Bitkilerle koronavirüsten korunmak mümkün! Fitoterapi tedavisi nedir?

Koronavirüsle mücadelenin tam gaz devam ettiği şu günlerde bağışıklığı güçlendirmek ve koronaya karşı koruyan besinler tüketmek çok önemli hale geldi. Besinlere ek bir yöntemden bahseden Uzman Diyetisyen Eda Balcı bitki özlerinden elde edilerek uygulanan fitoterapi tedavisinin son yıllarda çok popülerleştiğini ve koronavirüse karşı bunlardan faydalanmak gerektiğini söyledi.

Bitkilerle koronavirüsten korunmak mümkün! Fitoterapi tedavisi nedir?
Bitkilerle koronavirüsten korunmak mümkün! Fitoterapi tedavisi nedir?
GİRİŞ 29.12.2020 10:13 GÜNCELLEME 29.12.2020 10:47

Kış soğuklarına girdiğimiz bu günlerde vücut direncini arttırmak adına yapılabileceklere dair tavsiyelerde bulunan Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, “Fitoterapinin son yıllarda bir hayli popülerleşti. Fitoterapi, bitkilerin özlerinin, etkili kısımlarının ve bunlardan elde edilen farklı şekillerinin kullanılarak uygulandığı tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemidir. Yüzyıllardır bitkiler hastalıklardan korunmada, hastalığın tedavisinde kullanılmışlardır. Günümüzde modern tıpta da kullanılmaktadır” dedi.

“Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli bitkilerden yararlanılmalı''

Özellikle gebe ve emzikli kadınların ya da kronik hastalığı olanların mutlaka hekim kontrolünde bitkilerden faydalanması gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Balcı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli bitkilerden faydalanmanın etkili olduğunu, bazı bitkilerin, kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek ilacın etkisini azaltabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Alternatif tıp nedir | TrendSac

“Koronavirüsün panzehirleri''

Özellikle bazı bitkilerin bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu söyleyen Balcı, bu bitkilerden başlıcalarını ve önemli etkilerini sıraladı:

''Kekik koronavirüste olumlu etkileri olduğu söylenen kekiğe ilgi son zamanlarda oldukça artmıştır. Antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini korur ve hastalıklara karşı önleyici etki gösterir. Aynı zamanda bronşit ve astım hastalıklarına da iyi geldiği belirtilmiştir. Fakat fazla tüketimi tansiyon yüksekliğine neden olmaktadır. Adaçayı antioksidan bir bitki olan adaçayı üst solunum yolu hastalıklarında kullanılmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmaktadır. Antiviral ve antibakteriyel etkilerinden dolayı virüslerin ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklara karşı etkilidir. Fakat kullanımına dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Fazlası çarpıntıya ve krampa sebep olabilmektedir. Zencefil enfeksiyonlara karşı koruyucu rolü olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren zencefilin daha birçok faydası bulunmaktadır. Sindirim sistemine, kalbe, solunum yolları hastalıklarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle gebelikte kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Fazla tüketilen zencefil düşüğe sebep olabilmektedir.''

Yeşil çay hakkında önemli bilgiler

“Yeşilçayı tansiyon ve böbrek hastaları tüketirken dikkat etmeli''

Uzman Diyetisyen Balcı, bitkileri sıralamaya şöyle devam etti:

“Biberiye yüksek miktarda C,E,K vitaminleri ve kalsiyum, fosfor gibi mineralleri barındıran biberiye bağışıklık sistemi için faydalı bitkilerdendir. Yemeklere lezzet vermesi için de kullanılan biberiye bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Yeşil çay içeriğindeki kateşinler sayesinde antioksidan etki gösterir ve böylelikle bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kan şekerini düzenler, kalbi güçlendirir, sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Fakat yeşil çayın diüretik etkisinden ötürü tansiyon hastalarının ve böbrek hastalığı olanların tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Sarımsak antiviral ve antibakteriyel ve antiseptik etkisinden dolayı virüs ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklara karşı etkilidir. Antioksidan içeriği ile de bağışıklık sistemini desteklemektedir. Zerdeçal içeriğinde bulunan kurkumin adlı bileşen sayesinde sağlık üzerindeki olumlu etkileri özellikle son zamanlardaki çalışmalarla gösterilmiştir. Güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemi için olumlu etkileri olan bir bitkidir.''

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Olası Lübnan-İsrail savaşı GKRY'ye sıçrar mı? Bakan Fidan'dan bomba sözler
Rusya’da korkunç yangın: Mahsur kalanların binadan atladığı anlar kamerada!