Davutoğlu'ndan İhsanoğlu'na gönül dili dersi!

Bakan Davutoğlu, birden fazla dil bilen İhsanoğlu'nun Myanmar'da susturamadığı galeyana gelmiş kalabalığı nasıl sakinleştirdiğini anlattı:

GİRİŞ 07.08.2014 15:10 GÜNCELLEME 07.08.2014 17:22
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ülke TV'de Turgay Güler'in Sıradışı programına konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2012 yılının Ağustos ayında Myanmar'a gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında yaşanan bir enstanteneyi paylaştı.

Davutoğlu, birden fazla dil bilen İhsanoğlu'nun susturamadığı galeyana gelmiş kalabalığı nasıl sakinleştirdiğini canlı yayında anlattı.

Görüntülerde, elinde megafonla orada toplanan insanları İngilizce 'susun, susun' diyerek susturmaya çalışan İhsanoğlu, kalabalığı sakinleştirmeyi başaramazken 'Susmazsanız bak gideriz' diyerek tehditvari bir ifade de kullanıyor.

Bu sırada devreye giren Davutoğlu, "Esselamü Eleyküm, Esselamü Eleyküm, Esselamü Eleyküm, Esselamü Eleyküm Ya İhvan (Ey karşelerim)" diyerek kalabalığı sakinleştirmeyi başarıyor.

Kalabalık da Davutoğlu'na coşkulu bir şekilde, "Ve Aleyküm Selam" diyerek coşkulu bir şekilde mukabelede bulunuyor.

İşte insanın tüylerini diken diken eden o görüntüler ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile Myanmar'da bulunduğu sırada yaşanan etkileyici olayla ilgili canlı yayındaki yorumu:

"İSTERSENİZ 10 DİL BİLİN, HALKIN GÖNÜL DİLİNİ BİLMEZSENİZ İŞE YARAMAZ"

Selamın evrensel bir dil olduğuna değinen Davutoğlu bu durumu şöyle yorumladı: "İngilizce veya Fransızca bilmek değil de mesele o kitlenin hissedip duymak istediğini ifade etmektir. Bu bizim iç siyasetimiz için de böyledir. Halkın duymak istediğini konuşmak siyaset için en önemli şarttır. 10 dil bilebilirsiniz. Bu övünülecek bir şey değil. Önemli olan gönül dilini bilebilmektir. İnsanlarla dürüst bir iletişim kurabilmektir."

"MADEM YANLIŞ YAPIYORDUK 10 YILDIR NİYE BİR KERE UYARMADINIZ"

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP ve MHP'nin çatı adayı olarak gösterilmesinin ardından Ekmeleddin İhsanoğlu'nun hükümete yönelik tavır değişikliğine ve eleştirilerine de değinen Davutoğlu,  "12 yıl birlikte çalıştığınız bir ekibi, eğer o 12 yıl birlikte çalıştığınız ekibi Ortadoğu'yu ve dünyayı çok iyi biliyorsanız ve samimiyseniz niye şimdiye kadar hiç uyarmadınız.

Bana desin ki Ekmeleddin Bey, "Sayın Bakan sizi şu vakit aradım Suriye politikanızın yanlış olduğunu söyledim. Şurada şunu yapsak diye tavsiyede bulundum ama siz dinlemediniz." Dediği bir tek olay hatırlatırsa, ben bugün söylediklerini kale alabilirim. 10 yıl boyunca, cumhurbaşkanı adayı olana kadar hep dış politikayı övmüşseniz; Başbakanımıza ve bana karşı her türlü riyakârane tutumu takınmışsanız, bizim dış ilişkilerimizle ilgili olmadık handikaplara sebebiyet vermişseniz... Bunları hatırlatırken bile hicap duyuyorum. Şu anda en iyi olduğunu iddia ettiği ülke ile neredeyse aramızı bozma noktasına getirmiştir. Ekmeleddin Bey'in bazı tutumları... Kendisi bunu çok iyi biliyor. Siz bütün bunları yaptıktan sonra bir gün bir makam için, bütün bu müktesebatı yok sayıp sanki 10 yıldır bize karşı siyasi mücadele vermiş bir partinin genel başkanı gibi, karşımıza geçip yalan söylerseniz; yalan açık bunu net bir şekilde ifade ediyorum. Benim Birleşmiş Milletlerde bulunmama tesadüfi diyor. Nerede tesadüfi... Yalan söylüyor. Kendisi orada yoktu. Ben kendisine şu soruyu sordum: Filistin devlet olarak ilan edildiğinde neredeydin? Çıksın desin ki daha önemli bir işim vardı." şeklinde konuştu.

Davutoğlu'nun konuk olduğu Sıradışı programının tamamını izlemek için tıklayın.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • hancı 5 yıl önce Şikayet Et
  ali. bu davutoğlunun verdiği selam değildir. türkiyenin selamıdır biz buradayız demektir. yanınızdayız demektir. bu orta doğuya verilen selamdır.
  Cevapla
 • Ahmet Tokkan 5 yıl önce Şikayet Et
  ARADAKİ FARK BU. biri dört dörtlük müslüman,diğeri israil kasabı olan eski başbakan arael şeron için çok iyi bir devlet adamıdır diyen münafık,işte aradaki fark,inanmıyorsanız bu akşam tgrt de melih gökçek anlattı bunuda hayretler içerisinde kaldım,açın sorun bu rezaleti.
  Cevapla
 • Süleyman Mavuş 5 yıl önce Şikayet Et
  Sayın DAVUTOĞLU'na BAŞBAKANLIK yaraşır.... Bu tarz, bu yaklaşım, bu birikim, bu samimiyet ve iman ile size yeni dönemde BAŞBAKANLIK yaraşır...
  Cevapla
 • Ruhi Kara 5 yıl önce Şikayet Et
  TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU. ALEYKUM SELAM ! İHVAN VE İHVAN ... Allah ondan razı olsun Ahmet Davutoğlu baba adamdır. İmanı ve Kuranı vardır. Demekki 100 dilden bilseniz fayda etmiyor. Gönüllere hitabı bilmek gerekir. İllede bilmek illede bilmek...
  Cevapla
 • levent ert 5 yıl önce Şikayet Et
  aleykum selam. izlerken dayanamadım ağladım yarabbi davutoglunu koru ve aleyküm selam rabbim sizleri hukumetinizi korusun rabbim hizmetlerinizi daim kılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TBMM'de tepki çeken görüntüler
Son dakika haberi: 4 Haziran koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı