AFAD lise ve önlisans mezunu personel alımı yapacak! Başvurular ne zaman?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere; 215 adet boş pozisyona giriş (uygulama ve sözlü) sınavı ile sözleşmeli arama ve kurtarma teknisyeni alımı yapılacak.

AFAD lise ve önlisans mezunu personel alımı yapacak! Başvurular ne zaman?
AFAD lise ve önlisans mezunu personel alımı yapacak! Başvurular ne zaman?
GİRİŞ 13.10.2023 09:42 GÜNCELLEME 13.10.2023 09:45
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AFAD ortaöğretim ve önlisans mezunu adaylardan arasından personel alımı yapacağını duyurdu. Başvuru yapacak adayların son başvuru tarihi itibariyle 30 (otuz) yaşından gün almamış olmaları ve ÖSYM tarafından 2022 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmaları gerekmektedir.

AFAD BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

 • Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

 • Erkek adaylar için uygulama ve sözlü sınav tarihlerinde askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

 • Son başvuru tarihi itibarıyla 30 (otuz) yaşından gün almamış olmak. (17.10.1994 tarihinde veya sonrasında doğmuş olmak.)

 • Son başvuru tarihi itibarıyla en az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

 • Tartılma ve ölçülme çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.60 metre, en fazla 1.90 metre; kadınlarda ise en az 1.55 metre, en fazla 1.80 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg’dan fazla fark olmamak.

 • Fiziksel, ruhsal, görsel ve işitsel engelli olmamak.

 • Her türlü coğrafyada, fiziki koşulda ve iklim şartında arama ve kurtarma görevini yapmaya, her türlü vasıta ile seyahat etmeye herhangi bir engeli olmamak.

 • Süresi içinde ve usulüne uygun olarak giriş sınavına başvuruda bulunmuş olmak.

 • Adaylar sadece bir il ve öğrenim durumu için başvuruda bulunabilecektir.

 • Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmıyor olmak ya da kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel pozisyonlarında tam zamanlı olarak görev yapmakta iken sözleşmenin herhangi bir nedenle feshedilmesi halinde son başvuru tarihi itibariyle bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak. (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın Ek-1 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen istisnalar hariç olmak üzere) 

ORTAÖĞRETİM MEZUNU İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Bilişim Teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Harita-Tapu-Kadastro; İnşaat Teknolojisi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Kimya Teknolojisi, Makine ve Tasarım Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Metalürji Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Ulaştırma Hizmetleri alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen alanlardan mezun olmak.

 2. ÖSYM tarafından 2022 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak. 

ÖNLİSANS MEZUNU İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olmak kaydıyla; ön lisans düzeyinde öğretim veren kurumların “Acil Durum ve Afet Yönetimi” veya “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik” programları ile bunlara denkliği kabul edilen programlarından mezun olmak.

 2. ÖSYM tarafından 2022 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP93 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak.    

BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI

Adaylar başvurularını, 09 Ekim 2023 saat 10:00 - 17 Ekim 2023 saat 17:00 arasında e-Devlet üzerinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı/Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım veya Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresi üzerinden elektronik ortamda yapacaklardır.

İLANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ!

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 5
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Düz lise mezunlarını hiç ettiniz.hiç bir ilanda yerleri yok.madem böyleydi kaldırsaydınız sadece meslek liseleri kurulsaydı.siyasi parti hedef göstermiyorum bunun böyle olmasına izin vermeyin.
  Cevapla
 • Kerincsiz 8 ay önce Şikayet Et
  Lise mezunlarini istihdam etmeye doyamadi devlet. O zaman neden bu kadar cok universite actiniz. Cocuklari okuttuk hepsi issiz. Okumayip devlete girse emeklilikte bile universite mezununun iki kati maas alacak.
  Cevapla
 • liseli 8 ay önce Şikayet Et
  Okudunuz diye lise mezununun yaptığı işi yapmazsınız. Okumanın ardına saklanıp, işsiz kaldığınıza yanacağınıza elinize meslek alıp hayata atılsaydınız o zaman!!
  Cevapla
 • Osman 8 ay önce Şikayet Et
  Evet üniversite okumayan , cahil , vasıfsız kitle de bu ülkenin evladı ama önce kalifiye eleman varken nedir bu basit elemana yönelme? Okumayanin yeri bellidir ya sanayi ya hizmet , okumak suç oldu ülkede
  Cevapla
 • Osman Üzengici 8 ay önce Şikayet Et
  Üniversite okuyan atanlar bu memleketin evladı değil mi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Diyanet Türk hacıları şikayet ediyor iddiasını kim, neden yaydı? HURSAD Başkanı açıkladı
Tacikistan'da başörtüsü tamamen yasaklandı