Koronavirüs aşısı grip aşısı gibi her yıl olunabilir!

Koronavirüs hastalığında aşı olunsa dahi maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeye devam edilmelidir. Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Hastanesi’nde, Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan koronavirüs aşısı için 'Grip aşısı gibi her yıl olacağız muhtemelen' diyerek önemli açıklamalar yaptı.

Koronavirüs aşısı grip aşısı gibi her yıl olunabilir!
Koronavirüs aşısı grip aşısı gibi her yıl olunabilir!
GİRİŞ 20.01.2021 13:25 GÜNCELLEME 20.01.2021 13:57
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Koronavirüs sürecinde aşı dahi olunsa, maske, mesafe, hijyen kurallarına önem gösterilmesi gerektiğine vurgu yapan Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Hastanesi’nde, Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan, “Daha ne kadar sürecek, her yıl aşı olacak mıyız? Bunların hepsini yaşayarak öğreneceğiz. Her yıl grip aşısı aşıyı muhtemelen olacağız. Bir süre koronayla yaşamaya alışacağız. Zaten daha önce de korona vardı ama bu farklı bir türü. Ama burada aşı kadar etkili durum maske, mesafe ve el hijyenidir" dedi.


   
Ciddi bir yan etki görmedik

Küresel yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında CoronaVac aşısının uygulaması kapsamında öncelik değerlendirmesinde ilk sırada yer alan sağlık çalışanları için aşı uygulaması kısa süre önce başlamıştı. Bu çerçevede Türkiye’nin en önemli hastaneleri arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Hastanesi’nde, Başhekim Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan koordinatörlüğünde Covid-19’a karşı 2 bin 500 sağlık çalışanına aşı uygulaması tamamlandı. Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan, şuana kadar 2 bin 500 sağlık çalışanına aşıyı uyguladıklarını kaydetti. Aşı bölümlerinin hastalardan ayrı bir blokta olduğunun altını çizen Özge Turhan, “Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda 25 oda düzenledik. Bu odalarda 25 tecrübeli hemşiremiz görev yapıyor. Onlarla birlikte gayet düzenli bir şekilde aşıları yapıyoruz. Şuana kadar yaptığımız aşılamada ciddi bir yan etki görmedik. Sadece bir iki kişide döküntü benzeri bir şey oldu. Oda beklenendi. Ciddi bir yan etki görmedik, 2 bin 500 kişide” diye konuştu. 


 
"Salgından çabuk çıkarız"

Daha önceki katıldıkları FAZ 3 çalışmasında da 10 bin kişinin aşı yaptırdığını dile getiren Turhan, “Orada da ciddi bir yan etki yoktu sonuçlar benzerdi. Pandemiden çıkabilmek için herkesin aşı olması gerekiyor. Ne kadar çok aşı yaparsak salgından o derece çabuk çıkarız diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. 
 
"65 yaş ve üzerinin aşı olması gerekiyor"

Aşıda kişiden kişiye koruyuculuğun değişebileceğine değinen Turhan, “Grip aşısında da  65 yaş üstünde koruyuculuk düşüyor. Covid-19 aşısında da belki öyle olacak. Ama sonuçta pandemiden en çok etkilene kesim onlar. Ve mutlaka aşı olmaları gerekiyor. 65 yaş üstünün hem kendi sağlıkları hem de salgından biran önce çıkmak için önemli.” ifadelerini kullandı. 


 
"Bir süre koronayla yaşayacağız"

Korona virüs sürecinde aşı dahi olunsa, maske,mesafe, hijyen kurallarına önem gösterilmesi gerektiğine vurgu yapan Turhan, “Daha ne kadar sürecek, her yıl aşı olacak mıyız? Bunların hepsini yaşayarak öğreneceğiz. Her yıl grip aşısı gibi her yıl aşıyı muhtemelen olacağız. Bir süre koronoyla yaşamaya alışacağız. Zaten daha önce de korona vardı ama bu farklı bir türü. Ama burada aşı kadar etkili durum maske, mesafe ve el hijyenidir” ifadelerini kullandı. 
 
"Emziren anneler aşı oldu"

2 bin 500 sağlık personellerinde bir sorun yaşamadıklarını yineleyen Özge Turhan, "Ulaşabilen herkesin aşıyı olmasını öneriyorum. Emziren ama aşı olmak isteyen personelimiz aşı oldu. Grip aşısını hamilelere emzirenlere öneriyoruz. Bu aşı daha çok yeni olduğu için elde veri yok. Verisi olmayan bir şeyi önermek zor” dedi.                         

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • Türk Vatandaşı 3 yıl önce Şikayet Et
  Gavur ilaç firmalarını zengin etmek için bir yol daha buldunuz tebrik ederiz gavur devşirmesi döviz beslemesi namussuzlar.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim hakkımı tepe tepe vurulun. Sonra, yok ben bilmiyordum, görmedim, duymadım demeyin.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Ohooooo. Bana ilk aşı zaten tahminen 6 ay sonra yapılır. Bide ikinci sene gelecekte... Falanda filanda...
  Cevapla
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Değerli hocam,siz araştırmadan bu beyanatı verdiğiniz açıkca anlaşılıyor.hangi grip aşısından bahsediyorsunuz?TC de tam bir aydır bakanlığın "Risk grubundasınız"mesajıyla grip aşısı gelmesini bekliyoruz.Sizin açıklamalarınıza göre her yıl covid aşısı vurulamayacağımızı anlamak için PROF olmaya gerek olmadığı kanaatindeyim.
  Cevapla
 • Şimşek 3 yıl önce Şikayet Et
  Her kafadan bi ses çıkıyor... Daha islamı bilmiyor, bilsek dahi yaşamıyor vedahi uygulama yok siz neyden bahsediyorsunuz memleket paris olmuş..... İmarına gelince ne kanuni Sultan Süleyman ne de Mimar Sinan var heyt yavrum heyt......
  Cevapla
 • Sertan 3 yıl önce Şikayet Et
  konuyu karıştırmışsın?????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gürcistan meydan okumuştu...ABD'den yaptırım kararı
ABD savaş sonrası Gazze idaresinde "önemli" rol üstlenmeye hazırlanıyor