İşte bu da HDP'nin seçim vaatleri!

HDP seçim bildirgesinde vaatlerini 12 bölümde sıralayacak. Birçok akademisyen ile oluşturulan bildirgede çeşitli alanlarda vaatler yer var.

İşte bu da HDP'nin seçim vaatleri!
İşte bu da HDP'nin seçim vaatleri!
GİRİŞ 21.04.2015 06:09 GÜNCELLEME 21.04.2015 06:09
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da partinin kurduğu seçim merkezlerinde hazırlanan bildirgenin ana başlıklarını ekonomi, ekoloji, sosyal haklar, demokrasi, Kürt sorunu, kadın, gençlik, LGBT, halkların inançları, temel sorunlar (yoksulluk, işsizlik, eğitim gibi) ve emek oluşturuyor.

Birçok akademisyenin katkısı ile oluşturulan bildirgede, zorunlu askerliğin kaldırılmasından HES’lerin kapatılmasına kadar çeşitli alanlarda vaatler yer alıyor.

Öne çıkan başlıklar şöyle:

ASİMİLASYONA HAYIR: Azınlıklara yönelik asimilasyon politikalarına son verileceğine vurgu yapılacak. Zorunlu din dersinin kaldırılacağı belirtilecek.

ZORUNLU ASKERLİK: Kürt sorununun çözümü ile oluşacak toplumsal barışla zorunlu askerlik uygulamasına gerek kalmayacağının belirtileceği bildirgede, Terörle Mücadele Yasası’nın yenileneceği vurgulanacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ: HDP’nin çözüm sürecine ilişkin önerilerinin temel çerçevesini, İmralı ve hükümet heyetlerince Dolmabahçe’de açıklanan mutabakat metni oluşturacak.

HES’LER KAPANACAK: “Yeni Yaşam Yeşildir” sloganı ile “Yaşam hakkı sadece insanlar için değildir” denilecek olan bildirgede, çevreye zararlı, doğal yaşamı tahrip eden hidroelektrik santral (HES) projelerinin iptal edileceği ve kömür santrallarının kapatılacağı vurgulanacak.

BAŞKANLIĞA HAYIR: “Türkiye’de güçlendirilmiş bir demokratik parlamenter rejim ve güçlendirilmiş bir yerel demokrasi mümkün” ifadesiyle yetkilerin bir kişide ve merkezde değil halkta ve yerel yönetimlerde toplanması gerektiğine işaret edilecek. Bunun için başkanlık sistemine “Hayır” denilecek.

İKİNCİ ÖĞRETİM PARASIZ: Bildirgede, üniversite öğrencilerinin ikinci öğretim harçlarının kaldırılacağı vaat edilecek.

EV KADINLARINA ÜCRET: HDP, ev kadınlarına yönelik bir maaş düzenlemesi yapılacağını beyan edecek.

HALK ANAYASASI: Anayasa’daki cinsiyetçi ifadelerin temizleneceği vurgulanacak. Bu kapsamda lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüellerin (LGBT) maruz kaldıkları homofobi ve transfobi temelli ayrımcılığa “Dur” denileceği belirtilecek. ‘Devlet Anayasası’ndan ‘Halk Anayasası’na geçiş vaadinde bulunulacak.

ELEKTRİK DESTEĞİ: HDP’nin seçim bildirgesinde tüketicilerin kullandığı elektriğin bedelinin bir kısmının devlet tarafından karşılanması sözü de verilecek.

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 14
 • adsız 5 yıl önce Şikayet Et
  ben de inandım :)))
  Cevapla
 • Fransız Olma 5 yıl önce Şikayet Et
  Bir söze bakarım. Söz mü diye. bir de söyleyene bakarım adam mı diye.
  Cevapla
 • yakup 5 yıl önce Şikayet Et
  lan olum HESleri ve kömür santrallerini kapatırsan bedava vereceğin bir elektrik olmaz artık:)))
  Cevapla
 • mühendis 5 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye yi 100 yıl geriye götüreceğiz diyor işte.ne güzel vaatler anlayana.:))
  Cevapla
 • hurra 5 yıl önce Şikayet Et
  lgbt lere düzenleme gelecekmiş, ne ayaksınız oglum:)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarihi fırtlatma gerçekleşti! Dünya bu ana kilitlendi
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları