Sinema dünyasına TRT damgası

Bosna Hersek'te bu yıl 28’incisi düzenlenen “Saraybosna Film Festivali”, Altın Palmiye ödüllü TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” filminin gösterimiyle açıldı.

Sinema dünyasına TRT damgası
Sinema dünyasına TRT damgası
GİRİŞ 15.08.2022 13:59 GÜNCELLEME 15.08.2022 14:09

TRT ortak yapımı “Balıklara Nasihat” filmi 75. Locarno Film Festivali’nde “Yeşil Leopar WWF Özel Mansiyon Ödülü” ve “Genç Jüri Ödülü”nü kazandı. TRT ortak yapımı “Bir Umut” filmi Moskova Film Festivali’nde yarışırken, TRT destekli “A Piece of Sky” ise İsviçre’nin Oscar adayı olarak seçildi. Ayrıca TRT ortak yapımı “Pota” filmi 19 Ağustos’ta, TRT ortak yapımı "Karagöz" animasyon filmi ise 26 Ağustos'ta sinemaseverlerle buluşacak.

Hüzün Üçgeni

AÇILIŞ TRT ORTAK YAPIMI “HÜZÜN ÜÇGENİ” İLE YAPILDI

Bu yıl 12-19 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 28. Saraybosna Film Festivali, Ruben Östlund’un yönettiği Altın Palmiye ödüllü TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” (Triangle of Sadness) filmi ile açıldı. 12 Ağustos gecesi yapılan görkemli açılış töreninin ardından gösterimi yapılan filmi, büyük açık hava sineması ve Ulusal Tiyatro’da binlerce kişi tarafından izlendi. Açılış filminin gösteriminden önce İsveçli yönetmen Ruben Östlund'a, "Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü” takdim edildi.

A Piece of Sky

“A PİECE OF SKY” İSVİÇRE’NİN OSCAR ADAYI SEÇİLDİ

Dünya prömiyerini geçtiğimiz şubat ayında Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan ve festivalden “Özel Mansiyon Ödülü” ile ayrılan TRT destekli “A Piece of Sky”, İsviçre’nin Oscar adayı olarak seçildi. Michael Koch’un yönettiği, Christof Neracher’in yapımcılığını üstlendiği İsviçre-Almanya ortak yapımı film, geçtiğimiz yıl 55’incisi düzenlenen ve dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Karlovy Vary Film Festivali’nin endüstri bölümü Eastern Promises’ta kurgu aşamasındaki film projelerinin yarıştığı First Cut+ kategorisinde “TRT Ödülü” kazanmıştı.

Bir Umut

“BİR UMUT” MOSKOVA FİLM FESTİVALİ’NDE YARIŞACAK

Ümit Köreken’in yönettiği, Nursen Çetin Köreken’in yapımcılığını üstlendiği TRT ortak yapımı “Bir Umut”, dünyanın en önemli film festivallerinden Moskova Film Festivali’nde yarışacak.

Türkiye-Almanya-Slovenya ortak yapımı “Bir Umut”, sinema filmlerinde rol almak isteyen tiyatro oyuncusu Umut’un hikayesini ve 20 yıldır görüşmediği annesiyle bir araya gelişiyle birlikte 42 saat içinde hayatının altüst oluşunu anlatıyor.

"BALIKLARA NASİHAT"A 2 ÖDÜL

Dünyanın en eski ve en büyük film festivallerinden 75. Locarno Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde yer alan TRT ortak yapımı “Balıklara Nasihat” (Sermon to the Fish) filmi,  “Yeşil Leopar WWF Özel Mansiyon” ve “Genç Jüri Ödülü”nü kazandı.

Pota filmi

TRT ORTAK YAPIMI “POTA” 19 AĞUSTOS’TA SİNEMALARDA

TRT ortak yapımı “Pota”, 19 Ağustos’ta sinemaseverlerle buluşacak. Dünya prömiyerini 51. Giffoni Film Festivali’nde yapan film, sınıflar arasındaki farklılıkları basketbol üzerinden anlatıyor. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi olan “Pota”, Antalya Film Festivali’nde “Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü’nün yanı sıra İspanya, Çin ve Hindistan’da katıldığı festivallerden de ödüller kazandı.

ANİMASYON FİLMİ “KARAGÖZ” 26 AĞUSTOS'TA VİZYONA GİRECEK

Karakter tasarımları ve sahne düzenlemeleriyle 4 yıl süren çalışmalar sonucu beyaz perdeye aktarılan TRT ortak yapımı "Karagöz" animasyon filmi, 26 Ağustos'ta vizyona girecek. Filmde, Karagöz ve Hacivat dışında 80'e yakın karakter izleyiciyle buluşacak. Animasyonda Yetkin Dikinciler Karagöz'e, Altan Erkekli ise Hacivat'a ses verirken, Karagöz'ün eşini Nilgün Kasapbaşoğlu, Mestan'ı Mazlum Kiper, Tuzsuz Deli Bekir'i Selçuk Kıpçak, Cazu kızını Zeynep Önen, Cazu oğlunu ise Bora Sivri seslendiriyor.

Asel Sema Uğurlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Asel Sema Uğurlu
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çin fiyatlara darbeyi vurdu! Akaryakıta 6. indirim yolda
Türkiye 800 milyon dolarlık yeni petrol rezervi buldu