Kayısının faydaları nelerdir? Sindirim sistemini çalıştıran kayısı günde ne kadar tüketilir?

Sindirim sistemine faydalarıyla bilinen kuru kayısı, zengin besin değerleri sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Doğal şeker içeren kuru kayısı tatlı ihtiyacını karşılamakla birlikte kandaki şeker oranını dengelemektedir. Tokluk hissi veren ve çabuk kilo vermeyi sağlayan kuru kayısı, vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Peki kuru kayısının fiyatı ne kadar? İşte kuru kayısının faydaları

Kayısının faydaları nelerdir? Sindirim sistemini çalıştıran kayısı günde ne kadar tüketilir?
Kayısının faydaları nelerdir? Sindirim sistemini çalıştıran kayısı günde ne kadar tüketilir?
GİRİŞ 02.01.2021 09:24 GÜNCELLEME 02.01.2021 09:24

Sindirim sistemini düzenli çalıştırdığı ve tatlı ihtiyacını karşılayan kuru kayısı, zengin besin değerleri sayesinde birçok hastalığa karşı bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Lif oranı oldukça yüksek olan kuru kayısının ara öğünlerde tüketilmesi halinde uzun süre tokluk hissi verdiği ve bundan dolayı daha sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kemik gelişimine katkı sağlayan ve özellikle gelişme çağındaki çocukların bolca tüketmesi tavsiye edilen kuru kayısı aynı zamanda kadınların menopoz dönemlerinde sıkça meydana gelen kemik erimelerine karşı da etkili bir besindir. Kalp ve damar sağlığını koruyan kuru kayısı, gün içinde ölçülü miktarda tüketilmesi halinde günlük şeker ihtiyacını karşılamaktadır. Kuru kayısı gibi kuru yemişler, kişinin açlık hissini azalttığı ve tok tuttuğu için ana öğünlerde çok fazla yemek tüketiminin önüne geçtiği beslenme uzmanları tarafından aktarılmaktadır.

Hamilelikte hurmanın faydaları nelerdir? Günde kaç tane hurma yenmeli?

KURU KAYISININ FAYDALARI NELERDİR? 

Vitamin, mineral ve lif kaynağı kuru kayısı, vücudun günlük ihtiyaç duyduğu besin değerlerini büyük oranda karşılamaktadır. Düzenli ve ölçülü tüketilmesi halinde kan şekerini dengelediği, kalp ve damar sağlığını koruduğu bilinmektedir. Kayısının faydaları şöyledir:

- Kuru kayısı, antioksidan kaynağı bir besin olduğundan düzenli tüketilmesi halinde vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Antioksidan kaynağı besinler, zararlı beslenme alışkanlıklardan kaynaklı iç organlarda biriken toksin ve yağlanmaları temizlemektedir. Düzenli olarak kuru kayısı ve buna ek olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmesi halinde iç organların daha sağlıklı kalması ve hastalıklardan korunması mümkün görülmektedir. 

- Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. 

- Kalp ritmini koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

- İçerdiği mineraller sayesinde kemik sağlığını korumakla birlikte kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Çocukların daha güçlü bir iskelet sistemine sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Kuru üzümün faydaları nelerdir? Her gün kara üzüm tüketmek hangi hastalıklara iyi gelir?

- Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olarak kabızlığa iyi gelmektedir. 

- Lif oranı yüksek bir besin olmasından dolayı uzun süre tokluk hissi vermektedir. Özellikle diyet yapanların ara öğünlerinde 2-3 adet kuru kayısı yemeleri ana öğünlerde daha az yemek yemelerini sağlamaktadır.

- Göz sağlığını korumaktadır. Çok fazla ekran karşında çalışan kişilerin göz sağlığını korumaların için günde 2-3 adet kuru kayısı tüketmeleri tavsiye edilir. 

- Kas gelişimine katkısı bulunmaktır.

- Demir bakımında da oldukça zengin olan kuru kayısı, kansızlık-anemi hastalığına iyi gelmektedir. Bundan dolayı hamile kadınların bol miktarda kuru kayısı yemesi önerilmektedir. 

- Kan şekerini yükseltmeden tatlı ihtiyacını karşılamaktadır. 

- Yapay tatlandırıcı bulunmadığı için diyet yapanların da tüketmesinde bir sakınca görülmez.

Pekmezin faydaları nelerdir? Hangi pekmez hangi hastalıklara iyi gelir?

KURU KAYISININ SİNDİRİM SİSTEMİNE FAYDALARI

Lif oranı yüksek gıdalar sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kabızlık gibi kişiyi huzursuz eden ve kilo vermesine engel olan rahatsızlığa karşı sabahları aç karnına 2 adet kayısı ve 1 bardak ılık su tüketilmesi tavsiye edilir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması bağırsak florasını dengelemektedir. Bağırsak florasının korunması ise bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı korumaktadır. 

KURU KAYISI GÜNDE KAÇ TANE YENMELİDİR?

Doğal şeker içerse dahi şekerli bir besin olduğundan ölçülü miktarda tüketilmesi gerekir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin ara öğünlerinde 2-3 adet yemesi tavsiye edilir. Zengin ve besleyici ara öğün olan kuru kayısı günde en fazla 5-6 adet tüketilmelidir. Kabızlık sorunu çeken ve sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını isteyenler ise sabahları aç karnına ılık su ve 2 adet kayısı yemeleri tavsiye edilir. 1 parça kayısı 1-2 yudum ılık su şeklide devam tüketilmesi halinde gün içinde bağırsakların daha çok çalıştığı görülmektedir. 

2020 KURU KAYISI FİYATI? 

Marketlerde Ve kuruyemişçilerde satılan kuru yemişin ortalama kilogram fiyatı 35-40 TL’dir

10 GR KURU KAYISI BESİN DEĞERLERİ

24 KCAL
Karbonhidrat (g) 6.26
Protein (g) 0.34
Yağ (g) 0.05
Lif (g) 0.73
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 1
Potasyum (mg) 116.2
Kalsiyum (mg) 5.5
Vitamin A (iu) 360.4
Vitamin C (mg) 0.1
Demir 0.27

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İstikşafi görüşmeler öncesi provokasyon!
Yüz yüze eğitimle ilgili son dakika açıklaması! Ziya Selçuk tarih vermişti, sürpriz çıkış...