Korona atlatan doktor uyardı: 'Dün negatif çıkanın bugün pozitif çıkmayacağının garantisi yok!'

Koronavirüs ülkemizde ve tüm dünyada etkisini sürdürürken hastalığa yakalanan kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Koronaya yakalanan kişilerden biri olan Erzurum İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir çok ciddi önlemler almasına rağmen koronavirüse yakalandığını ve zor atlattığını söyleyerek önemli değerlendirmeler yaptı.

Korona atlatan doktor uyardı: 'Dün negatif çıkanın bugün pozitif çıkmayacağının garantisi yok!'
Korona atlatan doktor uyardı: 'Dün negatif çıkanın bugün pozitif çıkmayacağının garantisi yok!'
GİRİŞ 26.12.2020 14:49 GÜNCELLEME 26.12.2020 15:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Erzurum'da yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) atlatıp görevine dönen İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir, "Çok dikkat etmek lazım, virüsün nerden geleceği belli değil. İki kişi bir ortamdaysa birinin pozitif olmayacağının, dün testi negatif çıkanın bugün pozitif çıkmayacağının garantisi yok." dedi.

"Ciddi önlem almama rağmen koronaya yakalandım"

Gürsel Bedir, AA muhabirine, ciddi önlem almasına rağmen Kovid-19'a yakalandığını söyledi. Hastanelerde, yoğun bakımlarda sürekli gezerek hasta ve yakınlarıyla görüştüğünü ifade eden Bedir, şöyle konuştu: "İlk 5 gün evde, şikayetler artınca da 15 gün hastanede tedavi gördüm. Sonunda çok şükür hastalığı atlattık. Doktor, hemşire, güvenlik ve temizlik görevlileri Kovid-19'la mücadelede fedakarca çalışıyor. Ülke olarak Cumhurbaşkanımız önderliğinde, Sağlık Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımızın politikaları, illerde de valilerimiz ile süreci iyi götürüyoruz. Tüm dünya da bunu görüyor. Aşılardan sonra belki rahatlama olacak ama inşallah kısa süre sonra vaka sayıları ve hastane dolulukları anlamında daha iyi seviyelere geleceğiz."

Virüsün nerden geleceği belli değil

Bedir, önce hafif sonra ağır seyreden hastalık sürecinde zor günler geçirdiğini belirterek, herkesin rehavete kapılmadan kurallara uymasını ve kapalı ortamları sıklıkla havalandırmasını tavsiye etti. Virüsün bulaşma hızından bahseden Bedir, "Çok dikkat etmek lazım, virüsün nerden geleceği belli değil. İki kişi bir ortamdaysa birinin pozitif olmayacağının, dün testi negatif çıkanın bugün pozitif çıkmayacağının garantisi yok. Evlerdeki kalabalık ortamlara çok dikkat edip sürekli havalandırmak lazım. Toplumuz misafirperver ama bu süreçte misafir buluşmalarını ertelemek gerekli." dedi. Görevi gereği yoğun mesai içinde olduğundan aile ve yakınlarından uzak kaldığına işaret eden Bedir, koronavirüse yakalanmasıyla bir süre daha aile ve çocuklarından ayrı kaldığını ve onlara özlem duyduğunu dile getirdi.Kovid-19 olanların çoğu genç

Vatandaşlardan herkese Kovid-19'lu gibi yaklaşıp önlem almasını isteyen Bedir, şöyle devam etti: "İşimiz gereği yoğun bakımlara sık sık gidiyoruz. Bu süreçte hastanede  çalışan arkadaşlarımıza da moral ve destek için yanlarında bulunarak hastalar ve yakınlarıyla görüştük. Virüs o şekide bulaştı ve zor atlattık ama çok şükür virüsü yolcu ettik. Yattığım serviste Kovid-19 olmayan 2-3 hemşire kalmıştı. Kovid-19 olanların çoğu genç. Sağlık personeli, burada Kovid-19 yüzünden nefes alamadığı için ölenleri görüyor ve kurallara dikkat ediyor ama işleri gereği bir şekilde temas yüzünden hasta oluyorlar."

"Pandeminin ilacı maske, mesafe ve temizlik"

Bedir, Kovid-19'la mücadelede alınacak önlemlere ilişkin, "Kovid-19'a karşı spesifik ilaç yok. Pandeminin ilacı maske, mesafe, temizlik ve kış şartlarında kapalı alanları havalandırmak. Salgını durduracak olan bunlar. Vatandaşımız bunlara dikkat ederse sorun kalmaz. Genel olarak hala caddelerde maskesiz veya maskeyi uygun takmayanları görüyoruz. Kurallara riayet edilirse hasta sayısı ve yoğun bakım yükü azalacaktır." değerlendirmesinde bulundu. Sağlık müdürü Bedir, aile içi bulaşın çoğaldığına değinerek, "İnsanlar ev içinde sürekli maske takmasa bile eve gelip geri çeviremeyeceği anne, baba gibi misafirin yanında mutlaka maske takıp sosyal mesafeyi korumalı. Bu benim yakınım, çocuğum, eşim, bunlardan bulaşmaz gibi bir rahatlık var. Halbuki havalar soğudu, bulaşların çoğu aile içinden. Bunları önlersek vaka sayıları düşer. İlimizde vaka sayılarında düşüş var ancak bunu rahatlama olarak kesinlikle görmemeliyiz. Bir anlık tedbirsizlik sonucu vakalar hemen yükselir." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • aydınlatın 3 yıl önce Şikayet Et
  hava ile bu kadar kolay bulaşıyormu nedir olay 2 metre uydurma mu tütkürük filan bunlar bitti şimdi aynı ortamda bulunmak mı yetiyor. yav haala şu virüs belasının NASIL BULAŞTIĞINI Bİ ÇÖZEMEDİLER onu yapma bunu yapma öylede bulaşır böylede. biri araştırsın ve bize halka bu nun gerçekten nasıl bulaşacağını açıklasın osuRmaya korkar olduk.
  Cevapla
 • mümin 3 yıl önce Şikayet Et
  ona bakarsan nefesi alabileceğinin de aldığın nefesi verebileceğinin de garantisi yok. Korkunun ecele faydası yok. Yemiyorlar içimiyorlar sabah akşam KORKU pompalıyorlar. Deki Allah'ın bize yazdığından başkası isabet etmez.Tevbe 51.ayet
  Cevapla
 • AYHAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakıyorum da bazıları hala işin dalgasında anlaşılan bu hastalığa yakalanmamışlar umarım yakalanmazlar ama durum gerçekten ciddi bence uyarıları dikkate almak lazım ben de çok iyi tedbir almama rağmen bu hastalığa yakalandım birçok sıkıntılar çektik çok şükür atlattık ama bir de bana sorun nasıl atlattınız o bakımdan lütfen dikkat
  Cevapla
 • Yakup 3 yıl önce Şikayet Et
  Yada bugün pozitifsen yarin negatif.Test çubuğunun canı ne isterse.
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Valla o çubuğu bir 4 santim uzatsanız petrol bile çıkabilir. Ne olduğu belli olmayan testlerle bir ülkeyi açık hava cezaevine çevirdiniz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
BM’den korkutan rapor! Gazze'de nüfusun yaklaşık 96'sı 'aşırı açlık'la karşı karşıya
'Türkiye sığ sulara hapsedilemez' diyen Erdoğan'dan yeni operasyon mesajı!