Vural: Böyle bir zorbalık olur mu!

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Bu ülkenin askerini,polisini öldürenler karşısında gözlerini bağlayan hükümet, bugün gezi parkında 'ağaçlara dokunmayın' diyenlere biber gazı sıkıyor, çadırları yakıyor.Böyle bir zorbalık olur mu " dedi.

Vural: Böyle bir zorbalık olur mu!
Vural: Böyle bir zorbalık olur mu!
GİRİŞ 31.05.2013 15:18 GÜNCELLEME 31.05.2013 15:18
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vural, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarıyla ilgili soru üzerine, bugün vicdanları yoranın yürütme olduğunu savundu.

Yürütmenin,sadece insanların değil, uygulamalarıyla hukukun da vicdanını yorduğunu öne süren Vural, "vicdanı yorulmayan hiçbir yer kalmadığını" ifade etti.

"Anayasa Mahkemesi Başkanı bile vicdanların yorulduğundan bahsediyorsa, bu, gerçekten önemli bir dönemeçte olduğumuzu gösteriyor" diyen Vural, "Demokrasimizin geleceği tehlikede" dedi. Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlerle ilgili bir soru üzerine Vural, şunları kaydetti:

"Başbakan, İstanbul'un fethinin yıldönümünde Fatih'ten bahsediyor ama Fatih 'bir dal koparanın başını koparırım' diyor. Bu, rantçı bir anlayışın tipik bir tezahürü. Her şeyi maddeci bir zihniyetle değerlendiren, muhafazakar değerlerden uzak, para ve madde ilişkisiyle meselelere bakan bir zihniyetin geldiği nokta. Niye İstanbullular'a sorulmuyor  'Ben yaptım oldu' anlayışı.

Bu ülkenin askerini,polisini öldürenler karşısında gözlerini bağlayan hükümet, bugün Gezi Parkı'nda 'ağaçlara dokunmayın' diyenlere biber gazı sıkıyor, çadırları yakıyor.Böyle bir zorbalık olur mu  Çadır yakmak olur mu  Hükümet, elinde silah olanın yanında boynu büküktür ama mazlumların yanında zalim olmaktadır.

Gidin, Şırnak Hakkari karayolu üzerinde çadır var. Çadırda PKK ve KCK paçavraları var. Niye onları indirmiyorsunuz  Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın dediği zihniyet, Gezi Parkı'nda da uygulamadadır. Üstelik bu talimatın Başbakan tarafından verilmiş olduğu görülmektedir. Despot bir yönetim anlayışının tipik bir örneğidir Gezi Parkı'nda yaşananlar. Allah insanları biber gazından korusun."

-"Dışlayıcı tavır"

Vural, bir gazetecinin, "Haşim Kılıç'ın açıklaması alkol yasasıyla ilişkilendirildi. Siz de bu yasaya destek verdiniz. Pişmanlık duyuyor musunuz " sorusuna, "Hayır. Biz, gençlerin her türlü bağımlılıktan uzaklaştırılmasını doğru buluyoruz ama bunu bir dini tartışma, yaşam tarzı tartışması yerine gençleri korumak için, objektif bilimsel esaslara dayalı olmasını istiyoruz" karşılığını verdi.

2001'de koalisyon hükümeti döneminde bu konularla ilgili tedbirler aldıklarını ancak bunları hiç kimsenin "hayat tarzına müdahale" olarak algılamadığını ifade eden Vural, "Başbakan'ın kimseyi azarlamaya hakkı yoktur. 'İçeceksen git evinde iç.' Sigara ile ilgili 'zehir odaları koysunlar orada içsinler...' Bu tür meselelerde Başbakan'ınortaya koyduğu tavır, yok edici, yok sayıcı, dışlayıcı tavırdır.Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın değerlendirmesi siyasal düşünce olarak doğru" dedi.

Başbakan'ın fetva verdiğini öne süren Vural, "Başbakanlık fetva makamı değil. Hukuk devletine yaşıyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Buğra Cemal 9 yıl önce Şikayet Et
    Pkkyla mutlu mesut günler dileriz.. MHP Bursa - İzmir ve Adana mitingindeki milyonları gördünüzmü. Bu ülke basını haber yapmadı ama dış basın haber yaptı. İngilterede mhpnin izmirde 2 milyon kişi topladığını söyledi ve bu bir rekor. Şimdi sırada Erzurum var. Erzurum'u iyi görün. Medya sansür uyguluyor diye Mhp'yi güçsüz sanıyorsunuz :)
    Cevapla
  • Ahmet Gül 9 yıl önce Şikayet Et
    Yine CHP nin kuyruğunu kaldırıp bir yerlere bakıyor MHP. ve ordan cıkan kokudan bir şeyler öğreniyorlar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Depremden etkilenen birinci ve ikinci derece yakınlarınızı buradan sorgulayabilirsiniz!
Haber7 depremden en çok etkilenen bölgeye girdi! 55 binadan sadece ikisi ayakta kaldı