Ermenilere vatandaşlık için ilk sinyal

1915 olaylarına ilişkin başbakanlık açıklamasını "İnsani görev, resmi tutuma dönüştü" şeklinde değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, isteyen Ermenilere vatandaşlık statüsünün tekrar verilmesinin de gündeme gelebileceğini söyledi.

Ermenilere vatandaşlık için ilk sinyal
Ermenilere vatandaşlık için ilk sinyal
GİRİŞ 24.04.2014 17:26 GÜNCELLEME 24.04.2014 17:32
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Aktay, mağduriyetlerin giderilmesi için elimizden geleni yaptık derken şöyle konuştu:

İNSANİ GÖREV, RESMİ TUTUMA DÖNÜŞTÜ

Biz bir adım bekleyerek bir adım atmadık. Türkiye olarak biz insani bir görev yaptık. Bu insani görev resmi bir tutuma bugün dönüşmüş oldu ama AK Parti olarak bizim öteden beri görüşümüz bu istikametteydi. Bu istikamette olduğumuzu da dost düşman herkes biliyordu. Dost düşman herkese önceden duyurmuştuk ki evet acılar çekilmiştir, Ermenilerin çekmiş oldukları bizim de acılarımızdır. Ermeniler o dönemde bu ülkenin vatandaşlarıdır. Bu ülkede hasbelkader tehcir edilmiş olduğu bilinen insanlar o dönemde Osmanlı toprakları dışına tehcir edilmemişlerdir. Osmanlının içerisindeki başka bir bölgeye aktarılmıştır o insanlar. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra parçalanma meydana gelmemiş olsa, o Ermeniler hala bizim vatandaşımız olmaya devam edeceklerdi. Sonradan meydana gelen ulus devlet haline geçme sürecinde, duygularımız da aynı şekilde parçalanmış bölünmüş bir tür farklı komplikasyonlara, karmaşalara, komplekslere yol açmış travmalar yaşadık hep beraber. Bu travmaların bugün üstesinden gelmek öyle kolay bir şey değil. Bizim baştan itibaren tutumumuz budur. Acıları ayrıştırmadan, acıları yarıştırmadan, günümüze faturalar da çıkarmadan o dönem yaşanmış olan tüm acıları sahipleniyoruz. O acılar hepimizin acılarıdır.

ERMENİLERE VATANDAŞLIK GÜNDEME GELEBİLİR

Bugün Türkiye tartışmaya çok açık bir ülke. Özellikle demokratikleşme konusunda 12 yıl içerisinde gerçek anlamda bir devrim meydana gelmiştir. Türkiye hangi ırk, etnisite veya dini gruptan olursa olsun, hangi maddi seviyeye ait olursa olsun herkesin özgür ve eşit vatandaşlık hakkını rahatlıkla kullanabildiği bir ülke haline gelmiştir. Neticede Türkiye'de Ermeniler de yaşamaktadır, Ermeniler de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Bunlar bizim azınlıklarımızdır bile demiyoruz biz. Ermenilerin ve diğer unsurların, dini azınlıkların özellikle 1. Dünya Savaşı sonrasında oluşan şartlarda, bazı ülkelerle karşılıklı ilişkiler çerçevesinde yapılmış olan bir takım düzenlemeden doğan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda tek taraflı olarak biz üzerimize düşen görevleri yaptık. Daha da yapılması gereken şeyler olabilir. Telafi anlamında olması gerekiyorsa, vatandaşlık statüsünü isteyen Ermeni vatandaşlara tekrar verilmesi hususunun Türkiye'nin kendini kapatabileceği bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Bu olabilir, tekrar değerlendirilebilir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. 

YORUMLAR 7
 • suzane 9 yıl önce Şikayet Et
  tesekkur ederıs Turkıye..barıs ve huzur olsun.
  Cevapla
 • mehmet akif 10 yıl önce Şikayet Et
  ANTEP MİLLİ MÜCADELESİN de ninelerimizi , dedelerimizi katleden FRANSIZ lar ve baş yardımcıları ANTEP li ERMENİLER .... BİZ MÜSLÜMAN TÜRK ler ANTEP ismini müttefik olan antepli ermeniler ve işgalci fransızlarla SAVAŞARAK , BİNLERCE ŞEHİTLER vererek GAZİANTEP yaptık... eğer bu GAZİKENT e ERMENİLER tekrar yerleşecekse GAZİ ismini ANTEP ten ÇIKARTINIZ ..... VATAN HAİN İ ERMENİ leri ANTEP te İSTEMİYORUZ ...!
  Cevapla
 • mehtap dalgalı 10 yıl önce Şikayet Et
  sizler onların dinine geçmedikçe onlar asla sizden olmazlar . Sen onların, kendi dinlerine uymadıkça ne yahûdiler, ne de hıristiyanlar senden râzı olmazlar -Ayet-
  Cevapla
 • dudu durdu 10 yıl önce Şikayet Et
  önce uygur ve ahıska türklerini alsak nasıl olur. ermenileri herkes alıyor zaten. Ermeniler kendi ülkelerinde bile kalmıyor fransaya amerikaya gidiyor. Orta asya türklerinin daha çok ihtiyacı var kapılar açılacak göç alınacaksa. Ermeniler kinlerini gelecek nesillere aktararak kültürlerini ayakta tutuyor. Bu da çocuklarımızın torunlarımızın başına yeniden büyük bir sorun açabilecekleri anlamına gelir. Kanuninin kapitülasyonlarına dönmesin iş. Büyük devlet güçlü zamanında birkaç imtiyaz verdi 100 yıl geçmeden bu imtiyazlar sorun olmaya başladı. Bu arada Taylanddaki türkler ne oldu. ne zaman gelecek soydaşlarımız?
  Cevapla
 • NurYolu 10 yıl önce Şikayet Et
  ermenilerin ne zulum yaptığını kimse söylemiyor. olan oldu biten bitti herkes oturduğu yerde oytursun ne vatandaşlığı gitsinler ermenistanda yaşasınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Arda Güler'i konuşuyor!
Polonyalı çiftçilerden çirkin provokasyon!