Türkiye’nin hamleleri rahatsız etti! Almanya yerini kaptırdı

Alman haber ajansı DPA, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye'nin uyguladığı denge politikası sayesinde Ukrayna-Rusya savaşından kazançla çıktığını yazdı. Makalede, Avrupa Birliği'nin rahatsız olması da ifade edildi.

Türkiye’nin hamleleri rahatsız etti! Almanya yerini kaptırdı
Türkiye’nin hamleleri rahatsız etti! Almanya yerini kaptırdı
GİRİŞ 25.01.2023 19:43 GÜNCELLEME 25.01.2023 19:43
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Alman haber ajansı DPA, Ukrayna-Rusya savaşının Türkiye’ye yaradığını yazdı.

Von Ulf Mauder ve Anne Pollmann tarafından kaleme alınan makalede, tatil kenti Bodrum’daki Rusça tabelaların Rus oligarkları cezbettiği ve yatlarını Türk limanlarına demirlediği belirtildi.

“BU SÜREÇ TÜRKİYE’YE KAZANÇ SAĞLADI”

Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmamasının Türkiye’ye fayda sağladığına dikkat çekilen makalede, Türkiye’nin bölgede yaşanan krizi lehine çevirdiği ifade edildi.

TİCARET HACMİ İKİYE KATLANDI

Savaşan iki ülke ile ilişkilerin dengeli bir şekilde yürütüldüğü belirtilen analizde, Türkiye’nin Rusya ile yapılan ticaret hacminin ikiye katlandığı kaydedildi.

RUSYA, ALMANYA’NIN YERİNİ KAPTI

Makaleye göre, İstanbul'daki Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası (AHK Türkiye), Rusya’nın Almanya'nın yerini aldığı belirtilirken 2022 yılında Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olduğunu bildirdi.

Moskova’nın ekonomi portalı rbc.ru'nun analizine de değinilen makalede, Türkiye’nin Rusya'ya makine ve ekipman satışında Almanya'nın önüne geçtiğine kaydedildi.

Konstanz Üniversitesinde Uluslararası Ekonomik İlişkiler Profesörü Erdal Yalçın, "Türkiye, savaş başladığından beri daha ucuza enerji ithal ediyor." ifadelerinde bulunurken TÜİK verilerine göre petrol ithalatı 2022'de yaklaşık 3 katına yükseldi.

RUS SERMAYESİ TÜRKİYE’YE AKIYOR: HEDEF 100 MİLYAR DOLAR!

Türkiye’nin Ruslar için ‘acil durum kurtarıcısı’ olduğu belirtilen haberde, Rus sermayesinin Türkiye’ye aktığı kaydedildi. Makaleye göre, Rusların Türkiye'ye yüklü miktarda para girişi sağladığı belirtildi.

Tüm kısıtlamalara rağmen seyahat etmek isteyenlerin Türkiye üzerinden uçtuğunu ve tatil için Türkiye’nin tercih edildiğini yazan Alman haber ajansı, Ocak-Kasım aralığında 14 bin gayrimenkul satışı yapıldığını da yazdı.

Ayrıca haberde, 2030 yılında Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılma hedefine yer verildi.

BATI RAHATSIZ: BÜYÜK ENDİŞE KAYNAĞI

Makalede Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell’in sözleri de eklenerek Batılı ülkelerin rahatsızlığı dile getirildi.

Habere göre, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleşmesinin ‘büyük bir endişe kaynağı’ olduğunu ifade eden Borrell, Türkiye’nin Rusya'ya yaptırımlar için herhangi bir geçici çözüm sağlamaması gerektiğini söyledi.

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 58
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya kendine türkiyeyi düsman olarak secmis akli derdi türklerle ugrasmak yaptirim yapmak asgilamak almanya türkiye ile oynarken nato da almanya ile oynadi almanya savasa girdi alman tanklarla ruslari 2 dünya savasinda oldugu gibi vuracak buda rusyayi kizdiracaktir dogu almanya ve bati almanyayi birlesmesine onay Veren rusya simdi pismandir rusya bu savasi kaybedecek ve rusya yikim süreci baslayacak nükleer silah kullanmazsa ya yok olacak yada nükleer silah kullanacak baska secenek yok
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  aptallar akılları sıra Leopard tankı ile ukraynayı uçuracaklaını sanıp yıkımı daha da hızlandıracaklar
  Cevapla
 • KONYA 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz yıllardır rahatsızdık. Artık rahatsız olma sırası sizde. Çok mutlu oldum endişelenmelerine
  Cevapla
 • esas 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamların hesabı mevcut kapital bu seviyede bunun akışını kendi üzerimizden yaparsak yüzde şu kadarından komisyon ve vergi ile şu kadar kasaya girer. Başkasının üzerinden akan para bu kadar onu da kendimize çevirirsek şu kadar kazanırız. Doğal kaynaklarını kullandırtmazsak piyasayı biz belirleriz. Başkalarının kaynaklarına çökersek işletip şu kadar kazanırız. Kısacası adamlar dünyanın yediği lokmayı nasıl kaparız, kapamıyorsak nasıl ortak oluruz. O da olmazsa nasılı yıkıp kaos üretebiliriz.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu batılılar para kime akarsa ona düşman olurlar.. Hele hele Türkiye ye akarsa 2 kat düşman olurlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sivas'ta Yeniden Refah Partisi'nde ilçe başkanı ve 220 üye istifa etti!
Beş ilde orman yangını: Bergama’dan acı haber, İzmir'e uçak seferleri aksadı