Önce uyaran RTÜK son çare yaptırım uyguladı

Üst Kurul, yayınlarındaki ihlaller sebebiyle gündüz kuşağı programlarının tamamı için müeyyide kararı aldı. Yaptırımlara rağmen aynı ihlalleri yapmaya devam eden kuruluşlara yönelik müeyyideler ağırlaştırılacak.

Önce uyaran RTÜK son çare yaptırım uyguladı
Önce uyaran RTÜK son çare yaptırım uyguladı
GİRİŞ 04.02.2022 17:18 GÜNCELLEME 04.02.2022 17:23
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, izleme değerlendirme uzmanlarının raporlarını görüştü. Raporlar yoğun vatandaş bildirimi alan yapımlara ilişkindi.

Gündüz kuşağı olarak adlandırılan programları ele alan Üst Kurul, yasa ihlali yapan televizyonlara yaptırım uyguladı.

RTÜK, GÜNDÜZ KUŞAĞINDA KANAL AYIRMADI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, daha önce defalarca yapılan sözlü ikazların ve en son Ankara’da televizyonların üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirilen yüz yüze toplantının ardından yaptırım gücünü kullandı. 

Çeşitli kanallarda yayınlanan kuşak programlarının hemen hemen hepsinde ihlal gören RTÜK, yapımlarda ailenin korunması ilkesiyle milli ve manevi değerlerin ayaklar altına alınmasına müeyyide silahıyla karşılık verdi.

FOX’un “Fulya İle Umudun Olsun” adlı yapımını inceleyen Üst Kurul, programda kullanılan küfür ve argo ifadelerin yayın ilkesi ihlali olduğuna kanaat getirdi.

SHOW TV’nin “Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme” programı da masadaydı. Yapımdaki kaba ve ağza alınmayacak türden ifadeler RTÜK radarına takıldı.

Beyaz TV’de yayınlanan “Hayatta her şey Var” adlı program hakkında hazırlanan raporu müzakere eden Üst Kurul, cinsel içerikli konuşmaların geçtiği yapımdan ötürü Beyaz TV’nin Yasada yer alan "Yayın Hizmetleri…Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." ilkesini ihlal ettiğini kararlaştırdı. Beyaz TV’ye idari para cezası uygulandı.

STAR TV’nin “Serap Paköz İle Gerçeğin Peşinde” isimli gündüz kuşağı programı da rapora konu oldu. Yayında normal olmayan evlilik dışı ilişkilerin sıradan olaylar gibi konuşulması, 4 yaşındaki bir çocuğun isminin ifşa edilmesi ile fotoğrafının defalarca yayınlanması Yasa ihlali olarak görüldü. Üst Kurul, yayıncı kanala idari para cezası verdi.

ATV’de yayınlanan “Esra Erol’da” programını görüşen Üst Kurul, 6112 sayılı kanunda geçen yayın ilkelerinin ihlal edildiği belirleyerek, genel ahlaka, millî ve manevî değerlere aykırı hareket eden yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

DİZİLERDEKİ İHLALLER

Üst Kurul toplantısında dramatik yapımlar başlığında FOX’un “Yasak Elma” dizisi en öndeydi. Dizide yer alan evlilik dışı çarpık ilişkilerin olağanmış gibi gösterilmesi ile karakterler arası seviyesiz diyalogların aile kurumuna zarar verdiği kanaatiyle hareket eden RTÜK, genel ahlaka, milli ve manevi değerlere ters düşecek şekilde yayın yapan kuruluşa idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Kanal D’nin “Yargı” dizisinde ise, yoğun şiddet sahneleri dikkat çekti. Diziyi detaylıca inceleyen Üst Kurul Üyeleri, yayında bolca kullanılan silahlı şiddet görüntülerinin bireylerde duyarsızlaşmaya ve şiddetin kanıksanmasına yol açabileceğine karar verdi. Yapılan oylama sonucunda 6112 sayıla Kanunda geçen "Yayın Hizmetleri, …Şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz.” hükmünü ihlal eden Kanal D’ye idari para cezası verildi.

SURVİVOR'A YAPTIRIM

TV 8’in “Survivor Allstar” programını görüşen Üst Kurul, yarışmada yer alan gergin tartışma ortamlarında kişiler arasında geçen hakarete varan incitici ve yaralayıcı ithamların, saldırgan tutumların, çocuk ve gençler üzerinde olumsuz etki edebilecek türden davranışlar olduğuna karar verdi. Yayıncılık ilkelerinin ihlal edildiğini belirleyen RTÜK, yayıncı kuruluşa idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

TİKTOKER FLASH CEZA GETİRDİ

Bir süre ara verdikten sonra yayın hayatına tekrar dönen Flash TV’nin “Sosyal Haber” isimli programı Üst Kurulun gündemindeydi. Bir sosyal paylaşım platformu olan Tiktok’un videolarına yer verilen yapımda, konuşmacılar arasında kullanılan kaba ve argo ifadeleri, çocuk ve gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek türde içerik olarak yorumlayan RTÜK, yayıncı kuruluşa idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

SON DOSYALAR HALK TV, TELE 1 VE VİRGİN RADYO OLDU

Halk TV’nin ”İki Yorum” programında Levent Gültekin’in emniyet teşkilatı hakkında sarf ettiği sözler değerlendirildi.

Yayında bir polis memurunun hedef gösterilerek “haddini bilmez, Şu tipe bak!, eşkıya, Bu, polislik değil. Bu, çeteliktir.” şeklinde konuşulmasının, 6112 sayılı Kanunda yer alan "Yayın Hizmetleri, …kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal ettiği değerlendirilerek Halk TV’ye idari para cezası yaptırımı uygulandı.

RTÜK, Tele 1’de yayınlanan “18 dakika” programındaki İslam’la terörü bağdaştıran söylemleri de inceledi.

Merdan Yanardağ’ın, “Türkiye'nin askerlerini diri diri yakanları, diri diri yakanları bile gizlediler. Aman bir İslamcı terör örgütünün adı geçmesin ya Müslümanlar da terör örgütleri kuruyorlar ve terör örgütlerinde Türk askerlerini öldürüyorlar terör örgütleri üzerinden diye, kimse bunu anlamasın diye, İslamcı terörü bakın, İslamcı terörü, İslamcı terörü, İslamcı terörü yıllarca gizlediler." şeklindeki ifadeleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi okul öncesi eğitim programlarının “beyin yıkama faaliyeti” olarak adlandırılmasını eleştiri sınırlarını aşmak olarak değerlendiren Üst Kurul,  Yasada geçen “Yayın Hizmetleri, … kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal eden Tele 1’e idari para cezası verdi.

Son toplantısında RTÜK, Virgin Radyo’ya ise, “Mesut Süre İle Rabarba” programında alkol kullanımını ve kumar oynamayı özendirici nitelikte yayın yapıldığı gerekçesiyle idari para cezası yaptırımı uyguladı.

 

YORUMLAR 5
 • buyuk 1 yıl önce Şikayet Et
  bin kadar calisan bosuna para aliyor nerde ise her dk yapan kanal var demek birileri uyuyor o kadar calisan ne yapar bu kadar suc mu bulmus insan masallah der nerde ise her dk suc yapan cok kanal var
  Cevapla
 • soru ve merak 1 yıl önce Şikayet Et
  idari para cezası miktarı 2021 bir bakin corba parasi bile degil hangisine gøre hesap yapiyorlar ise en dusuk ise ancak corba icilir yuksek olan ise zengin yemek parasi kadar az her seferinde ceza bin kat yuksek olmasi gerek bu listeye gøre ise komedi ayni 8 ay hapis al sonra paraya cevir 3 bin lira komik para cezasi ver
  Cevapla
 • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  bu idari ceza ne kadar google miktar ariyorum bir suru sacmalik cikiyor zor mu bu kadar ceza verdik diye hele kadin programlari gece olacak ve sifreli kanal verecek komik ceza ile bunlar laf anlamaz cezalar cok az tepki geldigi zaman uc bes ay bekleyip komik ceza vermek care degil laf anlamayan program yasak gelir iken sunan da ayni ceza alacak bir program sunan kanala kalleslik yapar bilerek ceza alir ise ne olacak onun icin sunana ayni ceza ve program yasak konacak
  Cevapla
 • malatyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  rütük Türk milleti adına Türk milletinin milli manevi değerlerine sahip çıkma adına görev yapıyorsun ne demek uyarı halen devam ediyor bu programlar kapanacak dedinmi olay biter müge anlıyı koruyacaksınız diye şekilden şekile girmeye gerek yok kapatın halk bunu istiyor bu kadar basit
  Cevapla
 • Muro 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonuc ne yine komik ceza kamal kapatma olacak verilen ceza ne ise dersin ceza verdik sonuç miktarı bilen yok kesin yine yüz lira çıkar zor mu net rakamı vermek laf cambazlığı yapmak yerine
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Fatih Erbakan'a mesaj!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacaklar! Milli projelerde geri sayım...