CHP 700 yıllık camiyi kütüphane yaptı

Bursa'nın merkez ilçesi Nilüfer Belediyesi bu defa 700 yıllık Osmanlı camiini kütüphane yaptı. CHP'li Nilüfer Belediye Başkanı, daha önce de kültür evine dönüştürdüğü camiyi bale ve balo salonu olarak kullanmaya başlamıştı.

CHP 700 yıllık camiyi kütüphane yaptı
CHP 700 yıllık camiyi kütüphane yaptı
GİRİŞ 22.01.2013 07:25 GÜNCELLEME 22.01.2013 07:37
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Bursa'nın Demirci Köyü'nde bulunan ve Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin küçük oğlu Alaaddin Bey tarafından yaptırılan Demirci Camii, tek parti zihniyetini taşıyan Nilüfer Belediyesi tarafından 2011 yılının Mart ayında restore edilip çocuk kütüphanesine dönüştürüldü.

BURSA'DA TEK PARTİ ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR

Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti Bursa'daki Demirci Cami ecdadın ilk yaptığı camiler arasında yer alıyor. 1989 yılında Demirci Köyü, Nilüfer Belediyesi'ne bağlanırken, tarihî cami ecdadın bütün özelliklerini bünyesinde barındırıyordu. Belediye tarafından tamir edilen cami, ibadete açılmak yerine tek parti döneminde olduğu gibi farklı amaçlar için kullanılıyor. Demirci Köyü sakinleri caminin tamir edilmesine sevinirken, ibadethanenin kütüphaneye çevrilmesine tepki gösterdiler. Yaşananlar tek parti zihniyetinin günümüzde hâlâ devam ettiği yorumlarına sebep oldu.

CAMİ İÇERİSİNDE BELEDİYE TOPLANTILARI

Belediyenin çocuk kütüphanesine çevirdiği camide tarihî ibadethanede belediye toplantıları yapılıyor. Camide basın toplantısı düzenleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, mihrabın önünde nutuk atıyor… Nilüfer Belediyesi, Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Akkılıç Kütüphanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda, kütüphane olarak kullanılacak olan mekânda hiç kitap bulunmaması ve kitap raflarının boş olması da dikkatlerden kaçmadı. Bu görüntü "Bu nasıl bir kütüphane?" sorusunu akla getirdi.

AÇILIŞ KONUŞMASINDA TEK PARTİ ZİHNİYETİ

Tamirat sonrası kütüphanenin açılışında konuşan Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer'e ikinci kütüphaneyi kazandırdığı için mutlu olduğunu söyledi. Bozbey, "Restorasyon çalışması sırasında, iç sıvaları temizlendiğinde kalem işlerinin ve çeşitli resimlerin ortaya çıktığı mekânda, bu orijinal ayrıntılar korundu ve el işlemesi duvar yazıları tekrar yerine yerleştirilerek mekâna ayrı bir anlam kattı. Osman Gazi'nin küçük oğlu Alaaddin Bey tarafından yaptırıldığı tahmin edilen camideki bu yazılardan yola çıkarak bu mekânda ibadetin yanı sıra hat sanatı derslerinin de verildiği tahmin ediliyor. Bizler de bu mekâna tarihî değerini koruyarak yeniden eğitim amaçlı, kültürel amaçlı bir işlev kazandırıyoruz" açıklamasında bulundu.

"CAMİ TEKRAR İBADETE AÇILACAK"

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Nilüfer Belediyesi'ne sert tepki göstererek, caminin aslı dışında işler için kullanılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti. Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, çocuk kütüphanesine çevrilen tarihî caminin tekrar geri alınıp ibadete açacaklarını söyledi. Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz ise, vakfiye olarak bağışlanan malların başka amaçlarla kullanılamayacağına dikkat çekti. Gündüz, "Vakıf malları vakfiye olarak kullanılacaksa vakıf malları neye göre hangi amaç için vakfedilmişse o alanda kullanılabilir. Güzel de olsa başka amaçlarla kullanılamaz, caiz değildir" diye konuştu.

KAYNAK: YENİ AKİT
YORUMLAR 39
 • Turan Bozkurt 7 yıl önce Şikayet Et
  buna da şükür..! . ellerinden gelse başka bir şey (!) yaparlar da ....! çünkü kamberler mahallesi biti , i.hakkı bursevi hz.lerinin vakfı üzerine yapıldığı için villalar da (!) yıkıldı ...! hafazanALLAH iktidara gelseler ilk yapacakları icraat buraları diriltmek olacaktır ....
  Cevapla
 • mubinkoçal 7 yıl önce Şikayet Et
  camii. kutuphane yapmasına sevinin bira festivali,kumar partisi yapmadığına şukredın .bunlara suç yok zaten camiye ,islama karşılar .vazifelerı ülkeden islami yaşantıyı kaldırmak .asıl duşundurucu islamı yaşayıp ta bunlara oy verenlerde
  Cevapla
 • MERT*OL 7 yıl önce Şikayet Et
  okumak ilim de ... ibadet değil mi..... hayırdır niye zorunuza gidiyor.... siz onu bırakın da minareleti baz istayonlarına kiraya veren hükümete bağlı diyanetle ilgili ne diyeceksizniz....... onu söyleyin... cahil propagandası....
  Cevapla
 • Ben Derimki 7 yıl önce Şikayet Et
  sorun bunlara oy verenlerde. cehape zihniyeti:.laiklik adı altında islam düşmanlığı yapmaktır. bu belli. lakin bunlara oy verenlere ne demeli.
  Cevapla
 • YASİN TURKOGLU 7 yıl önce Şikayet Et
  yabancı. bunu yapan osmanlı torunu olamaz anca kemalin çocuklarıdır. bu partinin kurucusuda yüz mislini yapmıştı bu ülkeye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beyaz Saray'da silah sesleri: Trump toplantıyı terk etti
İlginç ama gerçek! Bunları daha önce hiç duymadınız!