Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun

Uzmanlar, yaşam boyu sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yağlı ve sindirimi zor gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun
Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun
GİRİŞ 18.04.2016 16:29 GÜNCELLEME 18.04.2016 16:29

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp hastalıklarından korunmada erken teşhis kadar, egzersiz ve düzenli beslenmenin de önemli olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Seyfeli, "Örneğin kalp hızı 70 olan bir kişinin kalp hızını 120 atıma çıkaracak tempoda yürüyüş yapması gerekiyor. Kalp hızının ne kadar arttığı dijital tansiyon aletleri ile kolayca takip edilebiliyor. Egzersizin süresi yanında tipi de önem teşkil ediyor. Kalp sağlığı için halter, barfiks, ağırlık kaldırma gibi egzersizlerden kaçınarak yürüyüş, yüzme ve aerobik aktiviteler yapılması gerekiyor" dedi.

Meyve ve sebze tüketiminin önemine değinen Prof.Dr. Seyfeli, sebze ve meyvenin de beslenme listesinde günde en az 2 porsiyon yer alması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Seyfeli, "Bunların yanı sıra yağlı ve sindirimi zor gıdalardan uzak durulması, tuz tüketiminin de olabildiğince azaltılması büyük önem teşkil ediyor. Beslenmenin mutlaka dengeli olması gerekiyor. Özetle, sofradan doymadan kalkılmalı ve hepsini yemeden her şeyden yeteri kadar yenilmeli ifadelerini kullandı.

Prof.Dr.Ergün Seyfeli, kalp damar hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenleri anlatarak, şöyle devam etti:

"Fiziksel aktivite mutlaka egzersiz yapmayı gerektiriyor. Sadece bahçe işleriyle uğraşmak ya da evi temizlemek küçük kalori harcamalarına neden olsa da fiziksel egzersizlerin yerini tutmaz. Aktivite düzeyinin bir anda değil yavaş yavaş artırılması gerekiyor. Az da olsa devamlı yapılan egzersizlerinde kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri var.

Bulunulan ortamların yakınındaki fiziksel aktivite olanakları yoğun iş temposunda kişilerin aktiviteye ulaşması açısından kolaylık sağlıyor. Şekerli gıdaları veya çikolatayı bir anda kesmek yerine bu ihtiyacı karşılayabilecek çeşitli meyveler tüketilebilir. Tuz miktarının günde 1 tatlı kaşığına karşılık gelen 5 gramdan fazla tüketilmemesi gerekiyor. Beslenme sırasında porsiyonları gözden geçirerek daha küçük tabaklar kullanılması, vücudun ihtiyaç duyduğundan fazlasını almanın önüne geçiyor.

Evde sigara içilmemesinin önlenmesi, tüm aile bireyleri için ileride doğabilecek sağlık sorunlarının önüne geçiyor. Çocuklara sigaranın zararlarının detaylı bir biçimde anlatılması, içen kişilerin de bırakmak için uzmanlardan destek alması gerekiyor. Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırılması, erken teşhis açısından önem taşıyor. Kan basıncı, kolesterol ve glukoz düzeyleri, kilo ve vücut kitle indeksinin her yıl takip edilmesi gerekiyor."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika... Rekabet Kurumu "zincir market sahiplerinin savunmasını aldı! Bomba açıklama
Müthiş açıklama geldi: Türkiye dev sektörde dünya lideri oldu