Demirtaş'tan Mursi'ye idam kararına tepki

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mursi hakkında verilen idam kararına tepki gösterdi.

Demirtaş'tan Mursi'ye idam kararına tepki
Demirtaş'tan Mursi'ye idam kararına tepki
GİRİŞ 16.05.2015 23:35 GÜNCELLEME 16.05.2015 23:35
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararına işaret eden Demirtaş, bu ülkede yaşananların ibret verici olduğunu kaydetti.

Demirtaş, şunları söyledi:

"Orada seçilmiş bir cumhurbaşkanına darbe yaptılar, bugün de idam cezası verdiler. Buradan Mursi'ye verilen idam cezasını açıkça kınadığımızı belirtmek istiyorum. Bütün uluslararası kamuoyu da bu konuda duyarlı olmalı. Darbe yönetimi Mursi'ye verilen idam cezasını Mısır Müftüsünün onayına gönderecek, eğer müftü onaylarsa idamlar başlayacak. Biz sessiz kalmayacağız. Dünyanın neresinde kime uygulanırsa uygulansın haksızlığı asla kabul etmeyeceğiz. Bir şeye dikkatlerinizi çekmek istiyorum: 'Mısır Müftüsü onaylarsa' kim bu müftü? Devletin müftüsü. Yani bir din adamı devletin emrinde olursa, dinin, Allah'ın emirlerini değil, yöneticilerin emirlerini uygular. O nedenle bizler inançlarımız özgür olsun diye eleştiri yaptığımızda bizi dinsiz ilan ediyorlar. Buradan onlara bir kez daha sesleniyorum. Çok şükür biz de Müslüman evladıyız, hiçbir zaman söylemediğimiz laflar üzerinden bize hakaretler, küfürler, iftiralar yağdırdılar."

HDP'nin baraj altında kalması ve AK Parti'nin gücü kendisinde görmesi halinde Suriye'de bir savaş başlatılacağını ileri süren Demirtaş, "Suriye'de ciddi ciddi bir savaşa hazırlanıyorlar. HDP barajı aşamazsa Allah korusun bunlar Suriye'de açıkça bir savaş başlatacak. Hazırlıklar onu gösteriyor. Genelkurmay Başkanı'nın 15 gün izne ayrılıp 'Ameliyat oldum' şeklinde duyuru yapması da hayra alamet değil. Bugüne kadar ilk ameliyat olan genelkurmay başkanı da bu değil. Ama hiç biri duyrulmazdı" diye konuştu.

YORUMLAR 7
 • lomın 8 yıl önce Şikayet Et
  ınadına hdp helal olsun sana guzel ınsan
  Cevapla
 • HDP 8 yıl önce Şikayet Et
  inadına hdp
  Cevapla
 • müslim 8 yıl önce Şikayet Et
  helal işte böyle ortak tavır takının darbe lanettir
  Cevapla
 • ordulu 8 yıl önce Şikayet Et
  Türübünlere oynuyor
  Cevapla
 • cebrail 8 yıl önce Şikayet Et
  allah sonumuzu hayr etsin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye yapılan teknoloji darbesi! 350 Milyar dolar kayıp
'Türk Escobar'ın çetesine darbe! 20 milyar liralık mal varlığına el konuldu