Bahçeli: Kentsel dönüşüm rant kapısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Düzce'de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen mitingde halka seslendi.

Bahçeli: Kentsel dönüşüm rant kapısı
Bahçeli: Kentsel dönüşüm rant kapısı
GİRİŞ 28.05.2011 13:50 GÜNCELLEME 28.05.2011 13:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde terör saldırılarının yaşandığını belirterek, ''Sayın Başbakan terörle mücadelede üstün başarı sağlayacağı yerde partileri suçluyor. 'Senin mitinginde şunlar vardı' diyor. Peki seninkinde kim vardı? Bunların üzerinde hiç durmuyorsun'' dedi.

Bahçeli, partisinin Düzce'de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen mitingde halka seslendi.

12 Haziran'daki seçimlerin tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Bahçeli, seçimleri ''kavşağa sürüklenmiş Türkiye için karar anı ve dönüm noktası'' olarak nitelendirdi.

Türkiye'de terör örgütünün her yerde eylem içinde olduğunu ifade eden Bahçeli, şunları söyledi:

''İstanbul'da eylemde, Diyarbakır'da eylemde, Hakkari'de eylemde. Ama Sayın Başbakan terörle mücadelede üstün başarı sağlayacağı yerde partileri suçluyor. 'Senin mitinginde şunlar vardı' diyor. Peki seninkinde kim vardı? Bunların üzerinde hiç durmuyorsun. Terörün kökünü kazımak gibi bir gayretin içine girmiyorsun, demokratik açılım zırvası ile memleketi etnik kökenli bölünmeye doğru götürüyorsun. Bunlarla ilgili de 12 Haziran öncesi Anayasa değişikliği yapacağını, ileri demokrasi, özgürlük kavramlarını öne çıkartarak yine vatandaşı aldatarak, kandırarak seçimlerden sonuç almaya çalışıyorsun. Bütün bunlar bu şekliyle devam ederken büyük sıkıntılarda beraberinde geliyor. Bu böyle devam etmemeli, devam edemez. Hangi partiden olursak olalım hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Yanlış yönetimler sadece muhalefet oyu kullanmış vatandaşları ezmiyor, iktidarın üst kademedeki yakınları, yalakaları, hanedanlarının dışında o partiye oy verip de hala işsiz ve yoksul kalan vatandaşlarımızı da eziyor. Öyleyse bu iktidarın üçüncü döneminin olmaması lazım.''

-''ALTLARINDA CİPLER VAR''-

Türkiye nüfusunun yüzde 46'sının mevcut geliriyle geçinemediğini, yüzde 43'ünün çocuklarına ve kendisine yeni kıyafet alamadığını, yüzde 38'inin yeterli ısınamadığını, yüzde 57'sinin borçlandığını, borçlananların da yarısının borcunu ödeyemez duruma geldiğini savunan Bahçeli, şunları söyledi:

''Böyle bir Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin üçüncü döneminin olmaması lazım. Ama bunlar üçüncü dönem iktidarlarını mutlaka sağlamak istiyorlar. Bu kadar başarısızlığa rağmen çıraklıklarında, kalfalıklarında hiç eser yokken, ustalığa soyunanlara sormak lazım. (9 yılda ne çırak olmuşsun ne kalfa olmuşsun, hayali ustalıkla da milleti kandırmaktan vazgeç artık) demek lazım. Bunlar bir yolunu bulmuşlar. Nedir o? Bir mutlu azınlığımız var, bu mutlu azınlık da yeni AKP'li zenginler grubu. Dün at arabası yokken bugün çocuklarının altından son model Land Rower cipleri var. Ortadoğu sultanlarına heveslenerek evlerini buna göre dizayn etmeye başlamışlar ama AKP'ye oy veren vatandaşlar hala gecekondu da. Şimdi de 'kentsel dönüşüm' adı altında gecekondulara el koyup kendi müteahhitlerine vererek yeni rant kapılarını kendi müteahhitlerine açıyorlar.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gitme vakti gelmiştir. Bu iktidar yıpranmıştır, tükenmiştir, yapacağı bir şey kalmamıştır'' dedi.

Bahçeli, Düzce'de partisince Atatürk Anıtı önünde düzenlenen mitingde halka seslendi.

Seçimlere az bir zaman kaldığını anımsatan Bahçeli, vatandaşlardan sandığa giderek oy kullanmalarını istedi. Vatandaşlardan akıl süzgecinden geçirerek, vicdanlarının sesine kulak vererek tercih yapmalarını talep eden Bahçeli, bu şekilde yapılacak oylamanın, meşruiyet tartışmasını ortadan kaldıracağını söyledi.

Siyasi iktidarın seçimlerin adil, hilesiz ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamakla görevli olduğunu belirten Bahçeli, bunların yapılması durumunda sonuçlarla ilgili bir sorunun olmayacağını dile getirdi.

AK Parti hükümetinin dokuz senedir iktidarda olduğuna işaret eden Bahçeli, şöyle konuştu:

''Bu süre içinde evinizde aşınız kaynıyorsa, çocuklarınız iş sahibi olduysa, gelir seviyeniz yükseldiyse ve hayat standartlarınız düne göre daha da iyileştiyse, toplum olarak terörden kurtulmuş, herkesin huzur ve güven içinde yaşadığına inanıyorsanız Sayın Başbakan'ın 'durmak yok, yola devam' sözüne hep beraber katılır, üçüncü dönem bir iktidarı sağlayabilirsiniz. Bu karar sizindir, çünkü ülke sizindir ama bu söylenenlerin hiçbiri olmadıysa; düne göre daha da yoksullaştıysanız, evlatlarınız eğitimini, askerliğini tamamlayarak geldiği zaman ona bir iş temin etmekte güçlük çekiyorsanız, geliriniz düşmüş, hayat standartlarınız azalmışsa o zaman 'durmak yok' sözüne karşı bir söz daha söylemek lazım. Hangi gün? 12 Haziran'da. Ne demek gerekir? 'Sayın Başbakan yeter artık, git' demek lazım. Gerçekten de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gitme vakti gelmiştir. Bu iktidar yıpranmıştır, tükenmiştir, yapacağı bir şey kalmamıştır.''

-''SAYIN BAŞBAKAN İŞ BULMAKTAN BAHSETMİYOR''-

Bahçeli, AK Parti'nin, hiçbir siyasi partiye nasip olmayan bir çoğunlukla iktidara geldiğini ifade ederek, bu süreci ''kayıp yıllar'' olarak nitelendirdi. Bahçeli, ''Sayın Başbakan milletin gözünün içine baka baka çıldırmış ve çılgın projelerle aldatmaya ve kandırmaya çalışıyor'' dedi.

Türkiye'de 6 milyona yakın işsizin bulunduğunu ve bunların çoğunu da gençlerin oluşturduğunu söyleyen Bahçeli, esnafın durumunun da iyi olmadığını ve çoğunun kepenk kapattığını ileri sürdü.

İşsizliğinin AK Parti hükümeti süresince artarak devam ettiğini ifade eden Bahçeli, ''Zaman zaman 'iş bulduk' diyerek, yandaşlarını işe alarak işsizliği çözdüğünü iddia eden bugünkü iktidarın söylediklerine artık milletimiz inanmamaktadır'' diye konuştu.

İşsizliğin ekonomik sorun olmanın yanı sıra sosyal bir yara olduğunu belirten Bahçeli, MHP iktidarında insan odaklı, istihdam dostu ve üretim ekonomisi politikalarıyla bu sorunu çözeceklerini söyledi. Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Başbakan iş bulmaktan bahsetmiyor. Hala rant ekonomisinden, sıcak paranın peşinden, 'şuraya bir şehir kurabiliriz, buranın arsaları birden değerlenir ve bizim yandaşlar orayı önceden alırlar. Sonra da yandaş müteahhitlerle apartman üstüne apartman dikerler.' Ama şurada bir deprem felaketi sonrası kalıcı konutların geri ödemeleriyle ilgili sıkışmış, ödeyemez hale gelmiş, bu defa da faizin altında kalan insanlarımızla ilgili bir cümle sarf ettiğini görmüyorsunuz. İstanbul'a şehir yapacakmış da orada bilmem ne olacakmış. Yediğiniz yeter artık. MHP olarak bu kalıcı konutlardan dolayı geri ödeme konusunu inceleyeceğiz ve mutlaka vatandaşlarımızı rahatlatacak bir karar alarak, bu geri ödemeye son vereceğiz.''

MHP iktidarında yapılacak hizmetleri anlatan Bahçeli, fındığa fiyat garantisi vererek, üreticiyi memnun edeceklerini belirtti.

Kamuda çalışan 4-b, 4-c, sözleşmeliler ile geçici personeli memur kadrosuna alacaklarını söyleyen Bahçeli, öğretmenler için de aynı uygulamayı yapacaklarını ifade etti.

-HİLAL KART-

MHP iktidarının toparlama ve onarma görevini üstleneceğini belirten Bahçeli, iktidarları döneminde yapılacak sosyal yardımlara ilişkin bilgi verdi.

Bahçeli, iktidarlarında ''Hilal Kart'' uygulaması getireceklerini ancak bunun banka kartı ya da kredi kartı olmayacağını ifade ederek, bu kartı karşılıksız olarak yoksul vatandaşlara dağıtacaklarını söyledi.

Kartın devlet ve millet bütünleşmesini gösteren bir harcama kartı olacağını anlatan Bahçeli, bu kart karşılığı yoksul vatandaş adına bir kamu bankasına para yatırılacağını belirtti. Bahçeli, ''Bu Hilal Kart, helal karttır. Bunun arkasında hiçbir siyasi parti, hiçbir istismarcı grup olmayacaktır. Bu kart Hakkari'de de, Edirne'de de geçerli. Alevisine de, Sünnisine de geçerli, etnik temelli her vatandaşımız için de geçerli'' dedi.

-NOTLAR-

Türk bayrağı, MHP flaması ve Bahçeli'nin posterinin bulunduğu miting alanına katılımcılar aranarak alındı.

Mitingin yapıldığı sırada meydanın çevresinden geçen Saadet Partisi'ne ait sesli yayın aracına alandakiler tepki gösterdi.

Bahçeli, Düzce'ye girişinde kalabalık bir partili grup tarafından karşılandı ve mitingin yapılacağı alana konvoy eşliğinde geldi.

-''(BAŞBAKAN'IN) KAFASI KARIŞMIŞ''-

Partisinin mitingleri için Ankara'dan karayoluyla yola çıkan Bahçeli, yolda basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Gazetecilerle bir süre sohbet eden Bahçeli, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerdeki konuşmalarını anımsatarak, değerlendirmesini sorması üzerine, eline bir kağıt alarak, birkaç tane sekiz rakamı çizdi.

Başbakan'ın konuşmasının sekiz rakamı gibi bir yerden başlayarak dönüp dolaşıp aynı yerde geldiğini belirten Bahçeli, ''Tüm konuşmaları bir yerde başlayıp aynı yere dönüyor. Konuşmalarında tamamen çelişki var. Kafası karışmış durumda'' dedi.

Sekiz rakamının sadece şoför eğitimi konusunda işe yaradığını anlatan Bahçeli, ''Eğer araba kullanmaya yeni başlayan bir kişi sekiz rakamı gibi manevra yaparsa sürücülüğünü geliştirir'' diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • bumillettenbiri 10 yıl önce Şikayet Et
    altlarında cipler varmış. gene iyi ya. peki senin yandaşlarını altında neler var hala göremiyorsun değilmi. millet gördü sen göremedin daha.
    Cevapla
  • Gürsel SÖNMEZ 10 yıl önce Şikayet Et
    iyide bahçeli. işsizlik nasıl önlenir? İş yeri açmazsan açtırmazsan işsizlik nasıl önlenir? gerçi senin böyle bir derdin yokkkk...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sedef Kabaş'a destek veren Akşener ve Kılıçdaroğlu'na peş peşe tepkiler
Sedef Kabaş'tan 'kelepçe' oyunu