Soğuk havalarda direnç arttırıcı 10 bitki

İçinde bulunduğumuz kış aylarının getirdiği soğuk havalar ve koronavirüs salgını birleşince bağışıklığı düşük olan kişiler kolayca hastalanabiliyor. Buna bağlı olarak vücut direncini arttırmak ve bağışıklığı güçlendirmek oldukça önemli hale geldi. Direnci arttırmanın en basit ve kolay yolu ise besin değeri yüksek vitamin deposu gıdalar tüketmek.

Soğuk havalarda direnç arttırıcı 10 bitki
Soğuk havalarda direnç arttırıcı 10 bitki
GİRİŞ 03.12.2020 17:27 GÜNCELLEME 03.12.2020 17:27

Soğuk kış aylarının gelmesiyle kolayca hasta olan insanların bağışıklığı zayıf ve vücut direnci düşük insanlar olduğunu anlıyoruz. Bu kişiler hastalıklara ilk yakalanan kişiler oluyor. Dünya gündemini de meşgul eden koronavirüs salgınından korunmak için direnci yüksek tutmak oldukça önemlidir. Bu durumda bağışıklık güçlendirici doğal besin takviyeleri almak kişiyi hastalıklara karşı koruduğu gibi, hasta kişilerin de çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Vücut direncini arttıran doğal bitkiler

1.Adaçayı bitkisi: Adaçayının içeriğindeki maddeler ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyonlarda iyi gelir. Bu nedenle kaynamış ve dinlenmiş suya eklenip 10 dakika demlenmiş adaçayı ile hazırlanan gargaranın bu durumlarda kullanımı faydalı olabilir. Yüksek miktarlarda kullanılması içeriğindeki tuyon nedeniyle epilepsi krizlerini tetikler. Anadolu adaçayı dediğimiz diğer bir türünde ise tuyon bulunmadığından bu risk söz konusu değildir. Gebeler bu çayı dikkatli ve az miktarda tüketmelidir.

2.Zencefil: Güzel kokusu ve ferahlatıcı özelliğiyle mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan zencefil birçok şekilde tüketilebilir. Limon ile birlikte kullanıldığında soğuk algınlığından sindirim sorunlarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen zencefil fazla tüketildiğinde midede yanma hissi, şişkinlik, bulantı yapabileceği gibi  kalp ve damar rahatsızlığı olan kişilerde de güvenle tüketilebilir. Limon ve balla birlikte hazırlanan zencefil çayı soğuk algınlığında, boğaz ağrısında ve öksürüklere iyi gelerek hızlıca iyileştirir. 

3.Ihlamur: Hemen herkesin kış aylarında sıkça tükettiği ıhlamurun iltihap sökücü ve ağrı kesici etkisi vardır. İçeriğindeki müsilaj içeriği ile de boğazı yumuşatır ve tahrişi önler. Ayrıca üzerine taze kaynatılmış ve dinlendirilmiş sıcak su ilave edilerek çay şeklinde demlendiğinde bazı uçucu bileşenlerinin yatıştırıcı etkisi olduğu birçok çalışmada belirtilmiştir. Bu özelliği ile özellikle inatçı öksürüklerde kişilerin rahatlaması bakımından yararlıdır.

4.Mürver: İngilizce adı "elderberry" olan mürver bitkisi, berry grubundan bir meyvedir. Türkiye'nin pek çok bölgesinde yetişir. Halk mürver bitkisinin her kısmından yararlanır. Çiçekleri, yaprakları ve kökleri ağrı giderici etkisi sayesinde özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştirmede tüketilebileceği gibi, romatizma, bel ağrısı ve cilt ödemleri gibi rahatsızlıklarda kullanılır. 

5.Okaliptus: Bitki uzmanları boğaz ağrısını dindirmek amacıyla taze yapraklarının gargara edilmesini; bronşit ve sinüzit için ise çayının içilmesini önerirler. Okaliptus buharının teneffüs edilmesi bronşite, öksürüğe ve gribe de iyi gelebilir. Deriye yağ olarak uygulandığında ise eklem iltihabı acısını azaltır.

6.Yeşil nane: Terletici ve ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Su ile kaynatılıp buharı koklandığında ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliği ile burun tıkanıklıklarını açar ve solunum yollarını temizler. Taze hazırlanması gerekir çünkü bekletildiğinde kabızlığa yol açabilir. Ancak taze tüketildiğinde mide asidi ve safra salgılarını artıcı özelliğinden dolayı hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemine iyi gelir.

7.Kekik: Zengin bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Antibakteriyel ve iltihap giderici özelliği ile solunum yolu enfeksiyonları dahil birçok enfeksiyon hastalığına iyi gelmektedir. Doğal bir öksürük yatıştırıcı ve ağrı kesicidir. Hamile ve emziren kadınların tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır.8.Seylan Tarçını: Antioksidan içeriği yüksek bir bitki olan seylan tarçını  baharat olarak kullanılır. Enfeksiyona karşı koruma sağlayarak,  antibakteriyel, antifungal özelliği bulunmaktadır. Bronşit, soğuk algınlığı şikayetleri ve öksürüğe iyi gelen bu bitki içerdiği uçucu yağ yüzünden tansiyonu yükseltebilir. Özellikle hipertansiyon hastaları kontrollü olarak tüketmelidir. 

9.Mayıs Papatyası: İltihap sökücü olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı şikayetlerinde sıkça kullanılan bu bitkiiyi bir antioksidan deposudur. Ağrı kesici, rahatlatıcı ve uyku getirici özelliği mevcuttur.10.Ebegümeci: Ebegümeci, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle tanınır. İçerdiği C vitamini sayesinde vücudu çeşitli hastalıklara karşı korur. Kanser gibi ciddi hastalıkların oluşumunda da aktif bir rol oynar. Kış aylarında yaşanan grip hastalıklarına karşı metabolizmayı güçlendirerek direnç sağlar. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Köpekle otobüse bindi, tepki gösteren yolcularla tartıştı
Tıp öğrencisine mide bulandıran saldırı! Başörtüsünü açıp küfür etti...