Esed yeni şartlar sundu!

Halep'in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler bölgeye ulaşmasına rağmen Şii milislere ait kontrol noktalarında engellendi.

GİRİŞ 14.12.2016 14:44 GÜNCELLEME 14.12.2016 14:50
Bu Habere 170 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin arabulucuğu sayesinde gerçekleşen mutabakatla öncelikle sivillerin tahliyesini başlandı ancak Şii milisler tahliyeyi engelledi. Rejimin savaş uçaklarıyla Halep'i bombalamaya başladığını aktaran Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Direktörü, "Galiba her şey (ateşkes) bitti" dedi.

Görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, 33 otobüsün sabah gün ağarmadan Halep'in dışındaki ana caddeye park ettiğini ve kentin doğusundan çıkacak insanları beklediğini duyurdu. Dün varılan mutabakatla bu sabah saat 05.00 ' te başlayacağı duyurulan sivil geçişler de yasanan olumsuzluk ve engeller sebebiyle askıya alındı. Taraflar arasında görüşmeler sürüyor.

Kentteki gözlemciler ise, tahliye işleminin herhangi bir neden gösterilmeden ertelendiğini bildiriyor.

Muhalifler, rejim güçleri arasında yer alan İran destekli Şii milislerin sivillerin bölgeden ayrılmasına izin vermediğini aktarıyor.

PERŞEMBE GÜNÜNE SARKABİLİR

Tahliye işlemleri için üzerinde anlaşılan noktada bekleyen 20 otobüsün motorlarının çalıştığı, ancak Halep'in doğusunda muhaliflerin bulunduğu bölgelere hareket etmelerine izin verilmediği öğrenildi. Kapsamlı tahliye planının Perşembe gününe sarkabileceğinden endişe ediliyor.

YARALILARIN TAHLİYESİ BAŞLADI

Öte yandan, dün akşam sağlanan ateşkes kapsamında yalnızca  yaralı çocuk ve kadınlardan oluşan küçük bir grubun İdlip’e doğru yola çıktığı öğrenildi.

Halep’te kuşatma altında bulunan çoğunluğu kadın, çocuk ve yaralılardan oluşan kü.ük bir grubun tahliye işlemleri sabaha karşı başladı. Buldukları minibüslerle İdlib’e doğru harekete geçen Suriyeli grupların önü Esed güçleri tarafından kesildi. Saat 06.00’dan sonra geçişlerine izin verilen Halepli yaralılar, İdlip’e doğru hareket etti.

KIZILAY: BİN KİŞİ İDLİB'E GEÇTİ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'in doğusunda sağlanan ateşkesin ardından çalışmalarının hız kazandığını söyledi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "Doğu Halep'ten gece başlayan tahliyelerde şu an aldığımız bilgi, bin kişinin idlib'e geldiği, bu rakamın artacağı yönünde" dedi.

"HÜKÜMET ANLAŞMAYI ASKIYA ALDI ÇÜNKÜ..."

Rejime yakın bir kaynak, AFP'ye yaptığı açıklamada, hükümetin tahliye anlaşmasını askıya alma sebebini şöyle aktardı:

"Çünkü başta 2 bin savaşçının ayrılacağı ifade edilmişti. Şimdi 10 bin insan var. Hükümet ayrıca kentten ayrılacak kişilerin listesini istiyor. Çünkü aralarında esir ya da mahkûmlar olabilir."

YORUMLAR 170
 • Vanli Ömer 7 yıl önce Şikayet Et
  suriye şuanda buyuk şeytan iran ve rusyanin isgali altindadir
  Cevapla
 • Musa 7 yıl önce Şikayet Et
  Vanlı Ömer , PKK/PYD devleti kurmaya çalışan ABD işgalini de unutma , unutmuşsun.
  Cevapla
 • Adıyaman lı 7 yıl önce Şikayet Et
  Dünya daki bütün gayri Müslim lerin tek amacı müslüman lari yok etmek. O neden her türlü oyunu oynuyorlar. Bakın islam ülke lerinin büyük bir kısmında ölüm ve zulüm var. Allahın izniyle zafer İslamın olacak.
  Cevapla
 • ormancı dayı 7 yıl önce Şikayet Et
  Onlarda birlik olsunlar Arap ülkeleri ödlekliği acilen bırakmalı. Birlik olup bu savaşa karşı atak başlamalı.
  Cevapla
 • galip 7 yıl önce Şikayet Et
  şart sunuyor ya seni resmi gösterenlere söyle seninde onlarında sonu yakın
  Cevapla
 • Paşm123 7 yıl önce Şikayet Et
  BM nin Allah belasını versin, her nereye el attıysa aynı dış mihraklar gibi katliamlara göz yummuş seyirci kalmıştır. Srebrenica katliamı basit bşr örnek. İnsanları kandırıp ellerinden silahlarını alıp, avxıların önüne arılan av haline getiren BM.
  Cevapla
 • muradi kürdi 7 yıl önce Şikayet Et
  Soru. Birleşmiş milletler acaba kime karşı birleşmiş. Cevap İslama karşı
  Cevapla
 • adem 7 yıl önce Şikayet Et
  üstadım adını yanlış yazmayalım BM değil KM(Kirleşmiş Milletler)
  Cevapla
 • takım yıldızı 7 yıl önce Şikayet Et
  her türlü gelişmeden haberdar olmak için dogudaki batıdaki kuzey ve güneydeki başlıca gazeteleri takibe alalım.... nerede türke ve muslümana zulüm varsa dur demek lazım...
  Cevapla
 • çetin 7 yıl önce Şikayet Et
  büyük islam birleşmiş devletler topluluğu örgütü kurulmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Husilerden son dakika İsrail duyurusu! Tüm dünyaya resmen ilan ettiler
Dünyanın konuştuğu yatırım buraya yapılacak! Bakan inceledi