“Yusufeli Barajı”nın inşa hikayesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Yusufeli Barajı'nın inşa süreci TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

“Yusufeli Barajı”nın inşa hikayesi
“Yusufeli Barajı”nın inşa hikayesi
GİRİŞ 22.11.2022 17:01 GÜNCELLEME 22.11.2022 17:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açılışı gerçekleştirilen Yusufeli Barajı’nın tasarımından tamamlanmasına kadar olan zorlu inşa sürecini anlatan “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeseli, ilk kez TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak. “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeseli, “Yusufeli Barajı”nı konu alan bölümüyle bu akşam saat 21.00’de eş zamanlı olarak TRT Belgesel, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT Kürdi’de, saat 23.30’da ise TRT 1’de ekranlara gelecek.

Yükseklik bakımından Türkiye'de birinci, dünyada beşinci sırada yer alan Yusufeli Barajı, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Barajın proje aşamasından tamamlanmasına kadar süren öyküsü “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeselinin yeni bölümünde ekrana taşınacak.

Yusufeli Barajı’nın zorlu inşa sürecinden görüntüler, açılış töreninin ardından ilk kez TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Ekonomiye yılda 5 milyar liralık katkı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde bugün hizmete açılan Yusufeli Barajı, Türkiye ekonomisine katkısı ve sağlayacağı faydaların yanında devasa gövdesi ve yüksekliğiyle birçok rekorun da sahibi olacak. Yükseklik bakımından Türkiye’de birinci, dünyada beşinci sırada yer alan baraj, yıllık ortalama 1,9 milyar kilovatsaat elektrik üretecek ve ekonomiye 5 milyar lira katkıda bulunacak.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES), Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Artvin'in 70 kilometre güneybatısında, Türkiye'nin en hızlı akan ırmağı Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi. Orta Çoruh Havzası'nda inşa edilen en büyük baraj olan dev tesisin yapımına 2012'de başlandı. Talvegden 220, temelden ise 275 metre yüksekliğe sahip barajın gövdesi, 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine sahip. Barajın gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli şekilde tasarlandı. Bu çift eğrilikli tasarım sayesinde barajın arkasındaki milyonlarca metreküplük suyun basıncı yamaçlara aktarılıyor ve gövdenin mukavemeti artırılıyor. Bu tasarım aynı zamanda devasa gövdeye zarif bir görünüm de kazandırıyor.

Yusufeli Barajı’nın zorlu inşa sürecini konu alan “Türkiye’nin Dev Yapıları” belgeseli, bu akşam ilk kez saat 21.00’de eş zamanlı olarak TRT Belgesel, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT Kürdi’de, saat 23.30’da ise TRT 1’de ekranlara gelecek.

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiltere eski başbakanından derin devlet sitemi: Her şeyi onlar yönetiyor
Marmara'da yeni fay sürprizi: 169 yıldır suskun!