, 4 Mart 2016 Cuma günü saat 10.00’da Yeşilköy CNR EXPO Fuar Merkezinde gerçekleşti.

3. CNR EXPO İstanbul Kitap Fuarı açıldı
3. CNR EXPO İstanbul Kitap Fuarı açıldı
GİRİŞ 04.03.2016 13:44 GÜNCELLEME 04.03.2016 15:09

Dünya Ticaret Merkezi’nde CNR Expo Yeşilköy fuar alanında 1 no.lu salon fuayesinde yapılan açılışa; Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin, TBYM Başkanı Sayın Alpaslan Durmuş, DEKMEB Başkanı Sayın Murat Köse, BYB Başkanı Sayın Münir Üstün ve Engelsiz Dünya Platformu Başkanı Sayın Kenan Yabanigül’ün yanı sıra, Türk yayımcılık sektörünün önde gelen isimleri ile 8 Arap ülkesinden 18 yayınevi sahibi ve 16 ülkeden yayımcı konuklar da katıldı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen CNR İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, yerli ve yabancı yayımcılar arasında karşılıklı ortaklık ve destek oluşumuna yönelik bir meslektaşlar arası tanışma ve görüşme programı (fellowship program) ilk kez yer alıyor. 4-7 Mart 2016 tarihinde 3 gün devam edecek olan meslektaşlar arası tanışma ve görüşme programı (fellowship program), İstanbul Valiliğinin ve İstanbul Kalkınma Ajansının maddi ve manevi destekleriyle gerçekleştirilecek.

Arap ülkelerinden 18 profesyonel yayımcının davetli olarak katılacağı programda; iş toplantıları, çalışma ziyaretleri, iş yemekleri, kültürel ve tarihî mekânlara geziler, yayınevi ve kitabevi ziyaretleri gibi bir dizi etkinlik yürütülecek.

5 Mart Cumartesi günü, CNR fuar alanındaki VIP toplantı salonunda gün boyu devam edecek olan Türk ve Arap yayımcıların ortak katılımlı toplantısında; konuk yayımcılara ülkemizin yayımcılık sektörü hakkında bilgi sunulacak, konukların kendi ülkelerinin yayımcılık pazarına dair bilgi ve birikimlerini paylaşmalarına da imkân sağlanacak.

6 Mart Pazar günü konuk Arap yayımcılar, kendilerine ev sahipliği yapan Türk yayımcıların refakatinde İstanbul'un kültürel, tarihî, turistik mekânlarını gezecekler ve meslekî gözlemlerde bulunabilmeleri için kitabevi ve yayınevlerine ziyaretler gerçekleştirecekler. Meslektaş tanışma toplantısının son günü olan 7 Mart Pazartesi günü ise, öğleden önce Türk ve konuk Arap yayımcılar üç ayrı grup toplantısında paralel toplantı yapacaklar.

Çocuk kitabı yayımcıları, kültür kitabı yayımcıları, klasik ve akademik kitap yayımcılarının ayrı ayrı yapacakları grup toplantılarında her bir yayımcılık segmentine dair katılımcı profesyoneller arasında bilgi, görüş ve tecrübe alışverişinde bulunulacak. Aynı gün öğleden sonra İstanbul Ticaret Odasında verilecek öğle yemeğinin ardından bir forumda bir araya gelecek olan Türk ve konuk Arap yayımcılar, öngördükleri problemleri tartışacak ve sorularına cevap arayacaklar. Forumda İstanbul İl Defterdarı Sayın Fahrettin Özdemirci, İSTKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Sayın Abdülmecit Karataş, İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sayın Halil İbrahim Bozkuş, Ticaret İl Müdürü Sayın İsmail Menteşe de hazır bulunacak ve yayımcı konuklarımızın sorularına cevap verecekler.

Konuk yayımcıların ülkemizin yayımcılık pazarı ve yatırım imkânları üzerine bilgi almalarını, işbirliği imkân ve olasılıklarını Türk meslektaşlarıyla karşılıklı olarak değerlendirmelerini amaçlayan meslektaşlar arası tanışma ve görüşme programı (fellowship program) 7 Mart Pazartesi günü akşamında İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’in ev sahipliğinde Topkapı Sarayı’nda yenilecek akşam yemeğiyle son bulacak.

Programın organizasyonunu birlikte yürüten TBYM ve DEKMEB meslek birliklerinin başkanları ortak açıklamalarında şunları kaydettiler: “Telif hakları alanında karşılıklılık anlaşmalarının müzakere ve akdedileceği, kültürel mübadele ile eser zenginliğini ve çeşitliliğini arttırabileceğimiz, sadece kültürel değil, aynı zamanda ticari ilişkiler geliştirerek istihdamın artmasını ve ülkemize yabancı yatırımın gelmesini sağlamak üzere yeni köprüler inşa edebileceğimiz bu programda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, özellikle projemizi gündeme getirdiğimiz ilk günden bugüne desteğini eksik etmeyen İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin’e, programın maddi yükünü omuzlayan İstanbul Kalkınma Ajansına ve değerli çalışanlarına kalbî teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca davetimize icabet eden tüm yabancı yayımcı meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, ülkemiz yayımcılığına değerli katkılarını beklediğimizi tekraren belirtiyoruz.”

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Zelenskiy, Çin'den yardım istedi! 'Aynısını bekliyoruz'
Son dakika: Sedef Güler'in katil zanlısı sınırda yakalandı!