Ticaret Bakanlığı Güvenlik Görevlisi ve İşçi alımı başladı! İŞKUR başvuru şartları neler?

Ticaret Bakanlığı Koruma ve Güvenlik Hizmetleri ve Beden İşçisi unvanlarında istihdam etmek üzere 115 kişilik işçi alım ilanı yayınladı. İlana başvurular İŞKUR üzerinden yapılacak olup, şahsen, posta ya da e-posta yolu ile başvuru alınmayacaktır. Peki kimler başvuru yapabilir?

Ticaret Bakanlığı Güvenlik Görevlisi ve İşçi alımı başladı! İŞKUR başvuru şartları neler?
Ticaret Bakanlığı Güvenlik Görevlisi ve İşçi alımı başladı! İŞKUR başvuru şartları neler?
GİRİŞ 16.02.2021 10:45 GÜNCELLEME 16.02.2021 10:45
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı Döner Sermaye Teşkilatı birimlerinde Sürekli İşçi Kadrosunda çalıştırılmak üzere Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla sürekli işçi alınacaktır. Alımlar Koruma ve Güvenlik Görevlisi (Silahlı) ve Beden İşçisi kadrolarına yapılacaktır. Noter kurası sonucunda sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar arasından sözlü sınav sonucu başarılı olanlar sürekli işçi olarak istihdam edilecektir. Peki başvurular İŞKUR üzerinden nasıl yapılacak?

HANGİ ŞEHİRLERDE ALIM YAPILACAK?

Koruma ve Güvenlik Görevlisi (Silahlı):

İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara, Mersin, Edirne, Antalya, Gaziantep, Malatya, Van, Diyarbakır, Ağrı

Beden İşçisi:

İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara, Mersin, Edirne, Hatay, Antalya, Samsun, Gaziantep, Trabzon, Malatya, Van, Diyarbakır, Şırnak, Ağrı

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

1. 2527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesi (A) bendi hükümleri kapsamında; 

a.Türk Vatandaşı olmak, 

b.Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

c.Askerlik ile ilişiği bulunmamak (yapmış/yapıyor olmak, tecilli veya muaf olmak) d.Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, 

2. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre; affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak, 

3. İlan tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak, 35 yaşını doldurmamış olmak, 

4. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olmak şartları aranır. 

BAŞVURU ÖZEL ŞARTLARI

Güvenlik Görevlisi (Silahlı) Kadrosu için:

 • En az ortaöğretim en çok ön lisans mezunu olmak, 

 • 5188 sayılı kanun gereği Özel Güvenlik Temel Eğitimini başarı ile tamamlamış olmak, Valilik tarafından düzenlenen Özel Güvenlik Kimlik (silahlı) Kartına sahip olmak (Kimlik geçerlilik süresi dolanlar için yenileme eğitiminin yapılmış olması gerekmektedir.) 

 • Kaçak/Tasfiyelik/Yolcu Beraberi Eşya/Araç Ambarları ile Geçici Depolama Yeri/Antrepo gibi hizmet yerlerinde gece ve gündüz, iç ve dış mekânda 7 gün 24 saat esasına göre vardiyalı sistemde çalışmaya engel durumu bulunmamak, iv. Güvenlik işi yapmaya engel sağlık sorunu bulunmamak, sağlık durumunu Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in Sağlık Şartları başlıklı 18 inci maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde “özel güvenlik görevlisi olur” şeklinde Sağlık Kurulu Raporu (heyet) ile belgelemek, 

 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak. vi. Güvenlik Görevlisi sürekli işçi kadrosuna atanabilmek için erkek adaylar için 172 cm kadın adaylar için 165 cm boy şartını sağlıyor olmak. 

Beden İşçisi Kadrosu için: 

 • En az ortaöğretim mezunu olmak 

 • Kaçak/Tasfiyelik/Yolcu Beraberi Eşya/Araç Ambarları ile Geçici Depolama Yeri/Antrepo gibi hizmet yerlerinde ihtiyaç duyulan, eşyanın teslim alınması, çekimi ve taşınması, araçlara yüklenmesi, boşaltılması, tasnif edilmesi, ambar ve saha temizliği gibi ağır işlerde bedenen çalışma gerektiren işler ve ilgili diğer hizmetlerin yürütülmesinde görevini sürekli yapmasına engel hali bulunmamak.

KURA İŞLEMLERİ, TARİHİ VE YERİ 

 • Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) tarafından gönderilen ve talep şartlarına uyan başvuru sahiplerinin tamamının yer aldığı listeler esas alınmak suretiyle açık iş ilanı sayısının 4 (Dört) katı kadar asıl ve aynı sayıda yedek aday için noter huzurunda kura çekimi yapılacaktır. Asıl ve yedek adaylara ilişkin liste Kurumumuz internet sitesi www.ticaret.gov.tr adresinde ilan edilecektir. 

 • Kura çekilişi sonucunda ilan edilen kadro sayısının 4 (Dört) katı kadar asıl aday sözlü sınava tabi tutulacaktır. 

 • Kura çekilişi 25.02.2021 tarihinde saat 11:00’da Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Kura tarihi, saati ve yeri ile ilgili ortaya çıkabilecek değişiklikler Ticaret Bakanlığının www.ticaret.gov.tr internet adresinde duyurulacaktır. Bunun için adaylara herhangi bir yazılı tebligat yapılmayacak ve bu duyuru tebligat yerine geçecektir. 

 • COVID-19 Pandemisi nedeniyle kuranın yapılacağı salona herhangi bir aday alınmayacaktır. Kura çekimi Kurumumuz web sayfasından duyurulacak link üzerinden canlı olarak izlenebilecektir. 

 • Kura çekilişi kuranın gerçekleştirildiği gün ve saatte video kayıt altına alınacaktır.

SÖZLÜ SINAV İÇİN BELGE TESLİM İŞLEMLERİ 

 • İlan edilen kadro sayısının 4 (Dört) katı kadar asıl aday sözlü sınava tabi tutulacaktır. 

 • Sözlü sınav için nihai listede yer alan adayların; hangi belgeleri teslim edeceği, belge teslim yeri, tarihleri ve diğer bilgilendirme işlemleri Ticaret Bakanlığı internet adresinden (www.ticaret.gov.tr) ilan edilecek olup, ayrıca adaylara yazılı tebligat yapılmayacaktır. 

 • Sözlü sınav gün, saat ve yeri ile sınava katılmaya hak kazanan adaylar, Ticaret Bakanlığının www.ticaret.gov.tr internet adresinde duyurulacaktır. Bu duyuru tebliğ mahiyetinde olup, ayrıca ilgililerin adreslerine posta yoluyla tebligat yapılmayacaktır. 

 • Sözlü sınava katılmak üzere sınav yerine gelecek adaylara COVID-19 Pandemisi nedeniyle ateş ölçümü yapılacak ve adaylardan sınav yerine girişte HES Kodu talep edilecektir. 

BAŞVURU ŞEKLİ, TARİHİ VE YERİ 

Sürekli işçi kadrolarına ilişkin ilan, 15.02.2021 tarihinde İŞ-KUR internet sitesi üzerinden yayımlanacaktır. 

İlan şartlarını taşıyan adaylar, ilanın Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) internet sitesinde yayımlandığı tarihten itibaren 5 gün içinde esube.iskur.gov.tr internet adresinden "İş Arayan" linki üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak başvurularını yapabilir. (posta veya e-posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir).

YORUMLAR 9
 • batuhan 3 yıl önce Şikayet Et
  kardesim 7 24 vardiyalı ne demek bilen varmi cok mu zor mu kolaymi arasında
  Cevapla
 • Yakup 3 yıl önce Şikayet Et
  1,72 boy şartı ne ya 1.65 boy şartı komandolarda var güvenlikçiye 1,72 istemek saçmalık.
  Cevapla
 • arap battal yalçın 3 yıl önce Şikayet Et
  ben site üzerinden başvuru yapamıyorum nerden yapıldığını bilan varm
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  İşkur üzerinden başvuru yapılıyor
  Cevapla
 • Ümmü 3 yıl önce Şikayet Et
  170 i ara
  Cevapla
 • Ht61 3 yıl önce Şikayet Et
  Siteye giriş yapıyoruz ama ole bir başvuru cıkmıyor
  Cevapla
 • ugur 3 yıl önce Şikayet Et
  ben de yapamıyorum
  Cevapla
 • Mine 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaş sınırını 38 yapsalardı olmazmıydı nekadarçom bekleyen var hep alınlarda 35 lütfen dile getirsin herkez
  Cevapla
 • Vahide topaç 3 yıl önce Şikayet Et
  Allâh razı olsun bende 3 aylık birthday eğitim yoluyla işe başladım 20 gün karantinada kaldık 20 günlük ücretim kesildi eğitim del olduğum için keşke maaşımdan kesilmeseydi pandemi sürecinde keşke kesilen paramı geri verseler saygılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ÖTV indiriminden yararlanacak marka ve modeller belli oldu
Herkes altın dolu bu mağarayı arıyor! Tarihin çözülemeyen 8 sırrı