ABD bayrağı üzerinden gövde gösterisi

Bağdat'ta ABD karşıtı Şii lider Mukteda El Sadr taraftarı onbinlerce kişi gösteri yaptı. Gösterilere katılanlar ABD bayrakları üzerinde yürüyüş yapıp Irak bayrağı taşıdı.

ABD bayrağı üzerinden gövde gösterisi
ABD bayrağı üzerinden gövde gösterisi
GİRİŞ 26.05.2011 16:16 GÜNCELLEME 26.05.2011 16:16
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Bağdat'ın doğusunda yer alan ve çoğunluğu Şii olan Sadr semtinde düzenlenen gösteri yürüyüşünde Amerikan kuvvetlerinin 2011 yılının sonuna kadar çekilmesi talep edildi. Sadr grubunun askeri kanadı olan Mehdi ordusunun silahsız olarak katıldığı yürüyüşte aşiret şeyhleri, din adamları, çocuklar ve kadınlardan oluşan binlerce kişi yürüdü. Gösteri yürüyüşünde, " Amerika'ya hayır", "İsrail'e Hayır", "İşgal kuvvetleri Irak'ı terket", "Zulme hayır", "Yolsuzluğa hayır" sloganları atıldı.

Mukteda Sadr'ın yardımcısı Seyit Hazım El Araci gösteride yaptığı konuşmada, bu gösterinin Irak'ta Müslüman, Hristiyan, Arap, Kürt ve Türkmenlerin birlik halinde olduğunu gösterdiğini söyledi. El Araci, 2011 yılının sonuna kadar Amerikan kuvvetlerinin Irak'ı terketmemesi halinde, Iraklıların "birer saatli bomba olacağını ve canlı saatli bombaları saymanın mümkün olamayacağını" kaydetti.

Bu arada, Sadr grubundan milletvekili olan Maha El Duri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünkü gösterinin ABD ve Irak'taki Amerikan işgalinin sürmesini isteyenler için ciddi bir mesaj olduğunu belirtti. Hangi durumda olursa olsun Amerikan işgalinin sürmesini kabul etmeyeceklerini dile getiren El Duri, "Birileri Irak güvenlik güçlerinin eğitim, teçhizat ve silahlanma yönünden hazır olmadığını ileri sürse de bu gösteri, Irak halkının birlik olduğunu ve kendi güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu kanıtlıyor. Amerikan güçlerinin Irak'ta kalma süresini uzatmak ihanettir. Amerika Irak halkının sesine kulak vermek zorunda. İşgal kuvvetlerini çıkarmak için her yönteme baş vuracağız. Direnmek hakkımızdır. En son Amerikan askeri ülkemizden çekilinceye kadar direneceğiz" dedi.

Gösteriye Musul, Telafer, Samarra gibi bölgelerden binlerce Sünni Arap ve Türkmen de katıldı.Yürüyüşe katılan Türkmen milletvekili Fevzi Ekrem, Irak halkının Bağdat'ta bir olup işgale hayır dediğini, Telafer'den Bedri'ye uzan Türkmen bölgede kalan Telafer, Kerkük, Tuzhurmatu, Dakuk'tan Türkmen gençlerin gösteriye katıldığını söyledi. Ekrem, "Gösteriye katılanlar, Irak'ın birlik ve bütünlüğü için Irak'a ve kamuoyuna seslendiler. Bu gösteride halk, işgal kuvvetlerinin 31.11.2011'e kadar çekilmesini talep etti" dedi.

Göstericiler Sadr semtindeki yollara çizilen ABD, İsrail ve İngiliz bayraklarının üzerinden geçti. Gösteride ayrıca ABD ve İsrail bayrakları yakıldı.

Iraklı liderler, Amerikan askerlerinin yıl sonundan sonra da ülkede kalıp kalmamasını tartışıyor. Washington ise 46 bin Amerikan askerinin bir bölümünün 31 Aralık 2011'den sonra da Irak'ta kalmasıyla ilgili olarak Iraklı yöneticilerin bir an önce karar vermesini istiyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • mustafa ulvi 10 yıl önce Şikayet Et
  Bunu yapanlar İslam'ı temsil edemez.!!. Irak savaşından önce de yüz binlerce askerinizi yürttünüz ama hiçbiriniz silah çekip mücadele edemediniz. Yapmayın, bunlar çok küstahça şeyler. Okuyup, silah üretmeniz, müslüman gibi yaşamanız gerekirken onları tahrik ediyorsunuz. Bu nedir? Güç dengesi bile yok. Adam gelip kafanızı ezse binlerce müminin katliamına sebep olacaksınız. Cahil herifler sizi. Siz mi islam ı ihya edeceksiniz..! Ey müminler bunlara asla destek vermeyin. Bunların gafleti zulmettir.
  Cevapla
 • erdal 10 yıl önce Şikayet Et
  geride kalan 1 milyondan fazla olum u saymaz isek degismis pek bisey yok gibi son 20 yilda irak ta. 1990 larda bagdat ta liks bir otel idi sanirim ve kapida saddam iceri giriyor girisin zemininde abd bayragi herkes ustunden gecmekte olmus2011 durum gene ayni yerde abd bayragi herkes ustunden gecmekte ne oldu simdi abd ne kazandi irak ta koca bir hic petrol calamadi bu savas abd ye milyarlarca dolara patladi sonra afganistan o da zarar ettirdi peki ne oldu simdi heryone saldiran abd birakin iran i suriye ye vurmaya cekinir oldu cunku ekonomisi cok zayif parasi yok savasacak ve 2. dunya savasindan beri girdigi tum savaslari hep kaybetti viyetnamdan irak a hepsinde kayip var medyasi cok guclu propagandasi guclu ancak artik millet soruyor neyi kazandik diye kocaman bir hic iste abd bu kocaman hiclerin devleti
  Cevapla
 • Tamer Demirbozan 10 yıl önce Şikayet Et
  Abdullah arkadaşım doğru söylüyor. Bu millet hiçbir zaman hiçbir ülke bayrağını ayaklar altına alıp çiğnememiştir. Neticede Amerikan halkına yapılan bir saygısızlık. Dediği gibi Kuran yakan papazdan bunlarında bir farkı yok. Haksa iki önce çuvaldızı kendimize batıralım. Bu tip olaylar hoş değil. Tasnif edilir bir yönü yok. Sorun varsa savaş açılır. Tutupta bayrak çiğnemenin anlamı yok. Tamam zulme başkaldırı olsun. Direniş olsun ama şii kardeşlerimiz seviyelerine mukaet olsun. Hoş değil. Yanınızdayız ama hareketlerinize biraz daha dikkat. Tasnif edilir bir yönü yok
  Cevapla
 • emre iyidoğan 10 yıl önce Şikayet Et
  Devam edilmeli.... "Geçti Bor'un pazarı sür eşeğini Niğde'ye" demek yerinde gözükebilir. Her ne kadar Amerika, Irak'ı işgal ettiğinde kimse direniş göstermese de bunu Irak halkına mâl edemeyiz. Saddam Hüseyin'in şu anki Kaddafi gibi önceden Amerika'dan yardım alıp sonradan Amerika karşıtı gözüktüğünü biliyoruz. Amerika karşıtlığı sadece göz boyamasıydı. Yani Saddam da Amerikan uşağıydı. Bu haberi duyunca sevindim. Demek ki Amerika'nın nüfuzunun daralması için çalışmalara başlanmış. "Durmak yok yola devam" diyelim Müslüman kardeşlerimize. Allah yolunuzu açık etsin...
  Cevapla
 • Abdullah Ademoğlu 10 yıl önce Şikayet Et
  YANLIŞ BİR TEPKİ. Yarın onlarda senin Allahu ekber yazılı bayrağını ayaklar altına alıp çiğnediğinde manen zararlı çıkan sen olursun zira rasulullah s.a.v onların ilahlarına sövmeyin onlarda sizin ilahınıza söver diyerek ölçüyü koymuştur.Başka şekilde tepkiler gösterilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İngiltere'den flaş iddia: Rusya'nın planını açıkladı
Son dakika: Bölgede sıcak temas! MSB duyurdu, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi..