Bağlama ustası Çetin Akdeniz Radyo Esenler'de!

Radyo Esenler’de moderatörlüğünü Hüseyin Yazan’ın üstlendiği “Türkü Tadında” programının konuğu ünlü bağlama virtüözü Çetin Akdeniz oldu.

Bağlama ustası Çetin Akdeniz Radyo Esenler'de!
Bağlama ustası Çetin Akdeniz Radyo Esenler'de!
GİRİŞ 26.02.2021 16:51 GÜNCELLEME 26.02.2021 16:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Radyo Esenler’de Hüseyin Yazan’ın bu haftaki konuğu ünlü bağlama virtüözü Çetin Akdeniz oldu. Programda birbirinden değerli eserleri icra eden Akdeniz, bağlamayla tanışma hikâyesini dinleyicilerle paylaştı. Babasının bağlama atölyesinde üstatlarla tanışma hikâyesini ve TRT’de yaşadığı anıları da anlatan Akdeniz, gençlere de tavsiyelerde bulundu.

Şubat ayı Şehitleri Esenler'de “Şahadet Bir Çağrıdır” programıyla anıldı

 

Üstatların arasında büyüdüm

Programda babası Ragıp Akdeniz'i anan Çetin Akdeniz, “Babam gençlik yıllarında bağlama çalmak için İstanbul’a göç etmiş. O dönemlerde Orhan Gencebay ve Arif Sağ ile tanışmış. Onların çok iyi bağlama çaldığını görünce kendisi bağlama çalmaktan vazgeçmiş ve bir atölye açmaya karar vermiş. Burada saz ve bağlama yapmaya başlayan babamın ünü çok kısa sürede yayılmış. Bu atölyeye üstatlar gelir, meşk ederdi. Ben bu üstatların arasında büyüdüm. Bağlamayı sevmem ve ona bu kadar bağlanmam bu üstatlar sayesindedir” ifadelerini kullandı.

Gençlere bağlamayı sevdirdim

TRT’deki programda “Pancar Pezik Değil mi?” türküsünü kendi yorumuyla icra ettiğini ve o dönem herkesin dikkatini çektiğini belirten Akdeniz, “TRT’de o dönemde icra edilecek eserler sıkı bir denetimden geçerdi. Türküye kattığım bu yorumla kısa sürede tanınır oldum. Beni gören gençler bağlamayı sevmeye başladı ve çoğu bu enstrümanı çalmak istedi. Bu aslında Türk Halk Müziği için çok iyi bir hizmettir” şeklinde konuştu.

Gelenekselin bekçisiyim

Eserlere kattığı yorumla yurt dışında çok güzel tepkiler aldığını söyleyen Akdeniz, “Gelenekselin bekçisiyim ama bağlamayla neden farklı eserler çalınmasın? Bağlama, kapasitesi oldukça geniş bir enstrümandır. Bunu göstermemiz gerekiyor” diyerek gençlere tavsiyelerde bulundu: “Gençlerimiz bağlamaya kendi yorumunu katmadan önce yöresel tavırlara önem vermelidir. Daha çok farklı çalışmalar yapmalıdır.”

YORUMLAR 1
  • Leyla 3 yıl önce Şikayet Et
    Ne güzeldir o bağlamayi dinlemek ve çalmak. Bağlama çalmak , duygusallık olmadan asla olmaz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kıyma makinesi cinayeti ile ilgili büyük sır! Çocukların babası kim?
Milyonlarca kişi merak ediyor! Bayram namazı kaçta? Kurban kesimi nasıl olmalı?