BM'den Kudüs açıklaması: Bu işin B planı yok!

BM, Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 'iki devletli çözüm' vurgusu yaptı.

GİRİŞ 06.12.2017 23:15 GÜNCELLEME 07.12.2017 09:31
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin "Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur." değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, ABD'nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri olduğu ilk günden bu yana İsrailliler ve Filistinliler için barış ihtimalini tehlikeye atacak tek taraflı tedbirlere karşı sürekli konuştuğunu anımsatarak, "Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur." ifadesini kullandı.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN ALTERNATİFİ YOK, B PLANI YOK"

Kudüs'ün, insanların kalbindeki yerini anladığını dile getiren Guterres, "Yüzyıllardır böyle oldu ve böyle olacak. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki iki devletli çözümün herhangi bir alternatifi yoktur. B planı yoktur." vurgusu yaptı.

Guterres, nihai meselelerin müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğine işaret ederek, BM Genel Sekreteri olarak İsrail ve Filistin liderlerinin görüşmelere dönmelerini destekleyeceğini ve kalıcı barış için elinden geleni yapacağını kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • hamza 6 yıl önce Şikayet Et
  Kokuuşmuş BM İsrailin Çiftliği BM İ SOYLARI
  Cevapla
 • yavuz 6 yıl önce Şikayet Et
  Sizde reste rest yapacaksiniz Ayasofya yi müze degil cami yapacaksiniz...!
  Cevapla
 • Taceddin 6 yıl önce Şikayet Et
  Dunya 5den buyuktur. Filistini tanima vakti de gelmistir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Meteoroloji paylaştı: Hafta sonu hava nasıl olacak?
İsrailli bakandan itiraf! Esirler önemli değil