Belediyeye lise ve önlisans mezunu itfaiye eri alınacak! 2023 başvuru şartları...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, lise ve önlisans mezunu itfaiye eri alımı yapacak. Başvuru yapacak adaylar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak istihdam edilecek olup en az 70 KPSS puanına sahip olmaları gerekmektedir.

Belediyeye lise ve önlisans mezunu itfaiye eri alınacak! 2023 başvuru şartları...
Belediyeye lise ve önlisans mezunu itfaiye eri alınacak! 2023 başvuru şartları...
GİRİŞ 19.04.2023 14:10 GÜNCELLEME 19.04.2023 14:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yayınlanan ilana göre; lise mezunu 11. dereceli kadroya 8 itfaiye eri, önlisans Mezunu 7. ve 8. dereceli kadroya 12 itfaiye eri alınacak. İlanın şartları ve nasıl başvuru yapacağına dair bilgiler haberimizde yer almaktadır. 

Genel Başvuru Şartları Neler?

 • Türk vatandaşı olmak. 

 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak. 

 • Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak. 

 • Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak. 

 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak. 

 • İlan edilen kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.

Özel Başvuru Şartları Neler?

 1. İlan edilen itfaiye eri kadroları için, mezun olunan okul itibariyle öğrenim şartlarını taşımak ve bu öğrenimle ilgili olarak 2022 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) alım yapılacak kadroların karşısındaki puan türlerinden, belirtilen asgari KPSS puanı almış olmak.

 2. 657 Sayılı Kanun’un 48’inci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen genel şartların yanı sıra Belediye İtfaiye Yönetmeliği’nin 15/A maddesinde yer alan özel şartlara göre itfaiye eri kadrolarına başvuru yapılabilmesi için; tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kilogramdan fazla fark olmaması. Boy ve kilo tespitleri belediyemizce yapılacaktır 

 3. Sınavın yapılacağı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak. 

 4. Sağlık açısından kapalı mekân, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olması. 

 5. 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümlerince verilen ve tablonun nitelik kısmında belirtilen en az (C) sınıfı sürücü belgesine sahip olmak. 

 6. Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle çıkarılmış olmamak.

Başvuruda İstenilen Belgeler

Başvuru sırasında; 

 1. Sınava girmek isteyen adaylar, Belediyemizin www.kahramanmaras.bel.tr internet adresinde bulunan “Başvuru Formunu” indirerek doldurup imzalayacak ve aşağıdaki belgeleri ekleyeceklerdir. 
 2. Nüfus cüzdanı veya kimlik kartının aslı ve aslı ibraz edilmek kaydıyla Kurumumuzca onaylanmak üzere fotokopisi, 
 3. Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya noter onaylı örneği veya e-Devlet üzerinden alınmış barkotlu mezuniyet belgesi (aslı ibraz edilmek kaydıyla sureti Belediyemizce tasdik edilebilir) 
 4. Yabancı okul mezunları için denklik belgesinin aslı veya noter onaylı örneği (aslı ibraz edilmek kaydıyla sureti Belediyemizce tasdik edilebilir.) 
 5. KPSS sonuç belgesinin ÖSYM sitesinden alınan doğrulama kodlu bilgisayar çıktısı. 
 6. Sürücü belgesinin aslı veya aslı ibraz edilmek kaydıyla Belediyemizce onaylanmak üzere fotokopisi, 
 7. Son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf (1 adet fotoğraf başvuru formuna yapıştırılacaktır.) 
 8. Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmadığına dair beyan,
 9. Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmadığına dair beyanı, 
 10. Hangi kadroya başvuru yaptığına ilişkin dilekçe. (Her aday şartlarını sağladığı yalnızca bir kadroya başvuru yapabileceklerdir.)

Nasıl Başvuru Yapılacak?

Adaylar, sözlü ve uygulamalı sınava katılabilmek için; 22.05.2023 – 26.05.2023 tarihleri arasında, yukarıda sayılan belgeler ile birlikte sağlık personeli gözetiminde boy ve kilo ölçümü yaptırmak üzere, İsmetpaşa Mahallesi Azerbaycan Bulvarı No. 25 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş adresine şahsen müracaat ederek başvuru sürecini tamamlayacaklardır.

İLANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ!

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
 • Emins 1 yıl önce Şikayet Et
  hikaye..mulakatta belli olur
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  70 puan az bence en az 90 puan olması lazım :)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Süleymancıları deşifre eden çağrı! Görmez'e itiraf ettiğin gibi...
Yakın takip başlıyor! Uymayan memura ceza verilecek