İstanbul'un tarihi emaneti korunarak gençlere armağan ediliyor

İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından Sultan Abdulaziz Han'ın emaneti Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, 160 yıl aradan sonra restore edildi. Özüne sadık kalınarak restorasyonu yapılan tarihi mekan; sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere İstanbulluların hizmetine sunulacak.

İstanbul'un tarihi emaneti korunarak gençlere armağan ediliyor
İstanbul'un tarihi emaneti korunarak gençlere armağan ediliyor
GİRİŞ 23.09.2020 15:17 GÜNCELLEME 23.09.2020 15:17
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Lale Devrine ev sahipliği yapan Sadabad'da bir tarihi eser daha gelecekle buluşuyor. Sultan Abdulaziz Han'ın emaneti Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, 160 yıl aradan sonra restore edildi. Özüne sadık kalınarak restorasyonu yapılan tarihi mekan; sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere İstanbulluların hizmetine sunulacak.

Açılış, 24 Eylül Perşembe günü (yarın) saat saat 11.00'de gerçekleştirilecek. 

SADABAD KASRI ÇAMAŞIRHANESİ'NİN TARİHİ

Çağlayan Kasrı (III. Sadabad Kasrı) Çamaşırhanesi 1860’lı yılların başında Sultan Abdülaziz tarafından saraydaki kişilerin kıyafetlerinin temizlenmesi amacıyla yaptırıldı. Yapının yanında bir de hamam vardı ancak ne yazık ki günümüze ulaşamadı. Kasır Çamaşırhanesi kalıntıları bulunduğunda buranın yemekhane olduğu sanılıyordu ancak 10 yıl önce yapılan belge çalışmaları ve araştırmalar neticesinde buranın çamaşırhane olduğu ortaya çıktı. Bugün de tarihe vefa duygusundan hareketle; geçmişin emaneti Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, geleceğe miras bırakılmak amacıyla Kağıthane Belediyesi tarafından restore edildi.

ÇAMAŞIRHANENİN RESTORASYONU

Röleve restitüsyon ve restorasyon projeleri Kağıthane Belediyesi’nce hazırlanarak Kültür Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu’ndan geçirildi.

İç mahaldeki çatlak dikişleri, tuğla ve taş tümlemeler yapılarak derzler açılıp yenilendi. Yapı yaklaşık 110 m2'dir ve 9 metre uzunluğunda bacaya sahiptir.

Tonoz üstü derz açılmış ve beden duvarı ile tonoz arası toprak dolgu temizlenmiştir. Çatlakların yapısal dikişi yapılarak üstten enjeksiyon yapıldı, Tonoz üstü derzlenip şapla korumaya alındı.

Enjeksiyon güçlendirmeden sonra paslanmaz güçlendirme imalatları yapılarak statik güçlendirme tamamlandı.

Beden duvarlarındaki erimiş tuğla hatıllar çürütülerek yeniden hatıl oluşturuldu. Beden duvarlarında eksik olan taşlar tamamlanarak enjeksiyona hazır hale getirilip enjeksiyonu yapıldı.

Ahşap pencere ve kapı imalatları ile eski yapılara uygun elektrik ve tesisat imalatları yapıldı.

Yapının özgün kotlarına uygun getirilmesinden sonra çevre düzenlemesi tamamlandı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Leyla 11 ay önce Şikayet Et
  Istanbul sevdigim bir ilimiz , ancak Ankara asik oldugum bir sehir. Sen baskasin Ankara.
  Cevapla
 • özkonyali 1 yıl önce Şikayet Et
  ekrem yarın poz verir ben yaptırdım diye
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun.
  Cevapla
 • İSTANBULLU 1 yıl önce Şikayet Et
  Ecdadımızın emanetlerine sahip cıkanlardan Rabbim ebeden razı olsun.Gençlerimiz maalesef Recep Tayyip Erdoğanı anlayamıyorlar cünkü sosyal medyada bir sürü yalan dolan haberlere inanıyorlar
  Cevapla
 • Murat ay 1 yıl önce Şikayet Et
  Ama bunlara tedbir alması gereken yine iktidarımız degilmi? Bugün gir bak instagrama arama kısmında ekrana aktif videolar geliyor ne gördüm biliyormusun 11 12 yaşında iki erkek çocuklarının kerimcan gibi makyaj ve sapıkça hareketler gördüm.. kaşlarını aldirmkslar dudakları rujlu.. inanın 11 12 yaşlarında idi.. kim buna tedbir alacak? Ben bak ne dedim gir instagrama normal şekilde araama kısmına gir.. bunlarla benim gibi yuzbinlerce 8 -10 yaşlarında çocuk karşılaşıyor..
  Cevapla
 • gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  cok güzel olmus böylesi de olmasi gerek bunlar bize emanet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'da dengeleri değiştirecek tercih: Sisi Hafter'i Türkiye için bırakıyor
"Böyle saçma bir cümleyi, Allah’tan korkan bir insan, nasıl kurabilir?"