Hercai menekşe çayı nasıl hazırlanır? Cilt hastalıkları için hercai menekşe nasıl kullanılır?

Cilt hastalıklarının tedavisinde az bilinen doğal yöntemlerden biri hercai menekşesi yağı kullanımıdır. Saç derisini besleyerek kepeklenme ve saç dökülmesine engel olan hercai menekşesi aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Peki kurutulmuş hercai menekşe nasıl kullanılır? Hercai menekşe çayının cilde faydaları nelerdir? İşte hercai menekşe kullanımı...

Hercai menekşe çayı nasıl hazırlanır? Cilt hastalıkları için hercai menekşe nasıl kullanılır?
Hercai menekşe çayı nasıl hazırlanır? Cilt hastalıkları için hercai menekşe nasıl kullanılır?
GİRİŞ 26.01.2021 14:10 GÜNCELLEME 26.01.2021 14:10

Tıbbi bitkiler arasında yer alan hercai menekşe, cilt hastalıkları tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. İlk olarak Avrupa’da üretilen ardından dünyanın farklı bölgelerinde yetiştirilen hercai menekşe, sabun ve deterjan gibi temizlik ürünlerinde çok fazla tercih edilmektedir. Vücudu toksinlerden ve iltihaplardan arındıran hercai menekşenin bilimsel adı ise viola tricolor’dur. Çok renkli olmasından kaynaklı dilimize hercai menekşe olarak geçmiştir. Hercai menekşe en çok, kesik, böcek ısırığı gibi yaralanmaların iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Çay ve merhem olarak kullanılabilen hercai menekşe, özellikle uyku sorunu yaşayanların daha rahat ve kaliteli uyumalarına yardımcı olmaktadır. 

Aloe vera faydaları nelerdir? Aloe vera ile cilt bakımı nasıl yapılır? Aloe vera jeli kullanımı

HERCAİ MENEKŞE FAYDALARI NELERDİR?

Alternatif tıp tedavisinde yaraların iyileşmesi, sivilce izlerinin kısa sürede geçmesi için oldukça sık başvurulan hercai menekşesinin çayı demlenip içildiğinde ise idrar yollarını iltihaplardan temizlemektedir. Grip, nezle, bronşit ve boğmaca gibi solunum yolları hastalıklarına iyi gelen hercai menekşesi çayı, şiddetli kuru öksürüğün geçmesine yardımcı olmaktadır. Hercai menekşesi çayı faydaları şöyledir:

- En önemli özelliği idrar söktürücü olmasıdır. İdrar yolların enfeksiyonları ve iltihaplarını temizleyen hercai menekşesi çayı, ağrılı idrara iyi gelmektedir. 

- Saç derisine masaj yaparak uygulandığında, saç derisindeki toksinlerin temizlenmesini sağlayarak saç derisini besler. Böylece kepeklenme ve saç dökülmesi gibi saç derisi problemlerini büyük oranda azaltmaktadır. 

- Temiz bir pamuğa sürülüp tonik olarak kullanıldığında yüzdeki kir ve yağı temizler. Siyah nokta, sivilce ve sivilce izleri gibi cilt problemlerini tedavi ederek cildin daha canlı ve dinamik görünmesini sağlamaktadır. 

- Hercai menekşesi çayı, kış aylarında tüketildiğinde solunum yollarını yumuşatarak şiddetli öksürüğün önüne geçmektedir. 

- Balgam söktürücüdür. Solunum yollarını açarak daha rahat nefes almayı sağlar. 

- Kanı temizler, kanı toksinlerden arındırır. 

- Sinek-böcek ısırığı, kesik ve yanma gibi yaraların acısını alarak daha çabuk iyileştirir. 

- Uyku problemi olan kişilerin daha rahat uyumalarını sağlayarak uyku kalitelerini arttırmaktadır. 

- Egzama ve sedef gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Ispanak suyunun faydaları nelerdir? Ispanak suyu nasıl hazırlanır?

HERCAİ MENEKŞESİ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

1 litre suyun içerisine 100 gr kuru hercai menekşesi konur ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra 1 gün bekletilir ve ertesi gün 3-5 saat arayla 2 fincan kadar tüketilir. Öksürük ve boğaz ağrısını kısa sürede tedavi eden hercai menekşe çayına daha etkili olması için bal eklenmesi de önerilmektedir. 

Yeşil çay zayıflatır mı? Ödem atmaya yardımcı yeşil çayın faydaları nelerdir?

HERCAİ MENEKŞESİ CİLT YARALARINA NASIL UYGULANIR?

Egzama, sivilce, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavi edilmesi için hercai menekşe yağı temiz bir pamuğa sürülerek cilde uygulanır. Bu işleminin düzenli olarak devam edilmesi halinde egzama ve sivilcelerin kısa sürede tedavi etmektedir. Başka bir işlem olarak da demlenen hercai menekşe çayı soğuduktan sonra tonik olarak yüze uygulanır. Yüzdeki siyah nokta ve sivilcelerin geçmesine yardımcı olan hercai menekşesi, cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları'ndan gece baskını!
Genelkurmay çatı davasında FETÖ'cü 17 sanığa müebbet hapis cezası